MENU

‹ Aktualności

KNF nadal zamierza tropić działalność quasi-ubezpieczeniową
28.04.2015

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła jakiś czas temu do prokuratury przeciwko T-Mobile Polska. KNF twierdzi, że T-Mobile popełnia przestępstwo, polegające na oferowaniu klientom sieci usługi ubezpieczeniowej bez wymaganego przez Komisję Nadzoru Finansowego zezwolenia. 

Podobne zawiadomienie KNF złożył przeciwko firmie Enovatis, prowadzącej portal Wakacje.pl. Chodziło o usługę Promesa Pewne Wakacje, która dawała klientowi gwarancję zamiany wycieczki na inną  w razie odwołania wyjazdu z przyczyn leżących po stronie organizatora. KNF dopatrywał się w tej usłudze umowy ubezpieczenia, jednak Prokuratura Rejonowa w Gdańsku-Wrzeszczu umorzyła postępowanie. 


W uzasadnieniu umorzenia można przeczytać, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że umowa stanowi umowę ubezpieczeniową - jest to raczej usługa marketingowa. Sam Enovatis stwierdził, że opłata w wysokości 2,2% wartości wycieczki to nie dodatkowe ubezpieczenie, ale opłata manipulacyjna za znalezienie wycieczki zastępczej.

Mimo że prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie, KNF stoi na stanowisku, że podobna działalność jest działalnością ubezpieczeniową i zamierza dalej informawać prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 

 

 

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: