BHP i ocena ryzyka zawodowego w przypadku pracy zdalnej

Prawo pracy Strzałka
Legal Flash, 06 października 2021

Pracodawca, pomimo tego, że pracownik będzie mógł pracować zdalnie, będzie odpowiadał w dalszym ciągu za warunki bezpieczeństwa i higieniczne warunki pracy. Ze względu na specyfikę pracy zdalnej projekt nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 16 lipca 2021 r., który ma na celu wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu, uwzględnia te okoliczności wykonywania pracy w takiej formie poprzez wyłączenie niektórych przepisów dotyczących BHP. Bezsprzecznie jednak najistotniejsze okaże się współdziałanie pracodawcy z pracownikiem.

Pracodawca nie ma wpływu na wiele czynników dotyczących stanowiska pracy podczas pracy zdalnej ze względu na brak możliwości ciągłego nadzoru, brak wpływu na warunki lokalowe, w tym obowiązany jest do poszanowania prywatności pracownika, zwłaszcza jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania pracownika. Przy wykonywaniu pracy zdalnej należy uwzględnić, że przy stanowisku pracy mogą przebywać także inne osoby, np. żona, mąż, dzieci, ale także zwierzęta domownika, które będą oddziaływać na wykonywaną pracę, w tym również na bezpieczeństwo i higieniczność warunków. Pracodawca nie ma na to wpływu, dlatego słusznie projekt przewiduje, iż niektóre przepisy nie będą obowiązywać pracodawcę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem publikacji w załączeniu.


 

Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, odpowiadając na potrzeby wielu pracodawców, rozpoczęła projekt „Zdalnie czyli legalnie”.

Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie? Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grona subskrybentów naszego LEGAL FLASHA! Wypełnij formularz.

Telefon Telefon Telefon Telefon

Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie?

Dołącz do grona subskrybentów LEGAL FLASH Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI

LEGAL FLASH to bezpłatne źródło informacji nt. bieżących zmian w prawie, mogących mieć realny wpływ na Państwa biznes, które omawiają i komentują prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
Nie spamujemy, a informujemy!