MENU

‹ Aktualności

Tragedia na SPECTRE II
29.02.2016

18 maja 2033 roku doszło do tragedii na stacji międzyplanetarnej SPECTRE II. W wyniku awarii automatycznego systemu dokującego doszło do rozszczelnienia komory dokującej promu pasażerskiego SpaceShipIII z floty międzyplanetarnej organizacji VirgineGalactics. Gwałtowana zmiana  ciśnienia spowodowała niekontrolowane przemieszczenie promu, który uderzył w sąsiednią maszynę – prom Galacticos, należący do korporacji AppGoo. W wyniku tego niefortunnego zbiegu zdarzeń zniszczeniu uległy nie tylko obie maszyny, ale również śmierć poniosło 220 osób (190 pasażerów
i 30 członków załogi). Międzynarodowa Komisja Badania Wypadków Kosmicznych (ICCA) ustaliła, że pierwotną przyczyną tragedii był błąd konstrukcyjny płaszcza uszczelniającego w komorze dokującej SpaceShipIII i ani załoga promu, ani też obsługa stacji SPECTRE II nie ponoszą odpowiedzialności za tę tragedię.

Roszczenia armatorów oraz rodzin pasażerów przekroczyły 2 mld BitUSD i zostały w całości zaspokojone przez konsorcjum ubezpieczycieli (AXA Space, UNIQA Galactic oraz Generali Interstellar). Ubezpieczyciele wystąpili z regresem do producenta SpaceShipIII, firmy BSA, która  z kolei przekazała sprawę swojemu ubezpieczycielowi. Spór już w najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty przez Międzynarodowy Trybunał Kosmiczny (ICT) z siedzibą w Pekinie, o czym będziemy informować na bieżąco. 

Dzięki możliwości jakie daje narzędzie „Back to the future”, raport w tej sprawie zostanie przedstawiony 22 marca 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Więcej szczegółów już  wkrótce.

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: