MENU

‹ Aktualności

Projekt nowej ustawy o pracownikach tymczasowych już we wrześniu?
31.08.2015

Chodzi przede wszystkim o art. 20 ust. 1 ustawy, który przewiduje, że w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja może skierować pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy. Jedna firma-użytkownik może więc w tej chwili korzystać z usług tej samej osoby przez okres dłuższy niż 18 miesięcy, wypożyczając go z innej agencji, na co nie godzi się PIP oraz związki zawodowe.

Kolejnym punktem spornym jest pomysł, by pracownicy tymczasowi zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych byli objęci 18-miesięcznym limitem tymczasowej pracy. Na to nie zgadza się resort pracy twierdząc, że dyskryminuje to pracowników niezatrudnionych przez agencję, świadczących pracę w formie umów cywilnoprawnych.

Inny postulat dotyczył wydawania licencji bądź wymogu posiadania gwarancji pieniężnych dla osób prowadzących agencje pracy tymczasowej. Jednak takie rozwiązanie może być niezgodne ze swobodą działalności gospodarczej.

Jednomyślności wśród przedstawicieli strony społecznej nie ma, wśród legislatorów także są spory. Wydaje się, że projekt nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych będzie więc gruntownie modyfikowany na kolejnych etapach. 

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: