MENU

‹ Aktualności

Edyta Defańska-Czujko dla TVN24 BiŚ: Co należy się za pracę w święto?
02.11.2015

Kto pracuje?

- Są to np. pracownicy branży gastronomicznej, komunikacji, czy zakładów opieki zdrowotnej. Nie mogą natomiast pracować w takie dni np. pracownicy handlu. Tacy pracownicy zatrudnienie w ramach umowy o pracę nie mogą w święta wykonywać swoich obowiązków. Zatem w sklepie może sprzedawać tylko właściciel lub osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych - wyjaśnia mec. Edyta Defańska-Czujko.

Ekspertka wyjaśnia, że pracownicy zawodów biurowych, którym przysługuje wolne w święta, w wyjątkowej sytuacji i na polecenie przełożonego powinni stawić się w pracy.

Premia za pracę

- Oczywiście musi to być uzasadnione - podkreśla Defańska-Czujko i dodaje, że w zamian za pracę w święta pracownikom przysługują pewne dodatki. 

- W pierwszej kolejności pracodawca w zamian za pracę w święta będzie musiał dać pracownikowi dzień wolnego, a jeżeli to nie będzie możliwe, to pracownikowi będzie przysługiwał dodatek za pracę w wysokości 100 proc. wynagrodzenia - dodaje.

Zastrzega jednak, że Kodeksu pracy mówi, że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny, jeśli w danym roku święto przypada w sobotę. Czyli w tym roku za pracę w Święto Zmarłych, które przypada w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Pełna wypowiedź dla TVN BiŚ dostępna tutaj. 

 

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: