Uwaga na oszustwa! – „na Urząd Patentowy”

Prawo nowych technologii i prawo gospodarcze Strzałka
Legal Flash, 08 kwietnia 2022

Przedsiębiorco! Dostałeś w ostatnim czasie pismo, którego nadawcą był Urząd Patentowy RP? Strzeż się! Bardzo prawdopodobne, że była to próba wyłudzenia pieniędzy. W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców sygnalizuje otrzymanie pism rzekomo z Urzędu Patentowego RP, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od podmiotów, które złożyły kiedyś wnioski o rejestrację znaku towarowego.

Oszuści posługują się pismami niemalże identycznymi do tych wysyłanych faktycznie przez Urząd Patentowy RP. Jednakże podstawową różnicą jest podany przez oszustów numer konta bankowego. Co istotne, oszuści podają zagraniczne numery konta, a opłata ma być wykonana w euro.

Czytaj więcej Strzałka

Na stronie Urzędu Patentowego RP możemy zapoznać się z komunikatem ostrzegającym przedsiębiorców. Urząd zachęca do wnikliwego zapoznawania się z korespondencją, a szczególną uwagę należy zwrócić na podawane dane do wykonania opłaty. Mylące może być jednak nazwisko osoby, która podpisuje się pod otrzymanym  pismem – zwykle osoba o takim nazwisku faktycznie pracuje w Urzędzie Patentowy RP.

Na oficjalnej stronie internetowej Urzędu znajduje się informacja, że posiada on tylko jeden numer rachunku i pobiera opłaty wyłącznie w złotówkach. Po otrzymaniu pisma należy sprawdzić czy numer konta zgadza się z tym widniejącym na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP.

Przypadki podobnych wyłudzeń miały już miejsce znacznie wcześniej, jednak w ostatnich miesiącach znacznie się nasiliły. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Urząd Patentowy RP zanotował ponad 150 tożsamych oszustw.

W ostatnich dniach takie upomnienie wraz ze świadectwami walidacji otrzymała także nasza Kancelaria. W ramach zobrazowania sfałszowanego pisma zamieszczamy je w załączeniu.

_Prawo ochronne na znak towarowy CZTR_Upomnienie dot. opłaty_20220407

 

 

Telefon Telefon Telefon Telefon

Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie?

Dołącz do grona subskrybentów LEGAL FLASH Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI

LEGAL FLASH to bezpłatne źródło informacji nt. bieżących zmian w prawie, mogących mieć realny wpływ na Państwa biznes, które omawiają i komentują prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
Nie spamujemy, a informujemy!