MENU

‹ Aktualności

Pierwszy pozew za szkody wyrządzone przez autonomiczny samochód
26.02.2016

Niewielu zapewne o tym wiedziało, ale jeden z liderów w rozwoju technologii samojezdnych samochodów od kilku miesięcy testował w podwarszawskiej Zielonce swój autonomiczny pojazd. Chciano sprawdzić w jaki sposób taka maszyna poradzi sobie z polskimi drogami, a przede wszystkim z polskimi kierowcami.

Pech chciał, że już trzeciego dnia testów „w realu”, na trasie Zielonka-Kobyłka, doszło do zderzenia autosamochodu z Fiatem Uno. Kierujący Fiatem twierdził, że jadący za nim dziwny pojazd bez kierowcy nie zachował odpowiedniej odległości i kiedy kierowca Fiata musiał gwałtownie zahamować przed wbiegającym na jezdnię pieszym, auto jadące z tytułu wykonało klasyczne zbliżenie uderzając z impetem w tył Fiata Uno. Uszkodzone auto zostało skierowane do kasacji, a kierowca wraz z pasażerem, na kilkudniową hospitalizację w związku z podejrzeniami uszkodzeń kręgosłupów.  

W związku z tym, że w autosamochodzie nie było kierowcy nie można było wskazać kierującego, którego polisa pokryłaby wyrządzone szkody. Również UFG odmówił wypłaty, twierdząc, że całe zdarzenie nie miało nic wspólnego ze szkodami wyrządzonymi przez kierującego pojazdem, bo takiego nie było, więc nie może być mowy o odpowiedzialności gwarancyjnej Funduszu. 

W efekcie kancelaria odszkodowawcza reprezentująca poszkodowanych wystąpiła z pozwem przeciwko producentowi testującemu niefortunne auto. Już wkrótce zapadnie wyrok sądu I instancji w tej sprawie.

Czy ta historia jest prawdziwa? Oczywiście NIE. A czy mogła się wydarzyć? Z całą pewnością TAK.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dylematów związanych z ubezpieczaniem samochodów autonomicznych i nie tylko (szkody wyrządzone przez roboty, to również interesujące zagadnienie), zapraszamy 22 marca 2016 do Centrum Nauki Kopernik. Więcej szczegółów już wkrótce.

 

PAMIĘTAJ, JUŻ DZISIAJ WPISZ SOBIE TĘ DATĘ DO KALENDARZA.  

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: