„Przedsiębiorcy nieco mniej zainteresowani przetargami” – mec. Piotr Trębicki dla Dziennika Gazety Prawnej

21 lipca 2022

Urosła wartość polskiego rynku zamówień publicznych – pokazują dane ze sprawozdania UZP. Niestety konkurencyjność na nim jest coraz mniejsza.

Paradoks polega na tym, że jednym z głównych celów nowej ustawy p.z.p. było zwiększenie konkurencyjności, zwłaszcza wśród małych i średnich firm. Tymczasem pierwszy rok obowiązywania tych przepisów przyniósł efekt odwrotny od planowanego.

Odnośnie wspomnianego wypowiedział się mec. Piotr Trębicki – szef praktyki Prawa Zamówień Publicznych naszej Kancelarii. Wskazuje, że:

Za wcześnie, by wyciągać daleko idące wnioski. Zbyt mała jest perspektywa statystyczna, dodatkowo zaburzona kolejnymi falami COVID-19, początkującą inflacją i przerwanymi łańcuchami dostaw. Co więcej, ustawa wprowadziła sporo nowych rozwiązań, w tym nowe tryby poniżej progów unijnych, dla części wykonawców już samo nazewnictwo może być odstraszające. Właściwa ocena będzie możliwa dopiero po dwóch, trzech latach”.

Specjalista przyznaje, że nie wierzył, by nowe przepisy mogły zachęcić firmy MŚP do startu w przetargach. Jak mówi:

Bo co to za zachęty? Brak obowiązkowego wadium? Rzekome klauzule abuzywne? Obowiązek waloryzacji? W praktyce te przepisy nie działają. Jeśli publiczny organ w umowie na trzy lata wpisuje limit waloryzacji 3 proc. na cały ten okres, to jest to żart z nowej p.z.p., a nie zachęta dla MŚP”.

Treść całego artykułu jest dostępna pod adresem:

Przedsiębiorcy nieco mniej zainteresowani przetargami – GazetaPrawna.pl.

Zapraszamy do lektury.

Wróć do aktualności
Telefon Telefon Telefon Telefon

Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie?

Dołącz do grona subskrybentów LEGAL FLASH Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI

LEGAL FLASH to bezpłatne źródło informacji nt. bieżących zmian w prawie, mogących mieć realny wpływ na Państwa biznes, które omawiają i komentują prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
Nie spamujemy, a informujemy!