MENU

‹ Aktualności

Forma zatrudnienia a wysokość zasiłku macierzyńskiego
29.01.2016

W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, minimalna wysokość zasiłku macierzyńskiego wyniesie 1309 zł (przy założeniu, że dana osoba otrzymuje wynagrodzenie minimalne). Przy wyższych płacach za bazę do obliczenia wysokości świadczenia bierze się średnie miesięczne wynagrodzenie z okresu ostatnich 12 miesięcy.

Najlepiej sytuacja przedstawia się u osób będących na samozatrudnieniu, które przez okres 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka płaciły maksymalną wysokość składki, tj. 3 752 zł (tzw. ZUS podwyższony). W przypadku takich osób, zasiłek macierzyński wyniesie 6 885 zł.  

Zmiany nastąpiły także w kierowaniu świadczeń do osób, które do tej pory nie miały prawa do otrzymywania zasiłku, tj. studentów, zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych i bezrobotnych. Mogą oni liczyć na wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka w wysokości 1000 zł miesięcznie przez okres 12 miesięcy.  

 

Zapraszamy od obejrzenia fragmentu programu „Biznes dla Ludzi”, który jest dostępny na stronie internetowej TVN24 BiŚ, pod linkiem:
http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/forma-zatrudnienia-a-zasilek-macierzynski,614617.html

 

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: