MENU

‹ Aktualności

Legal Flash CZTR: KNF na tropie działalności quasi-ubezpieczeniowej
14.04.2015

Podobne zawiadomienie KNF złożył przeciwko firmie Enovatis, prowadzącej portal Wakacje.pl. Chodziło o usługę Promesa Pewne Wakacje, która dawała klientowi gwarancję zamiany wycieczki na inną  w razie odwołania wyjazdu z przyczyn leżących po stronie organizatora. KNF dopatrywał się w tej usłudze umowy ubezpieczenia, jednak Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu umorzyła postępowanie.
W uzasadnieniu umorzenia można przeczytać, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że umowa stanowi umowę ubezpieczeniową - jest to raczej usługa marketingowa. Sam Enovatis stwierdził, że opłata w wysokości 2,2% wartości wycieczki to nie dodatkowe ubezpieczenie ale opłata manipulacyjna za znalezienie wycieczki zastępczej.

W naszej ocenie należałoby przeprowadzić audyt różnych produktów, które w swojej konstrukcji zbliżone są do ubezpieczeń (przykładem mogą być z całą pewnością bardzo popularne w naszym kraju abonamenty medyczne), ponieważ warto przygotować się na wojnę, którą  KNF wypowiada firmom oferującym w jego ocenie produkty będące quasi-ubezpieczeniem.

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: