MENU

Aktualności

Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI wyróżniona w Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
11.06.2021
Już po raz 18. „Rzeczpospolita” opublikowała prestiżowy Ranking Kancelarii Prawniczych. W tegorocznym zestawieniu rekomendacji wyróżnienie otrzymała Praktyka Prawa zamówień publicznych Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Ponadto indywidualną rekomendację przyznano mec. Piotrowi Trębickiemu w kategorii „Prawo zamówień publicznych”.
CZYTAJ DALEJ
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI ponownie wyróżniona w Legal 500
15.04.2021
Prawnicy Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI kolejny rok z rzędu znaleźli się w prestiżowym rankingu prawniczym Legal 500.
CZYTAJ DALEJ
Zdalnie czyli legalnie – nowy projekt z obszaru Prawa pracy w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
07.04.2021
Większość organizacji od roku funkcjonuje w trybie pracy zdalnej. Jest to nowa sytuacja dla wielu pracodawców, z którą wiąże się bardzo dużo pytań i wątpliwości co do stosowania przepisów Kodeksu pracy. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, odpowiadając na potrzeby wielu pracodawców, rozpoczyna projekt „Zdalnie czyli legalnie”.
czytaj dalej ›
Prawnicy Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI prelegentami na II Seminarium Prawnym dla Biznesu – „Przedsiębiorca a Nowe Prawo Zamówień Publicznych”
07.04.2021
13 kwietnia 2021 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się II Seminarium Prawne dla Biznesu „Przedsiębiorca a Nowe Prawo Zamówień Publicznych”, w którym zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczącego nowego PZP.
czytaj dalej ›
mec. Piotr Trębicki w audycji Radia Nowy Świat
06.04.2021
Mec. Piotr Trębicki gościł na antenie Radia Nowy Świat. W programie „RADCA RADZI” odpowiedział na pytania słuchaczy dotyczące mediacji.
czytaj dalej ›
mec. Joanna Hołowińska prelegentem na VII Forum Zamówień Publicznych na Roboty Budowlane
22.03.2021
23 marca 2021 r. mec. Joanna Hołowińska będzie prelegentem na VII Forum Zamówień Publicznych na Roboty Budowlane.
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny raz w rankingu Chambers Europe
18.03.2021
Szanowni Państwo, w tym roku Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych i prawników Europy, wg wyróżnień rankingu Chambers Europe 2021. Co warto podkreślić, metodologia rankingu Chambers Europe opiera się o opinie Klientów i innych prawników, którym bardzo serdecznie dziękujemy za zaufanie.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ BEINSURED: Dystrybutorze! Nie daj się zaskoczyć!
01.03.2021
Regulatorzy rynku dystrybucji ubezpieczeń to nie tylko KNF! Dystrybutorzy ubezpieczeń muszą pamiętać o tym, że sankcje można otrzymać także od innych podmiotów, a odpowiedzialność wiążę się nie tylko z przepisami Ustawy o dystrybucji ubezpieczeń…
czytaj dalej ›
Nowe PZP. Pierwsze praktyki zamawiających. Dwudniowe szkolenie: nowa ustawa PZP i SZEŚĆ praktycznych rozporządzeń.
23.02.2021
Od dwóch miesięcy obowiązuje w Polsce nowe Prawo zamówień publicznych. Ogłaszane są już pierwsze zamówienia w reżimie nowego PZP. Dla wykonawców to już ostatni moment, żeby poznać zmiany oraz zmienić przyzwyczajenia i praktyki w ubieganiu się o uzyskanie zamówienia.
czytaj dalej ›
Piątka z PZP - szkolenie online z rozporządzeń
19.01.2021
1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy nowego PZP. Jednak „reforma” zamówień publicznych to nie tylko nowa ustawa… Nowe obowiązki dla wykonawców zostały zawarte również w licznych i obszernych rozporządzeniach wykonawczych do nowej PZP. I jak już nie raz się przekonaliśmy, zawarte tam przepisy niejednokrotnie są bardziej skomplikowane niż 623 artykuły samej ustawy PZP.
czytaj dalej ›
Ekspercki dyżur CZUBLUN TRĘBICKI w dzienniku RZECZPOSPOLITEJ. 12 stycznia 2021 r. wyjaśniamy NOWE Prawo zamówień publicznych.
11.01.2021
Eksperci z praktyki Prawa zamówień publicznych będą uczestniczyć w dyżurze eksperckim Rzeczpospolitej. Podczas dyżuru będzie można zadawać pytania dotyczące nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.
czytaj dalej ›
NOWE rozporządzenia i nowelizacje do nowej PZP - CYKL SZKOLEŃ Z NOWEJ USTAWY PZP_EKSTRA
22.12.2020
Rewolucja w PZP właśnie się rozpoczęła. W ostatnich dniach 2020 r. w Dzienniku Ustaw miał miejsce istny wysyp rozporządzeń do nowej PZP. Wprowadzają one istotne zmiany i nowe obowiązki dla Wykonawców, jak choćby konieczność pozyskania nowych dokumentów podmiotowych, w tym zaświadczeń o niekaralności dla podmiotu (tzw. KRK zbiorowe) i dla osób wchodzących w skład zarządów, rad nadzorczych i prokurentów.
czytaj dalej ›
Publikacja Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w raporcie Fundacji im. Stefana Batorego
24.11.2020
Fundacja im. Stefana Batorego właśnie opublikowała raport oceniający tzw. tarcze antykryzysowe i ustawodawstwo okresu pandemii. W tekście autorzy odwołują się m.in. do artykułu dla Rzeczpospolitej pt. „Ministra dopadła zemsta zamówień publicznych” autorstwa mec. Joanny Hołowińskiej i mec. Piotra Trębickiego z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Szkoła Zamówień CZTR zaprasza na Cykl szkoleń z nowej ustawy PZP
27.10.2020
Serdecznie zapraszamy na cykl czterech szkoleń dedykowanych Wykonawcom, które w kompleksowy sposób przygotują wykonawców na zmiany związane z wprowadzeniem nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.
czytaj dalej ›
Czy wiesz już jak przygotować się na nową ustawę PZP? - zapraszamy na szkolenie
25.09.2020
Na początku przyszłego roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Jak będzie wyglądać nowa ustawa PZP? Jakie zmiany wprowadzi? Na co najlepiej przygotować się już teraz? Co nowego czeka zamawiających i wykonawców? Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwieją eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI: Piotr Trębicki, radca prawny i senior partner oraz Joanna Hołowińska, adwokat, partner.
czytaj dalej ›
Jak legalnie zarabiać na sprzedaży ubezpieczeń w leasingu? – szkolenie online
18.08.2020
Jak zgodnie z prawem prowadzić sprzedaż ubezpieczeń, by nie narazić się na sankcje organu nadzoru i jednocześnie zachować rentowność? Na to pytanie odpowiedzą eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI podczas szkolenia online: „Jak legalnie zarabiać na sprzedaży ubezpieczeń w leasingu?”, które odbędzie się 22 września br.
czytaj dalej ›
#Nasze ostatnie sukcesy_PZP
31.07.2020
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI udzieliła wsparcia Corning Optical Communications Polska w uzyskaniu prestiżowego zamówienia w zakresie infrastruktury teleinformatycznej dla jednostki wojskowej.
czytaj dalej ›
Zaproszenie na bezpłatny webinar DYSTRYBUCJA UBEZPIECZEŃ W LEASINGU
30.06.2020
Kontrola KNF, obowiązek przeprowadzania szkoleń zawodowych… Czy na pewno wiesz już wszystko o dystrybucji ubezpieczeń w leasingu?
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Tarcza antykryzysowa 1.1. z podpisem prezydenta
20.04.2020
Szanowni Państwo, informujemy, że w piątek Prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczę antykryzysową w wersji 1.1.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w prestiżowym rankingu LEGAL 500
16.04.2020
Z wielką radością informujemy o tym, że Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny raz została wyróżniona w międzynarodowym rankingu prawniczym – Legal 500 EMEA. Jest to jeden z dwóch, obok Chambers Europe, najbardziej prestiżowych rankingów prawniczych na świecie. To, że nasza Kancelaria od lat jest wyróżniana w obu tych rankingach, jest dla nas ogromnym zaszczytem.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Zmiany w funkcjonowaniu spółek na tle Tarczy Antykryzysowej
02.04.2020
Tarcza Antykryzysowa wprowadziła wyczekiwane zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółek handlowych w czasie epidemii, wynikające przede wszystkim z utrudnień w bezpośredniej komunikacji. Zmiany dotyczą m. in. zdalnego sposobu odbywania posiedzeń oraz podejmowania uchwał przez organy zarządzające oraz nadzorcze w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkach akcyjnych, a także zdalnego odbywania zgromadzeń.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Tarcza antykryzysowa wstrzymuje bieg terminów procesowych na czas epidemii
02.04.2020
W dniu 31 marca 2020 r. została opublikowana i weszła w życie nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, potocznie zwana Tarczą antykryzysową.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19_Najważniejsze rozwiązania wynikające z przepisów tzw. tarczy antykryzysowej - dla kogo dofinansowanie zatrudnienia?
01.04.2020
Podpisany przez Prezydenta pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zawiera szereg rozwiązań, które mają z założenia wesprzeć przedsiębiorców w trudnym okresie związanym z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Branża zamówień publicznych według "tarczy antykryzysowej"
01.04.2020
Jeszcze wczoraj, 31 marca 2020 r. - z drobnymi wyjątkami - weszła w życie tzw. tarcza antykryzysowa (czyli ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw). Po przegłosowaniu przez Sejm 92 poprawek Senatu, wczoraj wieczorem, Prezydent RP podpisał w/w nowelizację.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem prezydenta
01.04.2020
Informujemy, że wczoraj wieczorem Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona. Poniżej wskazujemy najważniejsze w naszej ocenie składniki tarczy tj. wybrane systemy wsparcia dla przedsiębiorców z których będą oni mogli skorzystać w przypadku spełnienia warunków określonych w Ustawie.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Specustawa ponownie w Sejmie
27.03.2020
Informujemy, że w dziś w nocy zakończyło się posiedzenie Senatu, na którym zostały przyjęte ustawy dotyczące walki z epidemią koronawirusa i jej skutkami wraz ze zmianami wynikającymi z wcześniej przyjętych poprawek. Teraz ustawy trafią ponownie do Sejmu, który podejmie decyzję o ich ostatecznym kształcie, w tym przyjęciu bądź odrzuceniu wprowadzonych przez Senat zmian
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Wpływ koronawirusa na badanie sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2019
27.03.2020
Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego klienta firm audytorskich, a także firmy audytorskie. Badanie sprawozdań finansowych za rok 2019 z pewnością przebiegać będzie inaczej niż w ubiegłych latach.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Odpowiedzialność za niewykonanie postanowień porozumienia wspólników w dobie koronawirusa
27.03.2020
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, która odbija się coraz szerzej na każdym sektorze gospodarki, część postanowień i obowiązków stron określonych w porozumieniach wspólników bądź umów z inwestorami może okazać się niemożliwa do wypełniania. Inwestorzy nie mogli przewidzieć bowiem pandemii, a tym samym spodziewać się nagłych problemów w działalności spółki czy spadku jej wartości.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Stan epidemii a realizacja umów handlowych
26.03.2020
Zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki wywołane epidemią mogą powodować wystąpienie znacznych dysproporcji w ciężarze wzajemnych świadczeń stron umowy i prowadzić niejednokrotnie do poziomu wykraczającego ponad standardowo akceptowane ryzyko w relacjach handlowych.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po dniu 25 marca 2020 r.
26.03.2020
Uchwalona na początku marca tzw. specustawa w sprawie koronawirusa uprawniała rodziców dziecka w wieku do 8 lat do skorzystania z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których ono uczęszczało.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki
26.03.2020
Podstawą prawną odpowiedzialności członków zarządu jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych. Paragraf pierwszy tego artykułu stanowi, żejeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. A zatem członek zarządu jest zobowiązany do spłacenia wierzytelności ze swojego majątku, jeżeli spółka okaże się niewypłacalna.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Zmiany w przepisach podatkowych wywołane epidemią koronawirusa
26.03.2020
Jedną z istotniejszych informacji dla przedsiębiorców jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników CIT do dnia 31 maja 2020 r.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
25.03.2020
Cały czas trwają prace nad projektem specustawy dotyczącej tzw. „tarczy antykryzysowej”. Ustawa powinna zostać przyjęta przez Sejm do dnia 27.03.2020 r. Komunikat sejmowy w tej sprawie mówi o próbie uchwalenia ustawy w jeden dzień. Na co dokładnie będą mogli liczyć przedsiębiorcy?
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny raz wyróżniona w rankingu Chambers Europe
24.03.2020
Szanowni Państwo, z wielką radością informujemy, że Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny rok z rzędu została wyróżniona w międzynarodowym rankingu prawniczym Chambers Europe.
czytaj dalej ›
Zdalnie, ale na pełnych obrotach
20.03.2020
Ze względu na pandemię koronawirusa, a także kierując się troską o naszych pracowników, pracujemy w trybie zdalnym. Dzięki czynionym od wielu lat inwestycjom IT i organizacyjnym, nawet pracując w takim trybie, jesteśmy W PEŁNEJ GOTOWOŚCI, aby Państwu pomagać i wspierać w tych trudnych czasach.
czytaj dalej ›
Prawnik z głową w chmurach? To niekoniecznie musi być zła wiadomość!
09.03.2020
Świat zmienia się pod wpływem technologii. Doskonale o tym wiemy, w końcu doświadczamy tych zmian w każdym aspekcie życia. Zarówno prywatnie, jak i służbowo. Elektroniczne podpisy, e-dokumenty, przenoszenie zasobów z nośników fizycznych na cyfrowe – to tylko niektóre z udoskonaleń wykorzystywanych w biznesie. Co ważne, coraz więcej gałęzi gospodarki przenosi swoje usługi do świata on-line.
czytaj dalej ›
PZP i Ubezpieczenia to nie wszystko
25.02.2020
Rok 2020 jest bez wątpienia szczególny dla naszej historii. Dokładnie 10 lat temu założyliśmy Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI, wierząc, że wspólnie możemy stworzyć firmę, która zapewni wysoką jakość usług, połączoną z doskonałą wiedzą ekspercką. Ciągle rosnące grono Klientów utwierdza nas w przekonaniu, że ten cel udało się w pełni zrealizować. Dekadę później jesteśmy zgranym, blisko trzydziestoosobowym zespołem, specjalizującym się już nie tylko w prawie ubezpieczeniowym, prawie instytucji finansowych czy też prawie zamówień publicznych, z którymi większość z Państwa nas kojarzy.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki delegatem Zgromadzenia OIRP
07.02.2020
2 lutego br. odbyły się zebrania rejonowe Izby warszawskiej, w trakcie których stołeczni radcowie prawni wybrali 320 delegatów na Zgromadzenie OIRP w Warszawie. To oni wybiorą w czerwcu 2020 organy XI kadencji OIRP w Warszawie. Z radością informujemy, że wśród wybranych reprezentantów rejonu III znalazł się mec. Piotr Trębicki. Gratulujemy!
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł prelegentem Forum Kadr
20.11.2019
Już w najbliższy piątek odbędzie się kolejna edycja Forum Kadr, której głównym celem jest przedstawienie Państwu w sposób kompleksowy zmian mających bardzo duży wpływ na funkcjonowanie każdej organizacji. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi mec. Magdalena Sudol.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń - jak skutecznie przygotować się do kontroli KNF?
29.10.2019
Już 20 listopada zapraszamy Państwa na kolejne szkolenie w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured pt. "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń - jak skutecznie przygotować się do kontroli KNF?".
czytaj dalej ›
Bezpłatne śniadanie z CZTR: Nowe PZP bez tajemnic
23.10.2019
Jest nam niezmiernie miło, że nasze pierwsze śniadanie z cyklu #NowePZPbeztajemnic spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne szkolenie już w grudniu – szczegóły prześlemy niebawem.
czytaj dalej ›
#RZECZoPRAWIE: Nowe prawo zamówień publicznych
22.10.2019
Nowe PZP - zmiana na lepsze? Zachęcamy do zapoznania się z opinią mec. Piotra Trębickiego, eksperta prawa zamówień publicznych, który był gościem dzisiejszego wydania programu #RZECZoPRAWIE.
czytaj dalej ›
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych jest już faktem
16.10.2019
Prezydent RP w dniu 14 października 2019 r. podpisał ustawę Prawo zamówień publicznych. Przypomnijmy, Sejm opowiedział się za nowym Prawem zamówień publicznych 11 września br., a 24 września, Senat nie zgłosił do niej poprawek.
czytaj dalej ›
Bezpłatne śniadanie z CZTR: Nowe PZP bez tajemnic
01.10.2019
Znamy już ostateczne brzmienie nowego Prawa zamówień publicznych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Przed nami intensywny czas przygotowań do nowych zasady prowadzenia i wygrywania przetargów publicznych. Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy Państwa na pierwsze bezpłatne Śniadanie z cyklu #NowePZPbeztajemnic, podczas którego omówimy kierunki zmian oraz ich skutki w postępowaniach przetargowych.
czytaj dalej ›
BEZPŁATNE SZKOLENIE: Praktyczny przewodnik po najważniejszych zmianach procedury cywilnej
26.09.2019
Nie ma wątpliwości, że wprowadzana etapami nowelizacja ustawy kodeks postępowania cywilnego, której zdecydowana większość wejdzie w życie 7 listopada 2019 r., w sposób istotny zmieni dotychczasowe regulacje. Czy nowe przepisy o postępowaniu cywilnym wpłyną na prawa i obowiązki stron procesu oraz sposób prowadzenia sporu? Czy nowe regulacje są istotne z punktu widzenia praktyki prowadzenia sporów sądowych? O tym jak przygotować się do zmieniającego się prawa opowiemy Państwu już 16 października.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun członkiem Konsultacyjnej Grupy Ekspertów ds. Etyki Cyfryzacji w Ubezpieczeniach powołanej przez EIOPA
23.09.2019
Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) powołał Konsultacyjną Grupę Ekspertów ds. Etyki Cyfryzacji w Ubezpieczeniach. Jej celem będzie wspieranie Urzędu w tworzeniu zasad cyfrowej odpowiedzialności w branży ubezpieczeniowej. Do udziału w pracach grupy, jako jedyny przedstawiciel z Polski, zaproszony został radca prawny Piotr Czublun, ekspert ds. prawa ubezpieczeniowego.
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł prelegentem podczas I Polskiego Kongresu Prawa Pracy
12.09.2019
Już w grudniu zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w I Polskim Kongresie Prawa Pracy, organizowanym przez Wydawnictwo MUST READ MEDIA. W trakcie tego 3-dniowego wydarzenia poruszonych zostanie wiele ciekawych kwestii z zakresu prawa pracy, zarówno w formie wykładów jak też praktycznych warsztatów. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. adw. Magdalena Sudol, która poprowadzi prelekcję pt. "Wypowiedzenie umowy o pracę bez winy pracownika".
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI z sukcesem reprezentowała Klienta w sporze z UOKiK
10.09.2019
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 września 2019 r. (sygn. akt I NSK 54/18) potwierdził aktualność wniosków, jakie dotychczas płynęły z orzecznictwa SN-u dotyczącego prawomocności materialnej wyroków uznających postanowienia wzorca umowy za niedozwolone. W skrócie oznacza to tyle, że UOKiK może nakładać na przedsiębiorcę karę za stosowanie klauzul wpisanych do tzw. rejestru klauzul abuzywnych, ale jedynie w takich wypadkach, w których klauzula została wcześniej wpisana do rejestru na skutek postępowania w stosunku do tego samego przedsiębiorcy.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki wykładowcą na Uczelni Łazarskiego
05.09.2019
Już w październiku ruszają zajęcia w ramach studiów podyplomowych Prawo w biznesie nowych technologii, organizowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. W toku studiów uczestnicy będą mieli okazję czerpać wiedzę od najlepszych - w tym od partnera Kancelarii mec. Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Główny Inspektor Pracy chce większych kompetencji dla PIP
18.07.2019
Inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy - uważa Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. O komentarz w tej sprawie poproszono mec. Magdalenę Sudoł, szefa praktyki prawa pracy w CZTR.
czytaj dalej ›
Opis przedmiotu zamówienia ze wskazaniem nazwy Quik-fill niedopuszczalny wg KIO
16.07.2019
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI z sukcesem reprezentowała klienta w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą dotyczącym wymogu wyposażenia produktu Sevoflurane (środka do znieczulenia ogólnego) w system Quik-fill.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
10.06.2019
Już po raz siedemnasty „Rzeczpospolita” opublikowała prestiżowy Ranking Kancelarii Prawniczych. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 318 kancelarii. Wśród wyróżnionych firm znalazła się m.in. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, która drugi rok z rzędu otrzymała rekomendację w kategorii „Prawo zamówień publicznych”. Indywidualną rekomendację otrzymał również senior partner Kancelarii mec. Piotr Czublun w kategorii „Prawo bankowe i finansowe”.
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł prelegentem podczas konferencji „Grupy Kapitałowe 2019”
24.04.2019
Już w maju odbędzie się kolejna edycja konferencji „Grupy Kapitałowe”, organizowana przez Puls Biznesu. To wyjątkowe spotkanie w całości poświęcone jest najważniejszym aspektom funkcjonowania tak złożonych struktur jakimi są grupy kapitałowe.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w prestiżowym rankingu LEGAL 500
11.04.2019
Z wielką radością przekazujemy Państwu informację, że Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI wyróżniona została w międzynarodowym rankingu prawniczym The Legal 500 EMEA. Legal 500 to jeden z dwóch najbardziej prestiżowych rankingów firm prawniczych na świecie - obok Chambers Europe, w którym również jesteśmy rekomendowani od lat - który wydawany jest przez brytyjskie wydawnictwo Legalease od 1987 r.
czytaj dalej ›
Eksperci CZTR autorami poradnika: Akta pracownicze od A do Z
21.03.2019
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy prowadzą i przechowują dokumentację pracowniczą na nowych zasadach. Nowelizacja kodeksu pracy przede wszystkim zezwoliła na jej prowadzenie w wersji elektronicznej. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w poradniku "Akta pracownicze od A do Z" opublikowanym przez Rzeczpospolitą.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ: AML w działalności dystrybutorów ubezpieczeń
18.03.2019
Już 9 kwietnia zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu "AML w działalności dystrybutorów ubezpieczeń".
czytaj dalej ›
III Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych
12.03.2019
W dniach 28–29 marca 2019 r. w Warszawie odbędzie się III Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych. To już trzecia edycja tego prestiżowego wydarzenia, które gromadzi przedstawicieli wykonawców i podwykonawców z różnych branż. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
CZTR z wyróżnieniami w prestiżowym rankingu Chambers Europe 2019 - DZIĘKUJEMY!
08.03.2019
Z wielką dumą przekazujemy Państwu informację, że Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, kolejny rok z rzędu, wyróżniona została w międzynarodowym rankingu prawniczym Chambers Europe, będącym zestawieniem najlepszych kancelarii prawniczych z całej Europy.
czytaj dalej ›
Śniadanie z ekspertami CZTR
13.02.2019
Serdecznie zapraszamy Państwa na drugie w tym roku Śniadanie z ekspertami CZTR, które poświęcone będzie zmianom zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione jakie czekają przedsiębiorców w 2019 r.
czytaj dalej ›
#RZECZoPRAWIE: Potrzeba zmian w prawie zamówień publicznych
07.02.2019
Czy nowe prawo zamówień publicznych jest potrzebne? Zachęcamy do zapoznania się z opinią mec. Piotra Trębickiego, eksperta prawa zamówień publicznych, który był gościem dzisiejszego wydania programu #RZECZoPRAWIE.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ: Praktyczne aspekty wdrożenia PPK
31.01.2019
Już 28 lutego zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu "Praktyczne aspekty wdrożenia PPK".
czytaj dalej ›
Bezpłatne webinarium: Elektronizacja zamówień publicznych
28.01.2019
Już 19 lutego zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium „Elektronizacja zamówień publicznych”.
czytaj dalej ›
HR Data Forum 2019
14.01.2019
Już 17 stycznia odbędzie się konferencja HR Data Forum 2019 - Cyfrowa Transformacja w Nowoczesnych Działach HR. Konferencja poświęcona będzie wykorzystaniu nowoczesnych technologii w obszarach HR. Wśród zaproszonych ekspertów, wystąpi m.in. adw. Edyta Defańska-Czujko, która poprowadzi dyskusję na temat monitoringu pracowników przy pomocy nowych technologii.
czytaj dalej ›
Śniadanie z prawem pracy
10.01.2019
Serdecznie zapraszamy Państwa na pierwsze w tym roku śniadanie z Zespołem Prawa Pracy, które poświęcone będzie najistotniejszym zmianom w prawie pracy, jakie czekają pracodawców w 2019 r.
czytaj dalej ›
Uwzględnione pierwsze odwołanie Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI dotyczące prawidłowości podpisu elektronicznego
08.01.2019
Prawnicy Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w ostatnich dniach przygotowali i złożyli w KIO pierwsze odwołanie w zakresie prawidłowości podpisu elektronicznego. Oferta Klienta CZTR, międzynarodowego koncernu medycznego, została odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 8 ustawy PZP, jako nieważna na podstawie odrębnych przepisów.
czytaj dalej ›
Bezpłatne webinarium: Pracownicze Plany Kapitałowe 2019
03.01.2019
Już 16 stycznia zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium „Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 – jak skutecznie wdrożyć PPK w firmie?”.
czytaj dalej ›
Konkurencyjność postępowań lekowych nie stoi ponad uzasadnionymi przesłankami lekarzy i prawami pacjentów
06.12.2018
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI z sukcesem reprezentowała klienta w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą dotyczącym dostaw leków objętych refundacją w ramach programów lekowych leczenia stwardnienia rozsianego.
czytaj dalej ›
Nowi partnerzy w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
24.10.2018
Mamy przyjemność poinformować, że do grona partnerów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI dołączyli wieloletni pracownicy Kancelarii - adw. Agnieszka Wesołowska oraz adw. Wojciech Kośla.
czytaj dalej ›
CZTR Partnerem Merytorycznym warsztatów „Rewolucja w sektorze ubezpieczeń”
17.10.2018
Przepisy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń już obowiązują, ale wątpliwości co do ich właściwego wdrożenia w działalności dystrybutorów nie zniknęły. W dniach 28-29 listopada zapraszamy Państwa na warsztaty „Rewolucja w sektorze ubezpieczeń. Praktyczne rozwiązania po 1 października 2018” organizowane przez Rzeczpospolitą.
czytaj dalej ›
X Kongres Bancassurance: „Koniec świata już był”
08.10.2018
W dniach 18-19 października br. odbędzie się X Kongres Bancassurance organizowany przez PIU i ZBP. Wiodącym tematem wydarzenia, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Koniec świata już był”, będą wyzwania stojące przed środowiskiem ubezpieczeniowym i bankowym w świetle prokonsumenckich zmian na rynku bancassurance. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny rok z rzędu została Partnerem Merytorycznym kongresu.
czytaj dalej ›
Eksperci CZTR autorami komentarza do rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów
05.10.2018
Eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, pod redakcją mec. Piotra Trębickiego, przygotowali praktyczny komentarz do jednego z najważniejszych aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych – rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r.
czytaj dalej ›
Jak żyć po 1 października?
03.10.2018
Przepisy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń już obowiązują. Niestety wraz z magiczną datą 1 października 2018 r. wątpliwości co do ich właściwego wdrożenia w działalności dystrybutorów nie zniknęły.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ: IDD – jak żyć po 1 października 2018 r.
27.09.2018
Już 12 października zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu "IDD - jak żyć o 1 października 2018 r.". Podczas spotkania nasi eksperci omówią praktyczne aspekty wdrożenia ustawy o dystrybucji ubezpieczeń w działalności dystrybutorów.
czytaj dalej ›
Assistance TV: Firmy w tarapatach, czyli jak wyglądałby biznes bez ubezpieczycieli
24.09.2018
O wpływie branży ubezpieczeniowej na gospodarkę wiele się mówi – jest ona bowiem potężnym pracodawcą, inwestorem i płatnikiem podatków. Jednocześnie ubezpieczyciele – poprzez swoją działalność – wspierają rozwój firm z innych branż. Jak wyglądałby biznes bez ubezpieczycieli? Odpowiada m.in. mec. Piotr Czublun.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun wykładowcą podczas Fleet Management Training
19.09.2018
W dniach 3-5 października br. w Białce Tatrzańskiej odbędzie się kolejna edycja Fleet Management Training - ogólnopolskiego szkolenia dla managerów zarządzających flotą samochodową w firmach. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. mec. Piotr Czublun, który poprowadzi wykład pt. „Ubezpieczenia w leasingu po 1 października 2018 roku”.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI na XIII Forum Przetargów Publicznych
17.09.2018
W dniach 15-17 października br. w Jachrance k. Warszawy odbędzie się XIII Forum Przetargów Publicznych. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Prawo zamówień publicznych – problemy występujące w praktyce i orzecznictwie z uwzględnieniem RODO i elektronizacji”.
czytaj dalej ›
Eksperci CZTR autorami poradnika "Umowy i zlecenia o dzieło"
13.09.2018
Zlecenie i dzieło to jedne z najbardziej rozpowszechnionych w praktyce umów Kodeksu cywilnego. To też często występujące for­my pozaetatowego zatrudnienia. Mimo wieloletniego dyskredytowania takiej współpracy przez nazywa­nie ich „umowami śmieciowymi” nie tracą one na popularności. Wzrost kosztów zaangażowania zleceniobior­ców po oskładkowaniu umów zlecenia od stycznia 2016 r. nie zniechęcił stron do tej formy współpracy.
czytaj dalej ›
Drużyna CZTR po raz kolejny pobiegła dla tych, którzy biegać nie mogą
03.09.2018
Już drugi rok z rzędu wzięliśmy udział w Poland Business Run, największym charytatywnym biegu biznesowym, który pomaga spełniać marzenia osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Nasi waleczni zawodnicy jak zawsze dali z siebie wszystko, co więcej nasze drużyny ukończyły bieg na 44. i 101. miejscu – drużyn było 700!!! :) Gratulujemy naszej Dziesiątce Wspaniałych oraz wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej szczytnej inicjatywie!
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki w komentarzu dla DGP
25.07.2018
Zgodnie z najnowszym wyrokiem KIO klauzule waloryzacyjne nie uprawniają do wyłączania przepisów pozwalających na interwencję sądową w nadzwyczajnych okolicznościach. Na łamach dzisiejszego wydania Dziennika Gazety Prawnej wyrok komentuje mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
CZTR Partnerem webinarium „Rodo w instytucjach finansowych”
11.07.2018
Już 17 lipca zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium pt. „Rodo w instytucjach finansowych”, organizowanym przez wydawnictwo Wolters Kluwer.
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI Partnerem Merytorycznym szkolenia „Elektronizacja zamówień publicznych w Unii Europejskiej”
21.06.2018
W związku z realizacją przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projektu SESAM, mającego na celu promocję zamówień UE wśród przedsiębiorców, zachęcamy do udziału w szkoleniu poświęconym elektronizacji zamówień publicznych w Unii Europejskiej, którego jesteśmy Partnerem Merytorycznym.
czytaj dalej ›
Edyta Defańska-Czujko prelegentem V Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy
19.06.2018
W dniach 26‒27 czerwca 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się piąta edycja Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy, wydarzenia skierowanego do kadry zarządzającej JST. Wśród ekspertów wystąpi m.in. adw. Edyta Defańska-Czujko, która weźmie udział w debacie – „Monitoring i kontrole pracowników w samorządzie (np. czasu pracy, wejść i wyjść, dostępu do dokumentów itp.). Prawa pracodawcy”.
czytaj dalej ›
Edyta Defańska-Czujko prelegentem podczas konferencji „Szef Biura Zarządu”
12.06.2018
Już w październiku odbędzie się kolejna edycja konferencji „Szef Biura Zarządu”, organizowana przez Puls Biznesu. To wyjątkowe spotkanie w całości poświęcone jest najważniejszym aspektom funkcjonowania tak złożonych struktur jakimi są grupy kapitałowe.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun Gospodarzem bloku tematycznego podczas XII Forum Assistance
17.05.2018
Już 21 maja w Warszawie odbędzie się XII Forum Assistance. Tegoroczna edycja konferencji przebiegać będzie pod hasłem „Klient 360 – oferta, regulacje prawne, automatyzacja obsługi i customer experience”. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. Piotr Czublun, który poprowadzi jedną z czterech ścieżek tematycznych pt. Regulacje Prawne.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ: Bancassurance, affinity, ubezpieczenia grupowe po 1 października 2018 roku
08.05.2018
Każdy z branży ubezpieczeniowej z całą pewnością wie co oznacza data 1 października 2018 r. Zdaniem wielu, będzie to początek nowej ery w dystrybucji ubezpieczeń w naszym kraju, ale w opinii innych – niewiele się zmieni. Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku. Niezależenie od tego, jak oceniamy skutki wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, z całą pewnością rynek czeka wiele zmian, na które warto się dobrze przygotować.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
24.04.2018
Już po raz szesnasty „Rzeczpospolita" opublikowała prestiżowy Ranking Kancelarii Prawniczych. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 310 kancelarii. Wśród wyróżnionych firm znalazła się m.in. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, która otrzymała rekomendację w kategoriach „Prawo ubezpieczeniowe” oraz „Prawo zamówień publicznych”. Indywidualną rekomendację otrzymał również partner Kancelarii mec. Piotr Czublun w kategorii „Prawo ubezpieczeniowe”. Dziękujemy za to wyróżnienie!
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniem w prestiżowym rankingu LEGAL 500
12.04.2018
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI znalazła się w tegorocznym rankingu Legal 500 EMEA – międzynarodowym rankingu kancelarii prawnych wydawanym przez brytyjską firmę Legalease. Kancelaria wyróżniona została w kategorii „Insurance” (Band 2). Indywidualną rekomendację otrzymał również partner Kancelarii r. pr. Piotr Czublun, który odpowiada za praktykę prawa ubezpieczeniowego w CZTR.
czytaj dalej ›
GDY KOŁEM SIĘ TOCZY – CZTR
10.04.2018
Zespół CZTR tworzą kreatywni ludzie z pasją do prawa, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Ale czy paragrafy i kodeksy to jedyne zamiłowanie naszych ekspertów? Co robią w wolnych chwilach? Jedni podróżują, inni piszą recenzje filmowe, startują w maratonach lub uprawiają różne aktywności sportowe. Jest jednak coś, zaraz obok wyżej wspomnianych paragrafów, co łączy nas równie mocno, szczególnie teraz, gdy wiosna zawitała do nas na dobre.
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Rozliczanie pracowników – opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzeń
04.04.2018
Rozliczanie świadczeń pracowników wymaga rozległej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i obowiązkach podatkowych płatników. Niejednolite i skomplikowane konstrukcje przepisów są przyczyną wielu wątpliwości oraz błędów w rozliczeniach. Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo już 17 maja podczas szkolenia - "Rozliczanie pracowników – opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzeń", które poprowadzi adw. Edyta Defańska-Czujko.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Czublun prelegentem XI edycji Insurance Forum
04.04.2018
W dniach 10-11 kwietnia odbędzie się kolejna edycja Spotkania Liderów, na które składają się dwie konferencje: XV Banking Forum oraz XI Insurance Forum, w którym już po raz kolejny weźmiemy aktywny udział.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki był prelegentem podczas II Kongresu Wykonawców Zamówień Publicznych
23.03.2018
W dniach 20-21 marca obył się II Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych, czyli najważniejsze spotkanie przedsiębiorców realizujących kontrakty publiczne w Polsce. Tak jak już wcześniej zapowiadaliśmy, wśród zaproszonych ekspertów wystąpił między innymi mec. Piotr Trębicki, który mówił na temat rażąco niskiej ceny w najnowszym orzecznictwie KIO i Sądów Okręgowych.
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: REKLAMACJE I ADR. Nowe obowiązki dystrybutorów ubezpieczeń
12.03.2018
W dniu 11 kwietnia 2018 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie pt. „REKLAMACJE I ADR: Nowe obowiązki dystrybutorów ubezpieczeń”. Warsztat poprowadzą eksperci prawa ubezpieczeń z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w prestiżowym rankingu Chambers & Partners
08.03.2018
W tegorocznej edycji rankingu Chambers & Partners wyróżnieni zostali obaj partnerzy Kancelarii – Piotr Czublun oraz Piotr Trębicki. Rekomendowane zostały również: praktyka Prawa pracy prowadzona przez Edytę Defańską-Czujko oraz praktyka Prawa zamówień publicznych prowadzona przez Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. Komentarz
26.02.2018
Eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, pod redakcją mec. Piotra Czubluna, przygotowali komentarz do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, stanowiący kompleksowe omówienie ustawy z 15.12.2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, której celem jest implementowanie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z 20.1.2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń – tzw. dyrektywa IDD.
czytaj dalej ›
Jak agenci ubezpieczeniowi powinni przygotować się do RODO? – odpowiada mec. Tomasz Klemt
26.02.2018
Mec. Tomasz Klemt w wywiadzie dla Insly wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące obowiązków agentów i brokerów ubezpieczeniowych w świetle RODO.
czytaj dalej ›
CZTR Partnerem Merytorycznym konferencji "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń w praktyce"
23.02.2018
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ostatecznie wchodzi w życie w pełnym zakresie 1 października 2018 roku. To z całą pewnością bardzo dobra wiadomość dla podmiotów zaangażowanych w dystrybucję ubezpieczeń. Temu właśnie zagadnieniu poświęcona będzie konferencja organizowana przez Puls Biznesu, która odbędzie się w dniach 16-17 maja br. w Warszawie. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI została Partnerem Merytorycznym wydarzenia a wśród zaproszonych ekspertów wystąpią m.in. mec. Piotr Czublun oraz mec. Tomasz Klemt.
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Ubezpieczenia w leasingu/CFM – nowe zasady dystrybucji
22.02.2018
Nie ma wątpliwości, że ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która wejdzie w życie 1 października 2018 roku, w sposób istotny wpłynie na dystrybucję ubezpieczeń w Polsce. Czy nowe przepisy w jakikolwiek sposób dotkną również branżę leasingową?
czytaj dalej ›
Edyta Defańska-Czujko Partnerem w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
19.02.2018
Bardzo miło nam poinformować, że Edyta Defańska-Czujko dołączyła do grona partnerów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun komentuje propozycję RF dot. ubezpieczeń z UFK
19.02.2018
W piątkowym artykule magazynu Forbes czytamy o najnowszej propozycji Rzecznika Finansowego zakładającej zwrot części inwestycyjnej ze składek na ubezpieczenia z UFK, niezależnie od istniejących opłat czy wyników inwestycyjnych.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki prelegentem Forum Zamówień Publicznych na Dostawy i Usługi
16.02.2018
W dniach 16–18 kwietnia 2018 r. w Zakopanem odbędzie się Forum Zamówień Publicznych na Dostawy i Usługi - ogólnopolska konferencja dla osób odpowiedzialnych za realizację najczęściej przeprowadzanych postępowań w Polsce, czyli zamówień na wykonanie określonej usługi lub dostawy w celu zapewnienia bieżącej działalności jednostki albo realizacji zleconych jej zadań.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki prelegentem podczas II Kongresu Wykonawców Zamówień Publicznych
13.02.2018
W dniach 20-21 marca 2018 r. w Warszawie odbędzie się II Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych. To już druga edycja tego prestiżowego wydarzenia, które gromadzi przedstawicieli wykonawców z różnych branż. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. mec. Piotr Trębicki, który 20 marca wygłosi prelekcję pt. „Rażąco niska cena w świetle najnowszego orzecznictw KIO i Sądów Okręgowych”.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - RODO w rekrutacji
12.02.2018
W 6 odcinku BeInObiektywnie nasi eksperci z prawa pracy omawiają wpływ RODO na zatrudnienie pracowników.
czytaj dalej ›
#RZECZoPRAWIE: Problemy z tajemnicą przedsiębiorstwa przy kalkulowaniu ceny w przetargach
12.02.2018
Piotr Trębicki, ekspert prawa zamówień publicznych, po raz kolejny był gościem programu Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE. Tym razem mówił o problemach związanych z tajemnicą przedsiębiorstwa przy kalkulowaniu ceny w przetargach.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie – Analiza potrzeb
01.02.2018
W 5 odcinku #BeInObiektywnie eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI rozwiewają wątpliwości dotyczące nowego obowiązku przeprowadzenia analizy potrzeb klienta przez dystrybutorów ubezpieczeń. Tłumaczą, kto, jak i w jakiej formie powinien realizować ten obowiązek.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - Klient w ubezpieczeniach grupowych
23.01.2018
W 4 odcinku specjaliści z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI zastanawiają się m.in. Kim jest klient w ubezpieczeniach grupowych? Czy poszukujący ochrony w grupowych ubezpieczeniach będzie klientem w rozumieniu przepisów? Dlaczego nie można się opierać tylko na literalnym brzmieniu przepisów?
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Jak RODO wpłynie na pracodawców?
17.01.2018
Począwszy od 25 maja 2016 r. zaczną bezpośrednio obowiązywać przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie danych osobowych (RODO). Pracodawcy mają zatem już niewiele czasu na przygotowanie się do zmian.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - Google dystrybutorem ubezpieczeń?
16.01.2018
W trzecim odcinku #BeInObiektywnie 🎬! specjaliści z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI zastanawiają się, czy wyszukiwarki internetowe np. Google powinny być uznawane za dystrybutorów ubezpieczeń?
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - RODO
08.01.2018
W drugim odcinku #BeInObiektywnie 🎬 mec. Piotr Czublun i mec. Tomasz Klemt dyskutują o najważniejszych zmianach czekających ubezpieczycieli w związku z rozpoczęciem stosowania przepisów RODO.
czytaj dalej ›
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
19.12.2017
Zespół Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI życzy Państwu wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - dyrektywa IDD
18.12.2017
W pierwszym odcinku #BeInObiektywnie❗🎬 eksperci Kancelarii omawiają dyrektywę #IDD, czyli nowe obowiązki dla sprzedawców polis.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki uhonorowany medalem z okazji XXXV-lecia samorządu radców prawnych
15.12.2017
Prawnicy w CZTR żyją nie tylko zamówieniami publicznymi czy ubezpieczeniami, ale biorą również udział w licznych dyskusjach publicznych. Zabierają głos w ważnych dla Polski sprawach - o tym co w prawie szwankuje i o potrzebnych zmianach. Miło nam poinformować, że Mec. Piotr Trębicki został uhonorowany medalem z okazji XXXV-lecia samorządu radców prawnych. Wyróżnienia przyznano w uznaniu zasług dla samorządu.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki panelistą podczas konferencji "Leki biologiczne – aspekty prawne"
13.12.2017
4 grudnia na Kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się II edycja konferencji "Leki biologiczne – aspekty prawne". Jednym z prelegentów podczas tego wydarzenia, podczas którego debatowano na temat rynku leków biologicznych w Polsce, był wspólnik Kancelarii – Mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: RODO w działalności zakładów ubezpieczeń, czyli wpływ rozporządzenia na sprzedaż ubezpieczeń
07.12.2017
Do wejścia w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych zostało niecałe sześć miesięcy. Nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich podmiotów administrujących danymi osobowymi, a więc także zakładów ubezpieczeń i dystrybutorów. W związku z tym, Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI wraz z portalem beinsured.pl zapraszają na szkolenie: „RODO w działalności zakładów ubezpieczeń, czyli wpływ rozporządzenia na sprzedaż ubezpieczeń”.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej
25.10.2017
„Firma, która po raz drugi wprowadziła w błąd zamawiającego, podając nieprawdziwe informacje, musi liczyć się z wykluczeniem z przetargu” - czytamy w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. O komentarz w tej sprawie poproszono mec. Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Adw. Edyta Defańska-Czujko prelegentem Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy
20.10.2017
W dniach 19-20 października 2017 r. w Warszawie odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy. Tematem przewodnim tego wydarzenia były zmiany w prawie pracy z jakimi będą musiały się zmierzyć działy HR.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI na XII Forum Przetargów Publicznych
19.10.2017
W dniach 16-18 października br. w Jachrance k. Warszawy odbyło się XII Forum Przetargów Publicznych. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Prawo zamówień publicznych rok po nowelizacji – problemy występujące w praktyce i orzecznictwie”.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
09.10.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych wrześniowych publikacji.
czytaj dalej ›
IX Kongres Bancassurance: "Bancassurance: popiół i diament"
09.10.2017
W dniach 5-6 października br. odbył się IX Kongres Bancassurance organizowany przez PIU i ZBP. Wiodącym tematem wydarzenia, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Bancassurance: popiół i diament”, były zmiany dotyczące dystrybucji ubezpieczeń i proces wdrożenia tych zmian na polskim rynku bancassurance. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, już po raz kolejny, była Partnerem Merytorycznym tego wydarzenia.
czytaj dalej ›
Eksperci z CZTR przeprowadzili szkolenie „Jak RODO wpłynie na pracodawców?”
06.10.2017
W dniu 4 października 2017 r. odbyło się szkolenie pt. „Jak RODO wpłynie na pracodawców?”. Warsztat zorganizowali i poprowadzili eksperci działu prawa pracy – mec. Edyta Defańska-Czujko i mec. Magdalena Sudoł.
czytaj dalej ›
Zapraszamy na cykl 3 szkoleń: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń – finalna wersja wkrótce
26.09.2017
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI wraz z beinsured oraz portalem eOFWCA.pl, serdecznie zapraszają na cykl 3 szkoleń: „Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń – Finalna wersja wkrótce – Przygotuj się!”.
czytaj dalej ›
Eksperci CZTR autorami Poradnika Prawnego Rzeczpospolitej: „Kontrola PIP w Firmie”
15.09.2017
Eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI przygotowali praktyczny poradnik, zawierający wiele przydatnych porad i cennych wskazówek zarówno przed, w trakcie, a dla tych mniej przygotowanych - po kontroli inspektora pracy.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki gościem debaty zorganizowanej przez Urząd Zamówień Publicznych
15.09.2017
12 września br. Piotr Trębicki na zaproszenie Prezesa UZP Pani Małgorzaty Stręciwilk, brał udział w debacie dotyczącej środków ochrony prawnej w kontekście perspektyw i kierunków zmian w systemie zamówień publicznych.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI na XII Forum Przetargów Publicznych
12.09.2017
W dniach 16-18 października br. w Jachrance k. Warszawy odbędzie się XII Forum Przetargów Publicznych. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Prawo zamówień publicznych rok po nowelizacji – problemy występujące w praktyce i orzecznictwie”.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
11.09.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych sierpniowych publikacji.
czytaj dalej ›
Czy RODO otworzy furtkę do nadużyć w ubezpieczeniach?
08.09.2017
RODO, czyli ogólne rozporządzenie o ochronie danych Parlamentu Europejskiego i Rady, mimo, że jeszcze formalnie nie weszło w życie, to już wzbudza mnóstwo emocji.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki w dyskusji dot. warunków inwestycji w Polsce
07.09.2017
Mec. Piotr Trębicki, w trakcie drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy, uczestniczył w dyskusji na temat warunków inwestycji w Polsce.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju
05.09.2017
W dniu dzisiejszym w Krynicy-Zdroju rozpoczęła się kolejna edycja Forum Ekonomicznego, największego wydarzenia gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej, miejsca spotkań najważniejszych osób świata biznesu, kultury i mediów. Na tzw. „polskim Davos” nie mogło zabraknąć również Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, reprezentowanej przez radcę prawnego, eksperta ds. zamówień publicznych - Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej
05.09.2017
„Zamawiający coraz częściej rozdzielają czynności wykluczania z postępowania i wyboru najkorzystniejszej oferty. Wymusza to na firmach składanie dwóch różnych odwołań” - czytamy w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. O komentarz w tej sprawie poproszono r.pr. Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Drużyna CZTR pobiegła dla tych, którzy biegać nie mogą
04.09.2017
Zgodnie z zapowiedzią, w dniu wczorajszym drużyna CZTR wystartowała w charytatywnym biegu biznesowym Warszawa Business Run. Tym samym wsparliśmy podopiecznych m.in. Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, która na co dzień pomaga osobom po amputacjach. Już przygotowujemy się do kolejnej edycji!
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Jak RODO wpłynie na pracodawców? Przełomowe zmiany, ryzyka, rekomendowane działania
22.08.2017
Już 4 października 2017 r. zapraszamy Państwa na szkolenie pt. "Jak RODO wpłynie na pracodawców? Przełomowe zmiany, ryzyka, rekomendowane działania." Szkolenie poprowadzą eksperci prawa pracy z CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Adw. Edyta Defańska-Czujko prelegentem Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy
09.08.2017
W dniach 19-20 października 2017 r. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy. Tematem przewodnim tego wydarzenia będą zmiany w prawie pracy z jakimi będą musiały się zmierzyć działy HR.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
07.08.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych lipcowych publikacji.
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Podatki w ubezpieczeniach (VAT i ceny transferowe)
04.08.2017
Już 14 września w Warszawie odbędzie się szkolenie pt: "Podatki w ubezpieczeniach (VAT i ceny transferowe), które przeprowadzimy we współpracy z kancelarią ZIMNY Doradcy Podatkowi. Zapraszamy!
czytaj dalej ›
Piotr Czublun prelegentem Szczytu Ubezpieczeniowego
01.08.2017
W dniach 28-29 września br. odbędzie się pierwsza w Polsce internetowa konferencja skierowana do sektora ubezpieczeniowego. Jednym z prelegentów tego wydarzenia będzie mec. Piotr Czublun, który wystąpi z prelekcją pt. Ochrona danych osobowych klientów i rozporządzenie RODO w codziennej pracy agenta.
czytaj dalej ›
Pobiegniemy, pomożemy!
21.07.2017
Już 3 września drużyna CZTR wystartuje w charytatywnym biegu biznesowym Warszawa Business Run. Tym samym wesprzemy podopiecznych m.in. Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, która na co dzień pomaga osobom po amputacjach. Dołącz do nas!
czytaj dalej ›
"BACK TO THE FUTURE" II - UBEZPIECZENIA PRZYSZŁOŚCI
17.07.2017
Już 21 września w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się druga edycja wydarzenia "BACK TO THE FUTURE" - Ubezpieczenia przyszłości. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
05.07.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych czerwcowych publikacji.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki w komentarzu dla Rzeczpospolitej
13.06.2017
Piotr Trębicki, w rozmowie z dziennikarzem "Rzeczpospolitej" Ewą Ivanovą, komentuje sprawę tzw. zamówień in-house.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
05.06.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych majowych publikacji.
czytaj dalej ›
Zobacz webinarium i znajdź odpowiedź na palące pytania
30.05.2017
Warto rozmawiać! To dewiza, która bezbłędnie sprawdza się w życiu codziennym, ale okazuje się nieoceniona także w zamówieniach publicznych. Dobra komunikacja między zamawiającymi i wykonawcami to cel, do którego wszyscy powinniśmy dążyć, na każdym etapie postępowania. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego webinarium przeprowadzonego przez mec. Piotra Trębickiego dla Portalu Zamówień Publicznych Prawo i Przetargi.
czytaj dalej ›
Adw. Edyta Defańska-Czujko gościem na antenie radiowej "Jedynki"
29.05.2017
Zapewnienie pracownikom właściwych warunków do pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Dotyczy to m.in. dni upalnych, które właśnie przed nami. Adwokat Edyta Defańska–Czujko udzieliła komentarza w tej sprawie na antenie radiowej „Jedynki”.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Czublun dla Assistance TV
29.05.2017
25 maja 2018 roku zaczną obowiązywać nowe unijne regulacje dotyczące ochrony danych osobowych. Konsumenci zyskają większą kontrolę nad swoimi danymi, przetwarzanymi przez różne firmy i instytucje. Telewizja internetowa Assistance TV poprosiła o komentarz w tej sprawie mec. Piotra Czubluna.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń beinsured: USTAWA O DYSTRYBUCJI UBEZPIECZEŃ NA FINISZU – tylko aspekty praktyczne
26.05.2017
Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejny warsztat z cyklu Szkoły Ubezpieczeń beinsured, który odbędzie się już 22 czerwca. Będzie on w całości poświęcony finalnej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, oraz dyrektywie IDD.
czytaj dalej ›
Nasza dobra passa wciąż trwa, czyli jak zaoszczędziliśmy 7 milionów naszym klientom
26.05.2017
Nic tak nie cieszy i nie motywuje do dalszej pracy jak sukcesy naszych klientów. Dlatego też, niezmiernie miło jest nam poinformować, że ostatnie kilka miesięcy przyniosły naszym klientom wiele spektakularnych sukcesów i wymierne korzyści finansowe.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń beinsured. Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń na finiszu
23.05.2017
Od naszego styczniowego warsztatu, poświęconego pierwszemu projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z grudnia 2016 r., oraz dyrektywie IDD, projekt, w wyniku przeprowadzonych konsultacji publicznych, uległ licznym zmianom.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
09.05.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych kwietniowych publikacji.
czytaj dalej ›
Adw. Edyta Defańska-Czujko była prelegentem Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy we Wrocławiu
26.04.2017
W dniach 25-26 kwietnia 2017 r. odbyła się XXXIII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się przede wszystkim menedżerowie HR i pracownicy działów kadr.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej
18.04.2017
„Teoria: zawierający nielegalne porozumienia nie mogą się starać o zamówienia publiczne. Praktyka: zanim udowodni się im winę, dochodzi do przedawnienia” - czytamy w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. O komentarz w tej sprawie poproszony został r.pr. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń: RODO w działalności zakładów ubezpieczeń, czyli wpływ rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych na sprzedaż ubezpieczeń
14.04.2017
Już 24 maja 2017 r. odbędzie się kolejne szkolenie w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. Serdeczenie zapraszamy!
czytaj dalej ›
#RZECZoPRAWIE: Jak wygrać przetarg korzystając z potencjału innych
12.04.2017
Piotr Trębicki, ekspert prawa zamówień publicznych, po raz kolejny był gościem programu Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE. Tym razem mówił o problemach praktycznych związanych z korzystaniem z zasobów podmiotów trzecich.
czytaj dalej ›
Adw. Edyta Defańska-Czujko prelegentem Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy we Wrocławiu
11.04.2017
W dniach 25-26 kwietnia 2017 r. odbędzie się XXXIII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy. Wydarzenie to, dedykowane menedżerom HR i pracownikom działów kadr, jest miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy, przy udziale ekspertów posiadających rozległą wiedzę na tematy związane z praktycznym zastosowaniem prawa pracy.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun o podwyżkach składek OC dla Radia Tok FM
11.04.2017
Polisy OC ciągle drożeją. Z czego to wynika? Gdzie jest granica podwyżek? Odpowiada Piotr Czublun, gość Aleksandry Dziadykiewicz w programie „Raport gospodarczy" w Radiu Tok FM.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w międzynarodowym rankingu Chambers & Partners
10.04.2017
Rok 2017 to bez wątpienia nasz rok, a dobra passa, zapoczątkowana przez zmianę siedziby, wciąż trwa! Tym razem jest ona zasługą naszych Klientów, którzy doceniając naszą pracę oraz zaangażowanie przyczynili się do wyników prestiżowego europejskiego rankingu Chambers Europe 2017.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Czublun o przyszłości „UFK” w komentarzu dla Pulsu Biznesu
07.04.2017
„Resort finansów chce, by klienci wiedzieli, jaką prowizję dostanie pośrednik, który sprzeda im polisę inwestycyjną. Ubezpieczyciele złożyli broń” – czytamy w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu. O komentarz w tej sprawie poproszony został r.pr. Piotr Czublun.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki dla Wideoakademii INFOR
06.04.2017
Czy zamawiający musi prosić o wyjaśnienia wszystkich oferentów? Odpowiada mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń: Wpływ rozporządzenia PRIIPs na sektor usług finansowych
22.03.2017
Już 12 kwietnia 2017 r. odbędzie się kolejne szkolenie w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. Serdeczenie zapraszamy!
czytaj dalej ›
DOBRA ZAMIANA - Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI w nowej siedzibie!
17.03.2017
Po ponad 7 latach działalności z sentymentem żegnamy biuro przy ul. Wiślanej, na rzecz nowopowstałego kompleksu biurowo-mieszkalnego na warszawskim Powiślu. Już od 13 marca 2017 zapraszamy do naszej nowej siedziby, przy ulicy Solec 18 w Warszawie (klatka C, wejście od strony Wisły), vis-à-vis Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki dla Wideoakademii INFOR
18.02.2017
Jeśli cena oferenta jest o 5% niższa niż średnia cen, to czy zamawiający ma prawo o to zapytać? Odpowiada mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
Mec. Edyta Defańska-Czujko gościem programu #RZECZoPRAWIE
17.02.2017
Adw. Edyta Defańska-Czujko już po raz kolejny gościła w programie #RZECZoPRAWIE, gdzie tym razem mówiła o najważniejszych zmianach w prawie pracy w 2017 r.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki dla Wideoakademii INFOR
10.02.2017
Mec. Piotr Trębicki, specjalnie dla Wideoakademii INFOR, odpowiada co to jest rażąco niska cena.
czytaj dalej ›
Bezpłatne szkolenie: Najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2017 r.
08.02.2017
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie pt. "Najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2017 r.", które odbędzie się już 21 marca br. w Warszawie. Szkolenie poprowadzi zespół prawa pracy Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki gościem debaty zorganizowanej przez Urząd Zamówień Publicznych
06.02.2017
3 lutego br. Piotr Trębicki na zaproszenie Prezesa UZP Pani Małgorzaty Stręciwilk, brał udział w debacie dotyczącej projektowanych kierunków zmian systemu zamówień publicznych.
czytaj dalej ›
VIDEO FLASH: E-KATALOGI
26.01.2017
Czy eKatalogi to sposób na szybkie i łatwe zamówienia? Odpowiada prawnik Magdalena Maksimiuk.
czytaj dalej ›
100 ZMIAN DLA FIRM: Zmiany w sposobie reprezentacji osób prawnych – dopuszczalność prokury łącznej niewłaściwej
23.01.2017
W kolejnej edycji Legal Flash’a z cyklu „100 zmian dla firm” sygnalizujemy Państwu istotną z punktu widzenia przedsiębiorców informację dotyczącą zmian w przepisach regulujących instytucję prokury.
czytaj dalej ›
VIDEO FLASH: Sobota - dniem wolnym od zamówień publicznych
18.01.2017
Ostatnia duża nowelizacja Prawa zamówień publicznych przyniosła szereg zmian, w tym zmianę zasad naliczania terminów. Co to oznacza w praktyce? Odpowiada mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
100 ZMIAN DLA FIRM: Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej – na piśmie pod rygorem nieważności
16.01.2017
1 stycznia 2017 r. weszła w życie omawiana przez nas w cyklu „100 zmian dla firm” ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Kolejną zmianą w Kodeksie Pracy, ustanowioną przez tę ustawę, jest wprowadzenie wymogu formy pisemnej pod rygorem nieważności dla umowy o współodpowiedzialności materialnej pracowników za mienie powierzone.
czytaj dalej ›
100 ZMIAN DLA FIRM: Terminy do wniesienia pozwów. Wysokość minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy
05.01.2017
W kolejnym wydaniu Legal Flash’a z cyklu „100 zmian dla firm” pragniemy Państwu przedstawić obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r. zmiany związane z zatrudnieniem pracowników, wprowadzone na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców oraz ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Wynagrodzenie dystrybutora ubezpieczeń w świetle projektu nowej ustawy
04.01.2017
Ekspert CZTR o nowych regulacjach dotyczących sposobów wynagradzania dystrybutorów ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
VIDEO FLASH: Kilka słów o...JEDZ-u
04.01.2017
Czym jest JEDZ oraz kiedy i w jakim zakresie jest składany? Odpowiada r.pr. Marek Sterniczuk.
czytaj dalej ›
100 ZMIAN DLA FIRM: Świadectwa pracy
03.01.2017
Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców odstępuje od zasady wydawania świadectwa pracy po 24 miesiącach zatrudnienia.
czytaj dalej ›
Dystrybucja ubezpieczeń w świetle projektu nowej ustawy
02.01.2017
W dniu 6 grudnia 2016 r. opublikowano projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, implementujący do polskiego porządku prawnego przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD).
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Pozasądowe rozstrzyganie sporów konsumenckich
28.12.2016
W dniu 10 stycznia 2017 r. wejdzie w życie ustawa o pozasądowym rozstrzyganiu sporów konsumenckich. Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich.
czytaj dalej ›
100 ZMIAN DLA FIRM: Złagodzenie wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców
22.12.2016
W kolejnym wydaniu Legal Flash’a z cyklu „100 zmian dla firm” pragniemy przedstawić Państwu proponowane zmiany, mające na celu złagodzenie wymogów prawa pracy wobec pracodawców zatrudniających poniżej 50 pracowników.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Nowe obowiązki przedsiębiorców wynikające z Ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich
21.12.2016
W dniu 10 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowa ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Jej założeniem jest prostsze i szybsze rozwiązywanie sporów, powstałych pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami, na drodze pozasądowej.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ: Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń
16.12.2016
Już 11 stycznia odbędzie się kolejny warsztat w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. Temat przewodni spotkania to "Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń".
czytaj dalej ›
„100 ZMIAN DLA FIRM”
15.12.2016
Rządowy projekt zakładający 100 usprawnień dla firm, głównie mikro małych i średnich, coraz bliżej realizacji. Proponowane przez wiceministra Mateusza Morawieckiego rozwiązania wprowadzają zapowiedzianą w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw.
czytaj dalej ›
Minimalna stawka godzinowa. Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy
07.12.2016
Przypominamy, iż minimalna stawka godzinowa w przypadku umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma wynosić 12 zł brutto za godzinę.
czytaj dalej ›
Wykonawco! Czy znasz już platformę zamówieniową eKatalogi?
01.12.2016
Jeśli jeszcze nie, to błąd, bo konkurenci już z niej korzystają! UZP wprowadza nową formułę w zakupach poniżej progów ustawowych. Warto się z nią zapoznać, bo z dnia na dzień korzysta z niej coraz więcej wykonawców – potencjalnych konkurentów na rynku.
czytaj dalej ›
Wykonawco! Czy znasz już platformę zamówieniową eKatalogi?
01.12.2016
Jeśli jeszcze nie, to błąd, bo konkurenci już z niej korzystają! UZP wprowadza nową formułę w zakupach poniżej progów ustawowych. Warto się z nią zapoznać, bo z dnia na dzień korzysta z niej coraz więcej wykonawców – potencjalnych konkurentów na rynku.
czytaj dalej ›
Co dalej z podwyżkami OC?
30.11.2016
Kierowcy, kupując polisy ubezpieczeniowe dla swoich samochodów, muszą coraz głębiej sięgać do portfeli. Czy podwyżki polis OC i AC to efekt wprowadzenia podatku bankowego, który płacą też firmy ubezpieczeniowe? Mec. Piotr Czublun gościł w poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE, gdzie mówił m.in. o tym dlaczego ceny polisy OC i AC wciąż rosną i jak długo taki trend się utrzyma.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń: Ochrona konsumenta (w tym postępowanie przed Prezesem UOKiK)
29.11.2016
Już 14 grudnia odbędzie się kolejny warsztat w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. Temat przewodni spotkania to "Ochrona konsumenta (w tym postępowanie przed Prezesem UOKiK)".
czytaj dalej ›
Legal Flash: Postępowanie grupowe w praktyce
08.11.2016
Pozwy zbiorowe i prowadzone w ich wyniku postępowania grupowe są coraz częściej wykorzystywanym narzędziem do dochodzenia praw przez rzesze konsumentów wobec dużych instytucji państwowych i prywatnych. Do sądów coraz częściej spływają pozwy zrzeszające setki, a nawet tysiące osób i opiewające na milionowe wartości roszczeń.
czytaj dalej ›
Rażąco niska cena nie może być ignorowana przez zamawiających
07.11.2016
Mec. Piotr Trębicki gościł w programie #RZECZoPRAWIE, gdzie mówił o rażąco niskiej cenie w przetargach.
czytaj dalej ›
E-Katalogi jako narzędzie zdobywania kontraktów
07.11.2016
Znowelizowane przepisy ustawy PZP przeniosły na grunt polskiego prawa instytucję eKatalogów. To rozwiązanie ułatwiające i wspierające współpracę pomiędzy biznesem a administracją. Nadal mało popularne i mało znane w Polsce. Ponieważ ostatnio otrzymaliśmy sporo pytań dotyczących zasad działania Platformy eKatalogi, przypominamy kilka najważniejszych informacji na jej temat.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki po raz kolejny na antenie TVP3
03.11.2016
Mec. Trębicki gościł na antenie TVP3, gdzie po raz kolejny mówił o zamówieniach publicznych.
czytaj dalej ›
Postępowania grupowe w praktyce
26.10.2016
Już 16 listopada odbędzie się kolejny warsztat w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. Temat przewodni spotkania to "Postępowania grupowe w praktyce". Szkolenie poprowadzą prawnicy zaangażowani w prowadzenie postępowań w imieniu zakładów ubezpieczeń. Zapraszamy!
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki o zamówieniach publicznych na antenie TVP3
26.10.2016
Mec. Trębicki, po raz kolejny, gościł na antenie TVP3. Tym razem mówił m.in. o tym, że w Ustawie Pzp nie ma maksymalnego terminu na ocenę ofert.
czytaj dalej ›
VIII Kongres Bancassurance 2016 „Łączy nas klient”
24.10.2016
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI została Partnerem Merytorycznym Debaty Prawnej podczas VIII Kongresu Bancassurance, który odbędzie się w dniach 27-28 października 2016 r. w hotelu Holiday Inn w Józefowie k. Warszawy. Tematem wiodącym kongresu będą wyzwania stojące przed środowiskiem ubezpieczeniowym i bankowym w świetle prokonsumenckich zmian zachodzących na rynku bancassurance.
czytaj dalej ›
I Otwarty Krajowy Kongres Online
19.10.2016
Do 21 października potrwa I Otwarty Krajowy Kongres Online dla Specjalistów ds. Zamówień Publicznych organizowany przez wydawnictwo Wiedza i Praktyka. Wśród zaproszonych ekspertów pojawił się m.in. mec. Piotr Trębicki, który w dniu wczorajszym poprowadził webinarium nt. nowych przepisów w zakresie rażąco niskiej ceny.
czytaj dalej ›
Nic się nie zmieniło: nadal kupujemy to, co najtańsze
13.10.2016
"Wbrew założeniom nowelizacja przepisów nie skłoniła urzędników, by częściej stawiali na jakość. Wciąż dominują kryteria, które najmniej dają, a więc gwarancja i termin realizacji zamówienia" - czytamy w dzisiejszym wydaniu DGP. Mec. Piotr Trębicki udzielił komentarza eksperckiego w tej sprawie. Zachęcamy do lektury!
czytaj dalej ›
Krótszy termin przedawnienia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń
07.10.2016
W dniu 6 października 2016 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ograniczając termin przedawnienia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
czytaj dalej ›
Tydzień z nowelizacją Prawa zamówień publicznych
04.10.2016
Jeżeli wciąż nie jesteś pewien jak wdrożyć przepisy nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca, to I Otwarty Krajowy Kongres Online dla Specjalistów ds. Zamówień Publicznych jest wydarzeniem skierowanym właśnie do Ciebie!
czytaj dalej ›
„Ubezpieczenia od podstaw” - cykl webinariów
27.09.2016
Z przyjemnością zapraszamy na nowy cykl szkoleń beinsured, pod nazwą „Ubezpieczenia od podstaw”. Jeżeli zastanawiasz się, czy kulancja jest może chorobą zakaźną albo, czy underwriting, to inne określenie stenografowania, to nasze zaproszenie skierowane jest właśnie do Ciebie.
czytaj dalej ›
Wysoki sądzie, czy pracownik był mobbingowany?
26.09.2016
Mec. Piotr Trębicki oraz mec. Edyta Defańska-Czujko przeprowadzą symulację rozprawy sądowej dotyczącej mobbingu podczas III Kongresu HR Summit, które odbędzie się w dniach 28-29 października 2016 r. w Warszawie.
czytaj dalej ›
Komentarz mec. Trębickiego dla TVP3
23.09.2016
W dniu dzisiejszym mec. Piotr Trębicki wyjaśniał widzom TVP3 cele i procedury dialogu technicznego w ustawie Prawo zamówień publicznych.
czytaj dalej ›
Rusza kolejna edycja SZKOŁY UBEZPIECZEŃ BEINSURED!
16.09.2016
Już 19 października rusza nowy cykl warsztatów SZKOŁY UBEZPIECZEŃ BEINSURED! Podczas pierwszego warsztatu przedstawimy Państwu raport beinsured dotyczący ubezpieczeń na życie z UFK. Rejestracja zgłoszeń pod adresem e-mail: m.murach@cztr.pl
czytaj dalej ›
„Krok po kroku przez nowelizację Prawa zamówień publicznych” – nowy komentarz Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
16.09.2016
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych z 22 czerwca 2016 r. wprowadziła szereg zmian. Część z nich diametralnie odmienia dotychczasowe reguły prawa i przyzwyczajenia. Nawet te, które znamy od początku zamówień publicznych w Polsce. Czeka nas zatem wiele zmian u każdego zamawiającego i wykonawcy.
czytaj dalej ›
Powody odrzucenia oferty muszą być przedstawione w sposób wyczerpujący
02.09.2016
Organizator przetargu musi poinformować wykonawcę o konkretnych powodach odrzucenia jego oferty. Samo wskazanie na niezgodność ze specyfikacją nie wystarczy.
czytaj dalej ›
Uniwersalność zaświadczenia z KRK
30.08.2016
Poprzednia wiadomość dot. KRK spotkała się z dużym zainteresowaniem. Idąc za ciosem, wskazujemy jeszcze, że aktualnie na rynku można spotkać dwa rodzaje postępowań o udzielenie zamówienia, tj. postępowania prowadzone według „starych” zasad oraz postępowania prowadzone według znowelizowanych przepisów PZP.
czytaj dalej ›
Nowe podstawy zapytania do KRK
22.08.2016
Wraz z nowelizacją ustawy PZP, weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów zmieniła się podstawa, którą trzeba wpisać w pkt 11 formularza z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki kolejny raz ekspertem na antenie TVN24 Biznes i Świat
17.08.2016
Tym razem partner Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI mówił o prawach przysługujących konsumentom w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Odpowiadając na pytania Redaktor Katarzyny Karpy-Świderek, mec. Trębicki, zapoznał widzów TVN z konkretnymi uprawnieniami w razie kłopotów z biurem podróży czy przewoźnikiem lotniczym.
czytaj dalej ›
Samozatrudnieni i zleceniobiorcy stworzą w firmie związki zawodowe
12.08.2016
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o związkach zawodowych. Rząd przedstawił nową wersję projektu ustawy przewidującą szereg zmian w funkcjonowaniu organizacji związkowych. Uwagę zwraca w szczególności rozłożenie związkowego parasola ochronnego również nad nie-pracownikami poprzez umożliwienie im tworzenia i wstępowania do związków.
czytaj dalej ›
Zwolnienie pracownika drogą elektroniczną
01.08.2016
Adw. Edyta Defańska-Czujko gościła w programie #RZECZoPRAWIE, gdzie mówiła m.in. o tym, czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem za pośrednictwem e-maila lub SMS-a.
czytaj dalej ›
"Małe przetargi z dużymi problemami" - komentarz Mec. Piotra Trębickiego dla DGP
28.07.2016
Media i śledczy skupiają się na największych zamówieniach publicznych, podczas gdy więcej kłopotów jest z tymi mniejszymi, które kontrolowane są wybiórczo, zazwyczaj na wniosek jednego z uczestników przetargu lub śledczych, gdy zachodzi podejrzenie nieprawidłowości.
czytaj dalej ›
Od dziś nowe rozporządzenie w sprawie dokumentów
28.07.2016
Od dziś, razem z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych, w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniach przetargowych.
czytaj dalej ›
Nowelizacja ustawy PZP wejdzie w życie 28 lipca
14.07.2016
Wczoraj, tj. 13 lipca 2016 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono podpisaną przez Prezydenta nowelizację ustawy Prawo Zamówień Publicznych (pozycja 1020).
czytaj dalej ›
Podpis jest, pytania zostają
11.07.2016
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych właśnie stała się faktem. Prezydent 11 lipca 2016 r. podpisał ustawę zmieniającą dotychczasowe regulacje dotyczące przetargów. Za dwa tygodnie wejdzie w życie.
czytaj dalej ›
Klient Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI zawarł największy publiczny kontrakt IT w Polsce w 2016 r.
11.07.2016
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI pełniła rolę doradcy prawnego dla światowego lidera branży IT w przetargu prowadzonym na podstawie Prawa zamówień publicznych przez największą rolniczą agencję płatniczą w Europie.
czytaj dalej ›
Cała prawda o UFKach
11.07.2016
Ubezpieczenia inwestycyjne (popularne UKFki) to temat jaki już od kilku lat nie schodzi z ust przedstawicieli rynku, nadzorcy i mediów. Mec. Piotr Czublun, w najnowszej publikacji na portalu egospodarka.pl, wyjaśnia czym tak naprawdę są polisy inwestycyjne.
czytaj dalej ›
Kiedy zachowanie szefa uznać można za mobbing?
05.07.2016
Już 28 września, podczas III Kongresu HR Summit 2016, organizowanego przez Puls Biznesu, Mec. Edyta Defańska-Czujko oraz mec. Piotr Trębicki przeprowadzą symulację rozprawy sądowej, podczas której zaprezentowana zostanie sprawa z powództwa pracownicy przeciwko jej pracodawcy o odszkodowanie i zadośćuczynienie z powodu mobbingu.
czytaj dalej ›
Co dalej ze sprzedażą ubezpieczeń?
03.06.2016
Mec. Piotr Czublun, w najnowszym Legal Flash'u, porusza temat dystrybucji ubezpieczeń, o czym porozmawiamy z Państwem już 8 czerwca podczas kolejnej Szkoły Ubezpieczeń beinsured.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ - Dystrybucja ubezpieczeń – spojrzenie praktyczne
25.05.2016
Zwyczajem poprzedniego „semestru” Szkoły Ubezpieczeń beinsured, poprosiliśmy uczestników naszych szkoleń o wytypowanie tematów, które ich zdaniem warto omówić na ostatnim przed wakacjami spotkaniu, obejmującym tematy stricte ubezpieczeniowe (w planach mamy też inne pomysły). Okazuje się, że obszar budzący największe zainteresowanie, to dystrybucja ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń już za nami
25.05.2016
W dniach 10-11 maja miał miejsce IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń, najważniejsze forum dyskusji branży ubezpieczeniowej w Polsce, podczas którego Mec. Piotr Czublun poprowadził debatę pt. „Konsumeryzm. Jak spowodować, żeby regulacje służyły klientom?”.
czytaj dalej ›
Mec. Matylda Kraszewska współautorem publikacji „Aneksowanie umów o zamówienia publiczne. 6 najczęściej popełnianych błędów w umowach o zamówienia publiczne”
24.05.2016
Niewłaściwie przygotowana umowa może mieć bezpośrednie przełożenie na liczbę ofert złożonych w postępowaniu i na wysokość zaoferowanych cen. W najnowszej publikacji radca prawny Matylda Kraszewska opisuje najczęściej popełniane błędy w umowach o zamówienia publiczne.
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP w Senacie
20.05.2016
Wczoraj zakończyło się 18. posiedzenie Senatu, na którym jednak nie zajmowano się nowelizacją ustawy PZP. Czekamy zatem na kolejne posiedzenie, które zaplanowano na 8 i 9 czerwca. W porządku obrad na pierwszym miejscu znalazła się tzw. mała nowelizacja PZP.
czytaj dalej ›
Większy wymiar zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?
17.05.2016
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej z propozycją podjęcia działań legislacyjnych mających na celu nowelizację art. 188 Kodeksu pracy.
czytaj dalej ›
III Ogólnopolskie Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych
17.05.2016
Mec. Piotr Trębicki oraz mec. Edyta Defańska-Czujko wystąpią w roli prelegentów podczas III Ogólnopolskiego Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, które odbędzie się w dniach 19-20 maja 2016 r. w Warszawie.
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP przyjęta przez Sejm
13.05.2016
Sejm uchwalił dziś nowelizację ustawy PZP. Wciąż nie znamy jednak jej ostatecznej wersji. Teraz nowelizacja trafi do Senatu, a ten może jeszcze wprowadzić poprawki. Nieznany jest zatem dzień wejścia w życie tzw. małej nowelizacji. O szczegółach przyjętego projektu wkrótce będziemy Państwa informować.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ - Pierwsze doświadczenia po wejściu w życie nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
12.05.2016
Już 18 maja (środa) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Szkoły Ubezpieczeń. Serdecznie zapraszamy!
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Nowy model kontroli wzorców umownych
10.05.2016
Z dniem 17 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza nowy model kontroli postanowień we wzorcach umownych. Nowe przepisy przyznają Prezesowi UOKiK szerokie kompetencje w zakresie kontroli postanowień umownych.
czytaj dalej ›
Precedensowy wyrok frankowy - komentarz mec. Piotra Czubluna dla TVN24 BiŚ
10.05.2016
Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie z powództwa kredytobiorcy, który zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich przeciwko mBank. Mec. Piotr Czublun specjalnie dla TVN24 BiŚ udzielił komentarza do tego wyroku.
czytaj dalej ›
Kto ponosi odpowiedzialność za działania samochodów autonomicznych? Wypowiedź mec. Piotra Czubluna dla portalu Bankier.pl
04.05.2016
Właściciel czy producent - kto ponosi odpowiedzialność za samochód autonomiczny, w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego? Zdaniem mec. Czubluna, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.
czytaj dalej ›
W Wielki Piątek i Wigilię będziemy pracować krócej?
29.04.2016
24 marca 2016 r. do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o dniach wolnych od pracy, przewidujący poszerzenie katalogu świąt będących dniami wolnymi od pracy o Wielki Piątek i Wigilię. Jednocześnie projekt przewiduje, że w ww. dniach czas pracy nie mógłby przekraczać 4 godzin na dobę.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Czublun prelegentem podczas INSURANCE & REINSURANCE DAYS
28.04.2016
Mec. Piotr Czublun został zaproszony w roli prelegenta do wzięcia udziału w konferencji INSURANCE & REINSURANCE DAYS, która odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2016 r. Mec. Czublun weźmie udział w panelu dyskusyjnym pt. "Ubezpieczenia na życie - koncepcje wyjścia z marazmu".
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Czublun po raz kolejny wyróżniony w rankingu Chambers & Partners
26.04.2016
Mec. Piotr Czublun został wyróżniony w rankingu Chambers Europe 2016 i rekomendowany w kategorii 'Bankowość i finanse: ubezpieczenia', Band 2. Jest to drugie wyróżnienie dla mecenasa, który w rankingu pojawił się również w 2015 roku.
czytaj dalej ›
Komentarz Mec. Edyty Defańskiej-Czujko dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP)
25.04.2016
Mec. Edyta Defańska- Czujko, na prośbę PAP udzieliła komentarza dot. minimalnego wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych. Wypowiedź Mec. Defańskiej-Czujko pojawiła się na portalu INFOR.pl.
czytaj dalej ›
IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń
22.04.2016
Mec. Piotr Czublun został zaproszony do wzięcia udziału w IV Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń w roli moderatora panelu dyskusyjnego "Konsumeryzm. Jak spowodować, żeby regulacje służyły klientom?".
czytaj dalej ›
Legal Flash: UZP uczy jak prawidłowo wypełniać JEDZ
20.04.2016
Zgodnie z zapowiedziami, Urząd Zamówień Publicznych 18 kwietnia przygotował i opublikował wstępną instrukcję wypełniania Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia („JEDZ”). Warto się z nią zapoznać przed przygotowaniem własnego formularza.
czytaj dalej ›
Legal Flash: Wytyczne Urzędu Zamówień Publicznych w zakresie bezpośredniego stosowania przepisów nowych dyrektyw zamówieniowych
20.04.2016
Wobec przedłużających się prac nad planowaną nowelizacją ustawy PZP, która ma na celu dostosowanie polskich przepisów do nowych przepisów unijnych, Urząd Zamówień Publicznych postanowił zająć zdanie i opublikował na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie zaleceń dla wykonawców i zamawiających.
czytaj dalej ›
Wszyscy nasi aplikanci zdali egzamin adwokacki i radcowski!
18.04.2016
Z dumą i radością informujemy, że podobnie jak w poprzednich latach, wszyscy nasi aplikanci zdali egzamin adwokacki i radcowski! Do grona adwokatów dołączyła Magdalena Sudoł, a do grona radców prawnych Ewelina Bukowska, Marek Sterniczuk oraz Przemysław Stopnicki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!
czytaj dalej ›
WARSZTAT: Najważniejsze zmiany w prawie pracy
15.04.2016
Już 26 kwietnia 2016 r. Kancelaria Czublun Trębicki ma przyjemność zaprosić Państwa na warsztaty, podczas których omówimy obowiązujące już pracodawców najważniejsze zmiany Kodeksu pracy.
czytaj dalej ›
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Komentarz
11.04.2016
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że nakładem wydawnictwa Beck został wydany Komentarz do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjne, którego autorami są prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Nagranie webinarium dot. Rekomendacji KNF
08.04.2016
Wszystkich tych z Państwa, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w webinarium pt. „Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dot. badania adekwatności produktu”, serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego szkolenia.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Nie będzie uchwalenia nowelizacji ustawy PZP przed 18 kwietnia
08.04.2016
Dziś już wiadomo, że Sejm do 18 kwietnia 2016 r. nie zdąży uchwalić projektu nowelizacji ustawy PZP. Z harmonogramu prac sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wynika, że dopiero 26 kwietnia ma się ukazać sprawozdanie z jej działań, o ile znowu nie będzie opóźnień. Co to oznacza dla Polski?
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki udzielił komentarza dla Gazety Prawnej
08.04.2016
Kryterium ceny nadal dominuje na rynku publicznym, ale zamawiający zwracają coraz większą uwagę na wyniki finansowe przyszłych kontrahentów. Mec. Trębicki, specjalnie dla Gazety Prawnej, udzielił komentarza na ten temat.
czytaj dalej ›
Nie ma faksu? To nie będzie przetargu
07.04.2016
Mec. Piotr Trębicki w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej: "W zachodniej Europie niemal w ogóle się już ich nie używa, a u nas wciąż to norma. Szczególnie przy zamówieniach publicznych."
czytaj dalej ›
Ubezpieczyciele muszą nadążać za regulacjami
07.04.2016
Mec. Piotr Czublun udzielił komentarza dla Obserwatora Finansowego, w którym podkreślił, że nie pamięta okresu w najnowszych dziejach ubezpieczeń gospodarczych w Polsce, który obfitowałby w tak liczne zmiany otoczenia prawnego.
czytaj dalej ›
VIDEO FLASH - Adam Tychmanowicz o zmianach w ubezpieczeniach komunikacyjnych
06.04.2016
W najnowszym Video Flash'u Adam Tychmanowicz, jeden z pomysłodawców platformy Yanosik, mówi o zmianach w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Przypomnijmy, że Adam Tychmanowicz był jednym z prelegentów wydarzenia "Back to the future" Ubezpieczenia przyszłości, które odbyło się 22 marca w Centrum Nauki Kopernik.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki był prelegentem podczas Ogólnopolskiej Konferencji Nowe Prawo Zamówień Publicznych
06.04.2016
Partner Kancelarii r. pr. Piotr Trębicki był prelegentem na Ogólnopolskiej Konferencji Nowe Prawo Zamówień Publicznych. Konferencja zorganizowana przez redakcję pisma „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce”, odbyła się 5 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI była jednym z dwóch Głównych Partnerów Merytorycznych konferencji.
czytaj dalej ›
Relacja video z wydarzenia "Back to the future" Ubezpieczenia przyszłości
01.04.2016
Zachęcamy do obejrzenia relacji video z wydarzenia "Back to the future" Ubezpieczenia przyszłości, które odbyło się 22 marca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim spotkania była przyszłość ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń - CO NOWEGO W PRAWIE EUROPEJSKIM?
01.04.2016
Już 13 kwietnia (środa) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Szkoły Ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
"Syndrom pierwszej dniówki" zniknie? Wypowiedź adw. Edyty Defańskiej-Czujko dla Polskiego Radia.
01.04.2016
Rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie, zakłada że pracodawca będzie musiał na piśmie przedstawić pracownikowi warunki zatrudnienia jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Adwokat Edyta Defańska–Czujko udzieliła komentarza w tej sprawie na antenie Polskiego Radia.
czytaj dalej ›
Kolejna publikacja na łamach Miesięcznika Ubezpieczeniowego
30.03.2016
W najnowszym wydaniu Miesięcznika Ubezpieczeniowego ukazała się publikacja mec. Eweliny Kurowskiej pt. "Gwarancja dla konsorcjum".
czytaj dalej ›
WEBINARIUM: Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dot. badania adekwatności produktu
30.03.2016
Beinsured wraz z Kancelarią CZUBLUN TRĘBICKI ma przyjemność zaprosić Państwa na webinarium pt. "Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dot. badania adekwatności produktu", które odbędzie się 7 kwietnia w godzinach 9:00 - 10:00.
czytaj dalej ›
Fotorelacja z wydarzenia "Back to the future" Ubezpieczenia Przyszłości
29.03.2016
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia "Back to the future" Ubezpieczenia Przyszłości, które odbyło się 22 marca 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tego spotkania była przyszłość ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI Głównym Partnerem portalu beinsured
29.03.2016
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI ma przyjemność poinformować, że została Głównym Partnerem pierwszego portalu dla branży ubezpieczeniowej - beinsured.
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP już w Sejmie
25.03.2016
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych trafił właśnie do Sejmu. 24 marca 2016 r., czyli po dziewięciu dniach od przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.
czytaj dalej ›
"BACK TO THE FUTURE". UBEZPIECZENIA PRZYSZŁOŚCI
24.03.2016
22 marca 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik mieliśmy przyjemność gościć ponad stuosobową grupę osób z branży finansowej i nie tylko. Tematem przewodnim tego spotkania była przyszłość ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dot. badania adekwatności produktu i systemu zarządzania produktem
23.03.2016
W dniu 22 marca 2016 r. KNF jednogłośnie wydała rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące:badania adekwatności produktu oraz systemu zarządzania produktem.
czytaj dalej ›
Zatrudniasz na etat - możesz liczyć na zamówienia publiczne
21.03.2016
Prawnik Magdalena Maksimiuk, na prośbę Polskiej Agencji Prasowej (PAP), udzieliła komentarza dot. zastosowania klauzul społecznych m.in. w przetargu na dostawę przesyłek pocztowych.
czytaj dalej ›
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji PZP
16.03.2016
15 marca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych. Czego dotyczą najważniejsze zmiany?
czytaj dalej ›
Tajniki wariantowości, czyli jak oswoić "odmienność wykonania"?
14.03.2016
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją pt. Tajniki wariantowości, czyli jak oswoić „odmienność wykonania”? autorstwa Magdaleny Maksimiuk, prawnika z zespołu prawa zamówień publicznych. Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu "Zamawiający".
czytaj dalej ›
Mec. Matylda Kraszewska poprowadziła wykład na Wydziale Prawa i Administracji UW
11.03.2016
10 marca 2016 r. mec. Matylda Kraszewska poprowadziła wykład nt. praktycznych aspektów Prawa zamówień publicznych w ramach cyklu bezpłatnych zajęć PRAWO W PRAKTYCE prowadzonych na Wydziale Prawa i Administracji UW.
czytaj dalej ›
"BACK TO THE FUTURE" UBEZPIECZENIA PRZYSZŁOŚCI
08.03.2016
Zapraszamy Państwa na wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się już 22 marca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie.
czytaj dalej ›
Mec. Edyta Defańska-Czujko dla PAP: Zmiany w Kodeksie pracy pomogą zatrudnionym na czas określony
07.03.2016
Mec. Edyta Defańska- Czujko, na prośbę Polskiej Agencji Prasowej (PAP), udzieliła komentarza dot. zmian w umowach na czas określony. Wypowiedź Mec. Defańskiej-Czujko pojawiła się na portalach takich jak: WP, ONET, Infor, PulsHR oraz rp.pl.
czytaj dalej ›
Szkoła Ubezpieczeń - Ochrona danych osobowych i tajemnica ubezpieczeniowa
02.03.2016
Już 9 marca (środa) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Szkoły Ubezpieczeń. Tym razem poruszymy zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Serdecznie zapraszamy!
czytaj dalej ›
Tragedia na SPECTRE II
29.02.2016
18 maja 2033 roku doszło do tragedii na stacji międzyplanetarnej SPECTRE II. Roszczenia armatorów oraz rodzin pasażerów przekroczyły 2 mld BitUSD. Dzięki możliwości jakie daje narzędzie „Back to the future”, raport w tej sprawie zostanie przedstawiony 22 marca 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
czytaj dalej ›
Prawo zamówień publicznych: koniec dominacji kryterium ceny
26.02.2016
Po nowelizacji PZP kryterium „cena” nie może być jedynym, jakim mogą się kierować zamawiający przy wyborze oferty najkorzystniejszej. Takie regulacje to wyraz tendencji do regularnego przesuwania ciężaru oceny ofert na aspekty jakościowe.
czytaj dalej ›
Pierwszy pozew za szkody wyrządzone przez autonomiczny samochód
26.02.2016
Niewielu zapewne o tym wiedziało, ale jeden z liderów w rozwoju technologii samojezdnych samochodów od kilku miesięcy testował w podwarszawskiej Zielonce swój autonomiczny pojazd. Pech chciał, że już trzeciego dnia testów „w realu”, na trasie Zielonka-Kobyłka, doszło do zderzenia autosamochodu z Fiatem Uno.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki: Nadal czekamy na dobre zmiany w Prawie zamówień publicznych
25.02.2016
18 kwietnia 2016 r. jest ostateczną datą wdrożenia nowych dyrektyw zamówieniowych dla wszystkich państw członkowskich UE. W większości krajów przepisy już dawno zostały zmienione. W Polsce w najbliższym czasie spodziewana jest duża nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki prelegentem podczas Ogólnopolskiej Konferencji Nowe Prawo Zamówień Publicznych
10.02.2016
Mec. Piotr Trębicki został zaproszony do wzięcia udziału w roli prelegenta podczas Ogólnopolskiej Konferencji Nowe Prawo Zamówień Publicznych, która odbędzie się 5 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI została jednym z dwóch głównych Partnerów Merytorycznych całego wydarzenia.
czytaj dalej ›
Forma zatrudnienia a wysokość zasiłku macierzyńskiego
29.01.2016
Adwokat Edyta Defańska – Czujko po raz kolejny wyjaśniała zagadnienia praktyki prawa pracy w programie „Biznes dla Ludzi” emitowanym na antenie TVN24 BiŚ. Tym razem temat rozmowy był skupiony wokół kwestii związanych z ustalaniem wysokości zasiłku macierzyńskiego przy różnych formach zatrudnienia i wysokościach odprowadzanych składek.
czytaj dalej ›
Co czeka pracodawcę w nowym roku? Wypowiedź adw. Edyty Defańskiej - Czujko dla TVN24 BiŚ
08.01.2016
Adwokat Edyta Defańska - Czujko z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI gościła w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat. W trakcie wywiadu mec. Defańska - Czujko wyjaśniła najważniejsze zmiany w prawie pracy: plany urlopowe, urlopy rodzicielskie, e-zwolnienia lekarskie.
czytaj dalej ›
Kolejna publikacja eksperta prawa pracy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
10.12.2015
Limity w zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje pracy określa art. 20 ust. 1 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ustawodawca natomiast nie przewidział niemniej, jakie mogą grozić sankcje za przekroczenie dopuszczalnych limitów. Opinii na ten temat udziela adw. Edyta Defańska - Czujko w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki kolejny raz ekspertem na antenie TVN24 Biznes i Świat
26.11.2015
Tym razem partner Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI objaśniał widzom możliwości wynikające z ustawy o bezpieczeństwie produktów. Wskazywał na przykładzie tzw. akcji serwisowych producentów znanych motocykli i samochodów, jakie obowiązki mają sprzedawcy, a czego skutecznie mogą domagać się nabywcy.
czytaj dalej ›
Edyta Defańska-Czujko w TVN24 BiŚ o pracy na etacie i prowadzeniu działalności gospodarczej
16.11.2015
Adwokat Edyta Defańska-Czujko po raz kolejny przybliżała widzom TVN24BiŚ wybrane aspekty prawa pracy. Tym razem, mec. Defańska - Czujko omawiała przepisy regulujące pracę na etacie przy jednoczesnym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki w TVN24 BiŚ o aferze Volkswagena
16.11.2015
Piotr Trębicki, radca prawny i partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI wyjaśniał widzom TVN24 BiŚ jakie możliwości przewiduje polskie prawo w przypadku konsumentów poszkodowanych w tzw. aferze Volkswagena.
czytaj dalej ›
Co dalej z outsourcingiem w ubezpieczeniach?
13.11.2015
Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która z początkiem przyszłego roku wchodzi w życie, to dla rynku będzie dość spora rewolucja. Jednym z jej elementów będzie bez wątpienia podejście do zlecania usług przez zakład ubezpieczeń firmom zewnętrznym w ramach tzw. outsourcingu.
czytaj dalej ›
Wyrejestrowanie pracownika z ZUS po likwidacji firmy - wątpliwości
02.11.2015
Jedna z czytelniczek Bankier.pl zwróciła się do nas z takim problemem: Syn będąc zarejestrowany w Urzędzie Pracy dowiedział się, że jest zatrudniony na umowę zlecenie. Nie może mieć statutu osoby bezrobotnej, będąc zatrudnionym. Ktoś wykorzystał jego dane i zgłosił go do ZUS (wynagrodzenie 10 zł brutto miesięcznie - przez 5 miesięcy). Nadmieniam, iż syn nigdy nie był zatrudniony w tej firmie, nie ma umowy i gdyby nie informacja z PUP, nic by nie wiedział, że tam pracował. Firma nie istnieje już prawie od roku, właściciel wyprowadził się w nieznanym kierunku. Syn wyjaśniał zaistniałą sytuację w ZUS. Otrzymał odpowiedź, że ma sprawę skierować do Sądu Pracy, ale kogo skarżyć? Był w PIP, ale po sprawdzeniu sytuacji stwierdzono, że ta sprawa nie podlega kontroli organów PIP, gdyż firma została wyrejestrowana i ma zgłosić ten fakt do Prokuratury. Kto jest uprawniony do wyrejestrowania pracownika z ZUS po likwidacji firmy, jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku? Syn chce tylko uregulować sprawę wyrejestrowania.
czytaj dalej ›
Edyta Defańska-Czujko dla TVN24 BiŚ: Co należy się za pracę w święto?
02.11.2015
Adwokat Edyta Defańska-Czujko z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI wyjaśnia TVN24 BiŚ, że Kodeks pracy określa wyjątkowe zawody, których przedstawiciele mogą pracować w święta, a więc także 1 listopada.
czytaj dalej ›
Szkolenie NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY za nami!
22.10.2015
21.10.2015 w Sienna Training Centre odbyło się szkolenie NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY. Adwokat Edyta Defańska-Czujko z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI oraz Katarzyna Czublun z firmy doradczej Zegar Słoneczny przybliżyły uczestnikom zmiany, jakich działy HR mogą się spodziewać w przyszłym roku.
czytaj dalej ›
Najbliższy warsztat SZKOŁY UBEZPIECZEŃ już 4 listopada! TEMAT: NOWA USTAWA O DZIAŁALNOŚCI UBEZPIECZENIOWEJ - kluczowe zmiany
22.10.2015
Co ze starym portfelem po 1 stycznia 2016? Jak skonstruować poprawnie OWU? Jakie są obowiązki wobec klienta? To wszystko na praktycznym warsztacie już 4 listopada!
czytaj dalej ›
Prawo zamówień publicznych – aspekty praktyczne oraz najnowsze orzecznictwo KIO i sądów powszechnych – konferencja 27.10.2015
16.10.2015
Matylda Kraszewska, radca prawny z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI będzie jednym z prelegentów na konferencji "Prawo zamówień publicznych – aspekty praktyczne oraz najnowsze orzecznictwo KIO i sądów powszechnych", organizowanej przez OIRP w Warszawie.
czytaj dalej ›
Szkolenie w formie webinariów poświęcone nowej ustawie ubezpieczeniowej
16.10.2015
Nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej czeka jedynie na podpis Prezydenta. Wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. W związku z tym zapraszamy Państwa na cykl czterech cotygodniowych bezpłatnych webinariów poświęconych najważniejszym aspektom tej ustawy.
czytaj dalej ›
Najbliższy warsztat SZKOŁY UBEZPIECZEŃ już 14 października! TEMAT: KONSUMENT NA RYNKU UBEZPIECZEŃ
12.10.2015
Ostatnie zmiany prawne wpływające na wzmocnienie pozycji konsumenta, nowe obowiązki informacyjne względem konsumentów, nowe uprawnienia UOKiK, postępowanie reklamacyjne a także analiza ostatniego orzecznictwa dotyczącego spraw konsumenckich – to wszystko na praktycznym warsztacie już w październiku!
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Odtajnienie tajemnicy przedsiębiorstwa w PZP
01.10.2015
Matylda Kraszewska, radca prawny w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI opowiada o przesłankach do odtajnienia tajemnicy przedsiębiorstwa w przetargach publicznych.
czytaj dalej ›
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY - szkolenie
29.09.2015
Zespół prawa pracy kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI oraz firma doradcza Zegar Słoneczny zapraszają na szkolenie: NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY!
czytaj dalej ›
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
29.09.2015
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wejdzie ona w życie po 6 miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
czytaj dalej ›
Trzy towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają opłaty likwidacyjne
29.09.2015
Postępowania UOKiK wobec towarzystw ubezpieczeniowych, które oferowały lub oferują ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, nadal trwają. Jednak trzy towarzystwa – Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z kwestionowanych wzorców umownych. Teraz UOKiK czeka na podobne decyzje kolejnych ubezpieczycieli.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Sejm uchwalił ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
21.09.2015
11 września Sejm uchwalił ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Mecenas Piotr Czublun z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI komentuje zmiany, jakie czekają rynek od stycznia 2016.
czytaj dalej ›
Rusza kolejna edycja SZKOŁY UBEZPIECZEŃ BEINSURED!
15.09.2015
Już 14 października rusza nowy cykl warsztatów SZKOŁY UBEZPIECZEŃ! Pierwszy warsztat dotyczyć będzie zmian prawnych w zakresie pozycji konsumenta na rynku ubezpieczeń. Zapisy możliwe już dziś pod adresem e-mail: kancelaria@cztr.pl
czytaj dalej ›
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przyjęta przez Sejm
14.09.2015
Sejm w piątek 11 września 2015 r. przyjął tekst nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracjnej. Dostosowuje ona obowiązki ubezpieczycieli do przepisów unijnych, w tym dyrektywy 2009/138/WE (Wypłacalność II), regulującej zagadnienia związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, a także zawiera szereg rozwiązań prokonsumenckich.
czytaj dalej ›
Poszkodowany w wypadku nie jest konsumentem
10.09.2015
Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie sądu apelacyjnego w sporze pomiędzy Uniqa TU a UOKiK, zdecydował, że osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, więc nie może korzystać z praw wynikających z tej ustawy.
czytaj dalej ›
Projekt nowej ustawy o pracownikach tymczasowych już we wrześniu?
31.08.2015
Już na początku września resort pracy ma przekazać partnerom społecznym projekt nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Tymczasem konsensusu w przypadku kluczowych kwestii nadal nie ma.
czytaj dalej ›
Senatorowie za wzmocnieniem UOKiK
31.08.2015
W zeszłym tygodniu, mimo sprzeciwu przedsiębiorców, dwie komisje senackie - ustawodawcza i gospodarki, pozytywnie oceniły wzmocnienie uprawnień UOKiK dzięki nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wydaje się, że ustawa zostanie przyjęta za kilka dni.
czytaj dalej ›
Tysiące przetargów do renegocjacji?
31.08.2015
Od ostatniego piątku obowiązują nowe przepisy umożliwiające renegocjację długoterminowych umów zawartych w trybie przetargu w przypadku, gdy np. wzrosły składki ZUS lub trzeba odprowadzić składki od umów-zleceń.
czytaj dalej ›
Niekorzystna dla pracodawców propozycja zmian w zakresie minimalnego wynagrodzenia
20.08.2015
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa nowelizację przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tak aby ograniczyć możliwość wliczania do wymaganego minimalnego wynagrodzenia za pracę niektórych składników wynagrodzenia np. premii.
czytaj dalej ›
Konsultacje KE w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia
20.08.2015
W związku ze zbliżającym się terminem implementacji do porządków krajowych państw Unii Europejskiej nowych dyrektyw zamówieniowych, trwają intensywne prace przygotowujące systemy zamówieniowe do planowanych zmian. W związku z opracowaniem przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia wykonawczego w zakresie stworzenia wzoru formularza Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia, w ramach Komitetu doradczego ds. zamówień publicznych prowadzone są konsultacje z państwami członkowskimi. Tym samym, państwa członkowskie mogą po raz kolejny wziąć udział w konsultacjach dotyczących stanowienia ogólnoeuropejskich standardów w zamówieniach publicznych.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Amerykański wykonawca a polski KRK - co zrobić?
11.08.2015
Aplikant radcowski z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI Marek Sterniczuk wyjaśnia co zrobić, gdy zagraniczny wykonawca, wedle prawa, musi dostarczyć zaświadczenie z KRK.
czytaj dalej ›
Ustawa antylichwiarska przyjęta przez Sejm
07.08.2015
Sejm przyjął ostateczny kształt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa m.in. wprowadza maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego – 25% całkowitej kwoty kredytu i 30% tej kwoty w stosunku rocznym. Pozaodsetkowe koszty kredytu w całym okresie kredytowania nie będą mogły być wyższe od całkowitej kwoty kredytu. Za pozaodsetkowe koszty kredytu należy rozumieć wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek.
czytaj dalej ›
Czy UOKiK będzie miał dostęp do dowodów prokuratorskich?
07.08.2015
UOKiK chce wzmacniać swoje działania śledcze – już nie tylko konsument czy przedsiębiorca mógłby zgłaszać zawiązanie porozumienia między przedsiębiorcami. W dokumencie „Polityka ochrony konkurencji i konsumentów” znalazł się pomysł, by Urząd mógł korzystać z dowodów pozyskanych przez organy ścigania w ramach kontroli operacyjnej.
czytaj dalej ›
Nowelizacja kodeksu pracy podpisana przez Prezydenta
06.08.2015
W środę, 5 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą Kodeks pracy. Pomimo, iż nowe prawo zacznie obowiązywać dopiero po upływie 6 miesięcy od jej ogłoszenia, warto już teraz przyjrzeć się najważniejszym zmianom.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Uzupełnienie pełnomocnictwa (PZP)
05.08.2015
Ewelina Kurowska, radca prawny z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI wyjaśnia, czy pełnomocnictwo w sprawach dotyczących zamówień publicznych można uzupełnić.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Umowy na czas ściśle określony
29.07.2015
Edyta Defańska, adwokat w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI o ostatnich zmianach w sprawie zatrudniania pracowników na czas określony.
czytaj dalej ›
Nowelizacja kodeksu pracy przyjazna rodzicom
28.07.2015
Sejm uchwalił w piątek nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza kilka nowych, przyjaznych rodzicom rozwiązań, m.in. włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) do urlopu rodzicielskiego (26 tygodni).
czytaj dalej ›
Citibank USA zwróci 700 mln dolarów
23.07.2015
Amerykańskie Biuro Finansowej Ochrony Konsumenta nakazało Citibankowi zwrot 700 milionów dolarów na rzecz klientów. Nałożyło także 35 milionów dolarów kary za nieuczciwe praktyki.
czytaj dalej ›
Kto odpowiada za atak na rachunek bankowy klienta?
22.07.2015
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Prawo reguluje wyraźnie kwestie odpowiedzialności banku w przypadku ataku na cały system – wtedy odpowiedzialność ponosi bank, gdyż to on ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Jednak czasem zdarzają się ataki bezpośrednio na konta danego klienta-przedsiębiorcy. W tym przypadku należy rozważyć, czy to przypadkiem klient nie dopuścił się rażącego niedbalstwa.
czytaj dalej ›
Play będzie udzielał pożyczek?
15.07.2015
Akcjonariusze operatora sieci Play kupili serwis pożyczkowy należący do Grupy Aasa. Jest to kolejny operator komórkowy na polskim rynku, który nawiązuje współpracę z instytucją finansową. Dotychczas operatorzy nawiązywali współpracę z bankami, P4 natomiast od razu może dysponować gotowym produktem w postaci działającego serwisu pożyczkowego. Serwis pożyczkowy asakredyt.pl jest obecny na polskim rynku już od trzech lat, jednak nie jest szerzej znany.
czytaj dalej ›
Polisy ogniowe tanieją
15.07.2015
Po gwałtownym wzroście cen polis ogniowych w 2011 roku, w 2015 roku staniały one o 50% (w branżach mało ryzykownych) lub nawet 70% (w branżach wysokiego ryzyka). Polisę ogniową może w tej chwili wykupić właściwie każda firma, ponieważ ubezpieczyciele coraz częściej wymagają spełnienia jedynie podstawowych przepisów ochrony przeciwpożarowej.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Renegocjacja umowy w zamówieniach publicznych
13.07.2015
Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI porusza ważny temat - czy umowę o zamówienie publiczne można renegocjować? Jak to zrobić skutecznie?
czytaj dalej ›
Koniec z opłatami za przygotowanie umowy o pożyczkę?
10.07.2015
UOKiK zakwestionował praktykę pobierania opłaty administracyjnej za przygotowanie umowy pożyczki i przekazanie pieniędzy klientowi. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów opłaty administracyjne powinny odpowiadać rzeczywistym kosztom poniesionym przez przedsiębiorcę.
czytaj dalej ›
Koniec wojny cenowej na rynku polis OC?
10.07.2015
CUK Ubezpieczenia podaje, że od marca tego roku ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych wzrosły o ok. 15%. Wydaje się, że to koniec czasów, gdy ubezpieczyciele walczyli między sobą wyłącznie ceną.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Jedziesz na wakacje? Pomyśl o ubezpieczeniu
09.07.2015
W okresie wakacyjnym warto pomyśleć o ubezpieczeniu nie tylko siebie, ale także swojego majątku - mówi radca prawny Piotr Czublun z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Limit kosztów pożyczki będzie fikcją?
08.07.2015
Ustawa, która ma uregulować rynek firm pożyczkowych, miała być jednym z flagowych prokonsumenckich rozwiązań rządu. Jednak jest nieszczelna - limity opłat za pożyczkę mogą być fikcją.
czytaj dalej ›
Produkt popsuł się zaraz po kupieniu? Wystarczy samo zawiadomienie o wadzie
01.07.2015
TSUE orzekł, że niezależnie od przepisów obowiązujących w danym kraju jeśli produkt zepsuje się w ciągu pół roku od jego nabycia, zakłada się, że miał defekt w chwili sprzedaży.
czytaj dalej ›
Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - co się zmieni?
01.07.2015
Sejm jeszcze przed końcem kadencji zamierza wprowadzić dwa prokonsumenckie akty - nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, prawa bankowego i kilku innych ustaw oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Co się zmieni?
czytaj dalej ›
Czy czekają nas zamówienia publiczno-publiczne?
01.07.2015
Przeniesione z unijnej dyrektywy na grunt polski art. 7 i 8 projektu nowej ustawy PZP budzą skrajne uczucia. Po jednej stronie barykady stoją największe urzędy państwowe – NBP czy BGK. Z drugiej strony są prywatni przedsiębiorcy, którzy chcą brać udział w intratnych przetargach na usługi dla takich instytucji. Kto wygra?
czytaj dalej ›
Pod koniec roku czeka nas przetargowy zawrót głowy?
30.06.2015
Sejm uchwalił przepisy pozwalające na wypowiadanie umów przetargowych. W przypadku przystąpienia wykonawcy z zamawiającym do negocjacji i braku porozumienia – umowę można rozwiązać. A wydaje się, że wielu wykonawców może w tym roku usiąść do negocjacji. Powodem jest nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładająca oskładkowanie umów-zleceń.
czytaj dalej ›
Waloryzacja cen możliwa dzięki nowelizacji ustawy PZP
30.06.2015
W ubiegłym tygodniu Sejm prawie jednomyślnie przyjął projekt nowelizacji ustawy PZP, który umożliwia stronom umowy o zamówienie publiczne negocjowanie waloryzacji płac już w chwili ogłoszenia zmiany przepisów mogących mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia, a nie dopiero wraz z ich wejściem w życie.
czytaj dalej ›
Po 60 dniach reklamacja uznana na korzyść klienta? Jednak nie.
29.06.2015
Przepis, który za uznaną i rozpatrzoną na korzyść klienta uznaje reklamację, na którą instytucja finansowa nie odpowiedziała w ciągu 60 dni jednak nie znajdzie się w nowej ustawie o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i rzeczniku finansowym.
czytaj dalej ›
Nowa ustawa o ochronie konkurencji jeszcze przed końcem kadencji?
25.06.2015
Prezes UOKiK w poniedziałek powiedział PAP, iż rząd jest zdeterminowany, by uchwalić nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jeszcze przed końcem kadencji. Jedną z najważniejszych zmian, jakie szykuje rząd, UOKiK, resort finansów oraz resort sprawiedliwości jest wzmocnienie ochrony konsumentów przed stosowaniem klauzl abuzywnych. Ma to szczególnie znaczenie w kontekście debat o unieważnienie umów kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich oraz umów na „polisolokaty”.
czytaj dalej ›
5. rocznica kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI za nami!
23.06.2015
19 czerwca w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI świętowała swoje 5-lecie. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia chcieli być z nami. Zapraszamy do zapoznania się z reportażem z wydarzenia.
czytaj dalej ›
Rząd przyjął projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
23.06.2015
Tak jak spodziewał się rynek – ostateczny tekst ustawy przyjęty przez rząd nie różni się w kluczowych obszarach od projektu. Ustawa zostanie teraz skierowana do prac w Sejmie. Jej planowane wejście w życie to początek 2016 roku.
czytaj dalej ›
Składki na ZUS również od kontraktów menedżerskich
23.06.2015
17 czerwca br. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, że tytułem do opodatkowania ubezpieczeniem społecznym w przypadku członków zarządu spółki akcyjnej, którzy zawarli z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania, w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej jest umowa o świadczenie usług.
czytaj dalej ›
Aegon zawiesza decyzję o niepobieraniu opłat likwidacyjnych
11.06.2015
Na stronie Aegon pojawiło się oświadczenie, że firma od 8 czerwca wraca do pobierania opłat likwidacyjnych od klientów, którzy zdecydują się na wcześniejsze rozwiązanie umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną. Aegon w listopadzie 2014 roku podjął decyzję, że przy wcześniejszym rozwiązaniu umowy opłata likwidacyjna nie będzie pobierana. Po ponad pół roku od tego czasu wraca więc do stanu pierwotnego.
czytaj dalej ›
Czy zleceniobiorcy zasilą szeregi związków zawodowych?
10.06.2015
We wtorek 2 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące w Polsce przepisy ustawy o związkach zawodowych ograniczające prawo do członkostwa w związku wyłącznie do pracowników są niezgodne z Konstytucją.
czytaj dalej ›
Nie trzeba zwracać zakupionego towaru osobiście
10.06.2015
W regulaminach wielu sklepów, sprzedających swoje towary na odległość znaleźć można klauzule, które zobowiązują klienta do zwrotu zakupionego towaru osobiście do siedziby firmy lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. Takie postanowienia mogą być uznane za naruszenie zbiorowych praw konsumentów a na firmę może zostać przez UOKiK nałożona kara.
czytaj dalej ›
KNF: Środki z IKE i IKZE mogą być wkładem własnym
10.06.2015
KNF opublikowała pismo do prezesów zarządów banków, w którym rekomenduje, by oszczędności zgromadzone na kontach IKE i IKZE traktować jako wkład własny przy kredycie hipotecznym, w ten sposób łagodząc skutki wprowadzenia rekomendacji S.
czytaj dalej ›
Ostatnie warsztaty SZKOŁY UBEZPIECZEŃ przed wakacjami już w najbliższą środę!
03.06.2015
Zapraszamy Państwa na ostatnie przed wakacjami warsztaty SZKOŁY UBEZPIECZEŃ! Tym razem nasi eksperci omówią zagadnienie zamówień publicznych w ubezpieczeniach. Więcej informacji w załączeniu.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Termin na złożenie odwołania w sobotę - wątpliwości
02.06.2015
Co należy zrobić, jeśli termin na złożenie odwołania przypada w sobotę? O wątpliwościach w tym zakresie opowiada Piotr Trębicki - radca prawny, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Z okazji długiego weekendu przypominamy nasz Video Flash.
czytaj dalej ›
Pierwsza dama musi rzucić pracę?
29.05.2015
Dlaczego żadna z żon ostatnich prezydentów Polski nie pracowała zarobkowo? Czy brak pracy zarobkowej małżonki Prezydenta RP to wymóg prawny, czy tylko kurtuazyjny zwyczaj? Wszak w ten sposób pozbawia się nie tylko wynagrodzenia i przerywa karierę zawodową, ale z powodu braku oskładkowanego w ZUS przychodu, traci także pięć lat stażu emerytalnego. Wątpliwości wyjaśnia Edyta Defańska, adwokat w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co na to ZUS i pracodawca?
29.05.2015
Powszechnie panuje opinia, że tzw. żółte papiery trudno podważyć, a pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim od psychiatry może czuć się bezpiecznie. Przecież pracodawcy i kontrolerom z ZUS trudno będzie udowodnić, że on tylko symuluje chorobę i bezprawnie korzysta ze zwolnienia. Jak jest naprawdę? Czy zwolnienie lekarskie od psychiatry rządzi się innymi prawami niż zwykłe chorobowe? Wątpliwości wyjaśnia Edyta Defańska, adwokat z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun na Global Bancassurance & Alternative Distribution Channels Conference
25.05.2015
21 i 22 maja w czeskiej Pradze odbył się międzynarodowy kongres bancassurance. Jednym z prelegentów był mecenas Piotr Czublun, radca prawny i partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
II Ogólnopolskie Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych za nami
25.05.2015
W piątek 22 maja w Warszawie odbyło się II Ogólnopolskie Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Gościli na nim przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, szpitali oraz laboratoriów diagnostycznych. Jednym z prelegentów w zakresie przetargów w tej branży był też Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Czy InPostowi uda się uratować intratny rządowy kontrakt?
21.05.2015
Centrum Usług Wspólnych (CUW), powołując się na przesłankę ochrony interesu publicznego, unieważniło wygrany przez InPost przetarg na dostarczanie korespondencji rządowej. Wartość tego zamówienia to ponad 30 mln złotych. Jako przyczynę unieważnienia podano „wystąpienie istotnej zmiany okoliczności, powodującej, że przeprowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć".
czytaj dalej ›
Rzecznik Ubezpieczonych do transformacji
21.05.2015
Posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do sejmu projekt ustawy, który rozszerzy kompetencje Rzecznika Ubezpieczonych na banki, SKOK-i i domy maklerskie. Projekt ma zostać uchwalony w bardzo szybkim tempie i jest szansa, że wejdzie w życie już w 3. kwartale. Rzecznik Ubezpieczonych przekształci się wtedy w Rzecznika Finansowego.
czytaj dalej ›
UOKiK: Do reklamacji niepotrzebny paragon
21.05.2015
Nie można sugerować konsumentowi, że prawo do reklamacji mu nie przysługuje, gdyż zgubił bądź zniszczył paragon. Reklamacja bowiem może być przyjęta na podstawie: potwierdzenia płatności, wyciągu z rachunku bankowego, e-maila czy zeznań świadków - stwierdził UOKiK.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Odpowiedzialność podwykonawcy - wątpliwości
19.05.2015
Czy podwykonawcy przy realizacji zamówienia publicznego odpowiadają na równi z wykonawcą? Jakie są wątpliwości w tym zakresie? O tym mecenas Piotr Trębicki z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Konsultacje KE w sprawie oceny skuteczności procedur odwoławczych w zamówieniach publicznych
14.05.2015
CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska, jako uczestnik konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską, informuje o możliwości przystąpienia przez wykonawców i zamawiających do procesu konsultacyjnego.
czytaj dalej ›
VIII Forum Assistance za nami
13.05.2015
W dniu 12 maja w hotelu Regent Warsaw odbyło się VIII Forum Assistance. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży - podsumowuje miniony rok oraz ukazuje możliwości rozwoju sektora w przyszłości. Jednym z panelistów na temat Rekomendacji U był mecenas Piotr Czublun z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Trybunał Sprawiedliwości UE o nieuczciwych warunkach ubezpieczenia
13.05.2015
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie C-96/14 orzekł, że nie można wymagać od konsumenta podczas zawierania umów powiązanych tej samej ostrożności co do zakresu ryzyka ubezpieczeniowego pokrywanego przez tę samą umowę, jak w przypadku, gdyby zawierał on w sposób odrębny umowę kredytu i umowę ubezpieczenia jego spłaty.
czytaj dalej ›
Nowy przetarg na przesyłki sądowe – szykują się odwołania
12.05.2015
Centrum Zakupów dla Sądownictwa (CZS) ogłosiło w ubiegłym tygodniu przetarg na obsługę pocztową przesyłek z sądów i prokuratur - jego wartość to ponad 500 mln złotych.
czytaj dalej ›
Rada Zamówień Publicznych Konfederacji LEWIATAN opracowała katalog dobrych praktyk w zamówieniach publicznych
11.05.2015
Ponad pół roku funkcjonowania znowelizowanych przepisów ustawy PZP pokazało, że dobre prawo nie wystarczy. Poza nim, konieczna jest dobra praktyka stosowania tego prawa, której na rynku zamówień publicznych często brakuje. Jak poinformował LEWIATAN, dane pochodzące z Urzędu Zamówień Publicznych wskazują, że od października 2014 r. liczba przetargów rozstrzyganych - wyłącznie w oparciu o kryterium ceny spadła z 93% do 13%. Nie wpłynęło to jednak znacząco na sposób określenia wag poszczególnych kryteriów. Większość zamawiających, pomimo wprowadzenia do dokumentacji kryterium jakościowego, w dalszym ciągu największy nacisk kładzie na cenę.
czytaj dalej ›
Europejski Kongres Samorządów: żeby nauka nie poszła w las
11.05.2015
Mimo tego, że od Europejskiego Kongresu Samorządów minął już tydzień, dyskusje rozpoczęte na jego forum są nadal żywe. Mecenas Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, który na tym wydarzeniu szczególny nacisk położył na kwestie zamówień publicznych, ma nadzieję, że debaty, zapoczątkowane na kongresie, przeniosą się na szersze forum. W załączeniu podsumowanie wydarzenia.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Pre-existing conditions oficjalnie zakazane
07.05.2015
Przed kilkoma dniami do rejestru klauzul abuzywnych zostało wpisane następujące postanowienie: "W okresie sześciu miesięcy od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, Zakład Ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności i jest zwolniony z obowiązku wypłaty świadczenia należnego z tytułu śmierci Ubezpieczonego, jeżeli zdarzenie to nastąpi pośrednio lub bezpośrednio na skutek urazu, choroby somatycznej lub psychicznej rozpoznanych przed objęciem Ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową".
czytaj dalej ›
PARP pomoże polskim firmom w uzyskaniu zagranicznych przetargów
07.05.2015
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki chciałoby zwiększenia udziału polskim firm w zagranicznych postępowaniach przetargowych. Dlatego zamierzają uruchomić Punkt Kontaktowy ds. Międzynarodowych i Zagranicznych Zamówień Publicznych. Pierwszymi partnerami polskich firm będą agencje ONZ.
czytaj dalej ›
Kolejne warsztaty wiosennej edycji Szkoły Ubezpieczeń!
07.05.2015
Serdecznie zapraszamy na dwa kolejne warsztaty wiosennej edycji Szkoły Ubezpieczeń kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Warsztaty odbędą się w każdą drugą środę maja i czerwca w siedzibie kancelarii. Tematyka dwóch najbliższych spotkań to "Ubezpieczenia majątkowe" oraz "Zamówienia publiczne w ubezpieczeniach".
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP: Zamówienia publiczne tylko dla odważnych?
06.05.2015
Projekt nowego prawa zamówień publicznych wprowadza pojęcie konfliktu interesów. Za fałszywe oświadczenie o braku konfliktu interesów jest przewidziana sankcja karna - można przeczytać w dzisiejszej Rzeczpospolitej.
czytaj dalej ›
Grupówki coraz popularniejsze
06.05.2015
Ubezpieczenia inwestycyjne tracą rynek na rzecz ubezpieczeń grupowych - pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. Niska składka i niewysokie ryzyko to korzyści, przemawiające do klientów.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki ekspertem na Europejskim Kongresie Samorządów
05.05.2015
Piotr Trębicki, radca prawny i partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, będzie w dniu dzisiejszym panelistą na temat partnerstwa publiczno-prywatnego i zamówień publicznych w energetyce na trwającym od wczoraj w Krakowie Europejskim Kongresie Samorządów.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun wyróżniony w Chambers&Partners
04.05.2015
Piotr Czublun, radca prawny i partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI został wyróżniony w prestiżowym międzynarodowym rankingu prawniczym Chambers&Partners 2015 jako ekspert w dziedzinie prawa ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Konsultacje KE w sprawie prawa własności intelektualnej i ochrony tajemnicy handlowej w zamówieniach publicznych
30.04.2015
CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska, jako uczestnik konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską, informuje o możliwości przystąpienia przez wykonawców i zamawiających do procesu konsultacyjnego. W związku z dostrzeżeniem przez Komisję Europejską problemu naruszenia prawnie chronionych dóbr wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia i realizujących kontrakty, a także zamawiających wydatkujących środki publiczne, Komisja Europejska prowadzi konsultacje mające na celu zgromadzenie informacji zwrotnych i opinii dotyczących poszanowania praw własności intelektualnej oraz tajemnicy handlowej.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Umowy chwilówek dalekie od ideału
30.04.2015
Coraz więcej konsumentów ma problemy ze spłatą pożyczek krótkoterminowych. Federacja konsumentów po raz kolejny przeprowadziła badanie dokumentów, związanych z tzw. chwilówkami. Do badania zostało wybranych 14 wzorców pochodzących z 14 różnych serwisów internetowych 12 podmiotów oferujących pożyczki krótkoterminowe do 30 dni, dostępne w ofercie na przestrzeni stycznia i lutego 2015 r.
czytaj dalej ›
RAPORT PRAWNY kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
30.04.2015
Nie mają Państwo czasu czytać prasy i śledzić zmian w prawie? Zachęcamy do subskrybowania RAPORTU PRAWNEGO, przygotowywanego co miesiąc przez ekspertów z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Kompleksowo omawia on wszelkie zmiany w prawie -m.in. projekty ustaw w trakcie legislacji, rozporządzenia oraz orzeczenia. W dziale Publikacje znajdą Państwo wersję testową na marzec 2015.
czytaj dalej ›
KNF nadal zamierza tropić działalność quasi-ubezpieczeniową
28.04.2015
KNF podtrzymuje stanowisko, że "świadczenie odpłatnej usługi polegającej na zapewnieniu klientowi ochrony przed skutkami zdarzeń losowych jest działalnością ubezpieczeniową. Jej legalne wykonywanie wymaga zezwolenia, a brak zezwolenia może grozić odpowiedzialnością karną. W szczególności dotyczy to biur podróży i pośredników turystycznych odpłatnie zapewniających klientowi zwrot wpłaty lub inną wycieczkę w razie niedojścia zaplanowanego wyjazdu do skutku z przyczyn losowych, np. choroby klienta, upadłości tour-operatora albo anulowania wycieczki z innego losowego powodu."
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Przedstawiciel GIODO w każdym przedsiębiorstwie?
28.04.2015
Do 30 czerwca 2015 roku każdy przedsiębiorca, który w swojej firmie przetwarza dane osobowe (a trudno sobie wyobrazić prowadzenie biznesu bez konieczności ich przetwarzania), powinien zgłosić do głównego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI).
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Bank odpowiedzialny za klazule abuzywne w grupowej umowy ubezpieczenia przy umowie kredytowej
24.04.2015
W opublikowanym w dniu 12 marca 2015 r. wyroku (I CSK 201/14), Sąd Najwyższy uznał, że bank posiada legitymację bierną w sprawie o uznanie za niedozwolone postanowienia wzorca umownego stanowiącego załącznik do umowy grupowego ubezpieczenia.
czytaj dalej ›
Zmieniło się prawo zamówień publicznych, schematy myślenia - nie
24.04.2015
Mimo zmian, które wniosła nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, niektórzy zamawiający nadal stosują zabór wadium jako karę za nieuzupełnienie dokumentów przez wykonawców. Jest to niezgodne zarówno z prawem, jak i ze zdrowym rozsądkiem – piszą r.pr. Matylda Kraszewska oraz Marek Sterniczuk w Rzeczpospolitej.
czytaj dalej ›
Za jedną składkę OC ochrona w całej Unii
20.04.2015
W dniu 26 marca 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na skutek pytania litewskiego Sądu Najwyższego, wydał wyrok, dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i zróżnicowania wysokości składki ubezpieczeniowej w zależności od terytorium, na którym użytkowany jest pojazd. W ocenie TSUE, z przepisów tych wynika, że w zamian za zapłatę przez ubezpieczonego tej samej składki ubezpieczyciel, co do zasady, zobowiązuje się do ponoszenia ryzyka wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym w ewentualnym wypadku z udziałem ubezpieczonego pojazdu, niezależnie od państwa członkowskiego Unii, na terytorium którego pojazd ten jest użytkowany i w którym dochodzi do wypadku.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Rząd ekspresowo wzmacnia UOKiK
16.04.2015
Premier Ewa Kopacz zdecydowała się na przekazanie Urzędowi Kontroli Konkurencji i Konsumentów dodatkowych 5 mln zł rezerwy budżetowej oraz na przeprowadzenie nowelizacji Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która ma nadawać Urzędowi dodatkowe uprawnienia, z pominięciem etapu przedstawiania założeń do projektu ustawy. To przyspieszy procedurę legislacyjną o kilka miesięcy.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: KNF na tropie działalności quasi-ubezpieczeniowej
14.04.2015
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów zawiadomienie z art. 225 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej przeciwko T-Mobile Polska. KNF twierdzi, że T-Mobile popełnia przestępstwo, polegające na oferowaniu klientom sieci usługi ubezpieczeniowej bez wymaganego przez Komisję Nadzoru Finansowego zezwolenia.
czytaj dalej ›
Uchylanie się od podpisania umowy szansą dla kolejnego wykonawcy z listy?
13.04.2015
Nie każde niestawienie się na wezwanie zamawiającego do podpisania umowy powinno być traktowane jako uchylanie się od podpisania umowy i otwarta furtka dla wyboru jako najkorzystniejszej kolejnej oferty z listy wykonawców – pisze Rafał Kmiecik z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w magazynie Zamawiający.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Opublikowano projekt nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej
09.04.2015
8 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przygotowany przez Ministerstwo Finansów wraz z raportem z konsultacji. Wbrew oczekiwaniom rynku najbardziej kontrowersyjne przepisy nie zniknęły.
czytaj dalej ›
Trwa Distribution&Sales for Insurance
09.04.2015
Dziś rusza Forum Distribution & Sales for Insurance 2015. To jedyne w Polsce, branżowe spotkanie top managerów rynku ubezpieczeniowego w całości skupione na możliwościach podniesienia sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Partnerem merytorycznym konferencji jest kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
KNF opublikował listę błędów krytycznych w modelach wewnętrznych zakładu ubezpieczeń
08.04.2015
Lista jest kolejnym krokiem w celu przygotowania polskiego rynku ubezpieczeń do obowiązywania Solvency II, co nastąpi 1 stycznia 2016 roku. KNF będzie bowiem dokonywał oceny oraz zatwierdzał modele wewnętrzne ubezpieczycieli do obliczania kapitałowego wymogu wypłacalności.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Kłamstwo 100% ceny w zamówieniach publicznych
08.04.2015
Cena nigdy nie musiała być podstawowym kryterium wyboru ofert w przetargach publicznych. To od zamawiających zawsze zależały kryteria oceny. Problem w tym, że z kryteriów jakościowych zamawiający nie lubią korzystać - mówi radca prawny Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Wiosenna edycja warsztatów SZKOŁY UBEZPIECZEŃ
07.04.2015
Serdecznie zapraszamy Państwa na wiosenną edycję warsztatów szkoły ubezpieczeń, prowadzonych przez ekspertów z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Szkolenia ruszają tuż po świętach Wielkanocnych. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.
czytaj dalej ›
UOKiK prosi rząd o nowe uprawnienia – czy jest się czego bać?
07.04.2015
Prezes UOKiK Adam Jasser chce, by jeszcze w tej kadencji uchwalono nowelizację niedawno wprowadzonej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. UOKiK ma już gotowy projekt, nad którym można by procedować z pominięciem etapu przedstawienia założeń projektu. Jakich uprawnień chcieliby urzędnicy?
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Wykonawca jeszcze nie karany, ale wzywany do uzupełnienia
02.04.2015
Często wykonawcy, którzy przedłożyli zamawiającemu wymagane dokumenty, są wzywani do ich uzupełnienia. Dlaczego tak się dzieje? O tym Matylda Kraszewska, radca prawny w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Nowe regulacje o pozasądowym rozstrzyganiu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami
02.04.2015
Rząd przyjął założenia w sprawie pozasądowego rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Przyjęcie nowej ustawy jest niezbędne w celu implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/11/UE z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich, która zakłada stworzenie we wszystkich państwach członkowskich jednolitego systemu pozasądowego rozstrzygania sporów, obejmującego swym zakresem wszelkie zaistniałe spory między konsumentem a przedsiębiorcą. Rozstrzyganiem sporów, po wyczerpaniu standardowej drogi reklamacyjnej przez konsumenta, zajmą się ADR-y (Alternative Dispute Resolution).
czytaj dalej ›
1 kwietnia: przełomowy dzień dla branży ubezpieczeniowej
01.04.2015
Jeszcze rok temu takie wiadomości tego dnia wielu potraktowałoby zapewne jako żart primaaprilisowy. A jednak, już od dzisiaj, od 1 kwietnia 2015 roku, obowiązują m.in: Rekomendacja U, Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych i Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
Przedłużanie umowy OC drogą elektroniczną a odstąpienie od umowy
01.04.2015
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie zawiera dodatkowych regulacji odnoszących się do zawierania umowy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Stąd też pytanie, czy nie powinniśmy tu zastosować przepisów ustawy o prawach konsumenta, która szczegółowo reguluje ten tryb zawierania umowy – pisze Piotr Czublun, radca prawny, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w Miesięczniku Ubezpieczeniowym.
czytaj dalej ›
Jak i kiedy można zabrać wadium w przetargach z aukcją?
31.03.2015
Zamawiający ma dużą swobodę w wykładni przepisu, pozwalającego na zabór wadium. Wykonawcom nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na korzystne dla nich orzeczenia. A takie będą – twierdzą w dzisiejszej Rzeczpospolitej Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI oraz Rafał Kmiecik, aplikant radcowski.
czytaj dalej ›
UOKiK, nie sąd unieważni zapis w umowie?
30.03.2015
Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje na temat rewolucyjnych zmian w rejestrze klauzul niedozwolonych. W tej chwili to sąd stwierdza, że klauzula jest niedozwolona, następnie trafia ona do rejestru UOKiK, przestaje obowiązywać w danej umowie i może być podstawą roszczeń odszkodowawczych. Jak donoszą media, nowy pomysł rządu zakłada, że to właśnie UOKiK decyzją administracyjną będzie mógł uznać klauzulę za niedozwoloną. Firma dotknięta niekorzystnym orzeczeniem będzie się mogła odwołać do sądu. Co to może oznaczać dla przedsiębiorcy?
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Aukcja elektroniczna a zabór wadium
30.03.2015
Jak i kiedy zamawiający może zabrać wadium wykonawcom przy przeprowadzaniu aukcji elektronicznej? O tym opowiada mecenas Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Nowe wytyczne w sprawie likwidacji szkód
27.03.2015
Nowe wytyczne dotyczące likwidacji szkód mogą spowodować podniesienie cen ubezpieczeń, w tym obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak nowe regulacje wpłyną na zwykłego Kowalskiego? O tym opowiada Piotr Czublun z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Zamówienia publiczne tylko dla najpracowitszych firm
26.03.2015
Od firm startujących w przetargach wymaga się potwierdzenia wcześniejszej realizacji dwóch, trzech podobnych zleceń. – W 99% zamówień wymóg realizacji od 2 do 5 kontaktów potwierdza rzetelność firmy – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Piotr Trębicki z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Dialog konkurencyjny motorem innowacji
26.03.2015
Zamawiający w Polsce nadal zbyt rzadko korzystają z możliwości, jakie daje im korzystanie z dialogu konkurencyjnego. Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI wyjaśnia, na czym polegają zalety dialogu konkurencyjnego.
czytaj dalej ›
Czy umowa zlecenie może zawierać zakaz konkurencji?
23.03.2015
Czy w umowie zlecenie może znaleźć się klauzula o zakazie konkurencji, która zabrania podejmowania zatrudnienia w podobnym charakterze nie tylko podczas trwania umowy zlecenia, ale także kilka miesięcy później? Za co żyć w tym okresie, gdy nie można pracować? Czy taka klauzula jest ważna i co grozi za jej złamanie? O tym pisze Magdalena Sudoł z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI na łamach Bankier.pl.
czytaj dalej ›
Nowa ustawa ubezpieczeniowa: legislator nie słucha głosu branży
16.03.2015
13 marca 2015 r. odbyła się druga część posiedzenia komisji uzgodnieniowej poświęconej nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Na posiedzeniu obecni byli zarówno przedstawiciele środowiska ubezpieczeniowego, w tym mec. Piotr Czublun oraz przedstawiciele głównych urzędów zaangażowanych w regulowanie rynku ubezpieczeniowego. Najbardziej szokujący dla uczestników był brak możliwości zgłaszania uwag merytorycznych. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów jednoznacznie podkreślali, że czas na zgłaszanie uwag merytorycznych do propozycji zapisów ustawowych już minął.
czytaj dalej ›
Nasz e-book o nowelizacji prawa zamówień publicznych już w sprzedaży
16.03.2015
Zespół prawników prawa zamówień publicznych kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI opracował komentarz do nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 sierpnia 2014. E-book już jest w sprzedaży.
czytaj dalej ›
Jak należycie zabezpieczyć wykonanie umowy w zamówieniach publicznych?
13.03.2015
Kiedy zamawiający wybierze już ofertę najkorzystniejszą w postępowaniu i dużymi krokami zmierza do podpisania umowy w sprawie zamówienia, w większości przypadków pojawia się problem zabezpieczenia należytego wykonania umowy - pisze Matylda Kraszewska w serwisie eGospodarka.pl.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Czy konsumenci nie muszą myśleć?
13.03.2015
Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej nadaje szereg nowych uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego, by jeszcze lepiej dbać o prawa konsumentów. Czy tak daleko posunięta ingerencja w rynek jest zjawiskiem dobrym? Mecenas Piotr Czublun w video komentarzu wyjaśnia tę kwestię.
czytaj dalej ›
Rażąco niska cena batem na tańszych konkurentów?
13.03.2015
Obecne przepisy nakazujące odrzucanie ofert zawierających rażąco niską cenę są zbyt często narzędziem nieuczciwej konkurencji – wskazują w dzisiejszej Rzeczpospolitej Piotr Trębicki oraz Marek Streniczuk z kancelarii Czublun Trębicki.
czytaj dalej ›
Legal Flash: Marketing bezpośredni tylko za zgodą abonenta? Wątpliwości interpretacyjne
12.03.2015
25 grudnia 2014 r. weszła w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Powyższą ustawą dokonano również nowelizacji kilku innych ustaw, pośród nich ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Wydaje się, że zakazane zostało używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę. Czy aby na pewno?
czytaj dalej ›
Seminarium o projekcie ustawy ubezpieczeniowej - dyskusje o przyszłości rynku
12.03.2015
11 marca 2015 roku w Adgar Plaza odbyło się seminarium o projekcie nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej, organizowane przez kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI. Mecenas Piotr Czublun przybliżył główne aspekty ustawy oraz moderował zagorzałe dyskusje przedstawicieli rynku ubezpieczeniowego na najbardziej palące tematy.
czytaj dalej ›
Klauzule podwyższonego ryzyka w umowach o zamówienie publiczne
11.03.2015
Zamawiający, próbując zabezpieczyć się przed niezrealizowaniem przez wykonawców umowy o zamówienie publiczne, wprowadzają do niej instytucję wykonania zastępczego. Praktyka pokazuje, że w przypadku tej klauzuli na rynku panuje duża dowolność – pisze w Rzeczpospolitej radca prawny Matylda z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Co dalej z ubezpieczeniami grupowymi?
11.03.2015
Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej zakłada szereg zmian, które negatywnie odbiją się na rynku ubezpieczeń grupowych. Co się zmieni? O tym opowiada mecenas Piotr Czublun z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
11 marca: seminarium o nowej ustawie ubezpieczeniowej
10.03.2015
Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych zaprasza na seminarium w całości poświęcone projektowi nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Ustawa prawdopodobnie diametralnie zmieni rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej, a nie masz czasu na szczegółową analizę ponad 400 stron? Zapraszamy 11 marca do Adgar Plaza.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Odpowiedzialność pracodawcy za wystąpienie mobbingu
10.03.2015
W świetle prawa za wystąpienie zjawiska mobbingu w miejscu pracy odpowiedzialny jest przede wszystkim pracodawca. Co może zrobić, by uniknąć odpowiedzialności z tego tytułu i by spadła ona jedynie na mobbera? Na te pytania odpowiada adwokat z kancelarii Czublun Trębicki, Edyta Defańska.
czytaj dalej ›
Legal Flash: wzmocnienie nadzoru finansowego w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej
09.03.2015
W opublikowanym 18 lutego projekcie ustawy o działalności ubezpieczeniowej dużo miejsca poświęcono nowym uprawnieniom Komisji Nadzoru Finansowego. W konsekwencji KNF w nowej ustawie zostanie wyposażony w uprawnienia pozwalające na regulowanie rynku w sposób praktycznie nieograniczony.
czytaj dalej ›
W Kalifornii Google pomaga ubezpieczyć samochód
09.03.2015
Google wprowadził nowe narzędzie, pozwalające porównać oraz zakupić ubezpieczenie samochodu przez internet. Na razie działa tylko w Kalifornii, jednak jeśli przejdzie testy i odbiór będzie pozytywny, będzie ono dostępne w coraz to nowych krajach na całym świecie.
czytaj dalej ›
Konferencja uzgodnieniowa w Ministerstwie Finansów - nowa ustawa ubezpieczeniowa
09.03.2015
Dziś o godz. 9.00 w gmachu Ministerstwa Finansów na ul. Świętokrzyskiej rozpoczęła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Uczestniczy w niej mecenas Piotr Czublun z kancelarii Czublun Trębicki - reprezentant środowiska ubezpieczeniowego.
czytaj dalej ›
Nowe obowiązki ubezpieczycieli: analiza potrzeb klienta wg nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej
04.03.2015
Zgodnie z art. 21 projektu nowej ustawy, przed zawarciem umowy ubezpieczenia na własny rachunek w zakresie działu I grupa 3 załącznika do ustawy (umowy z UFK), zakład ubezpieczeń musi uzyskać od ubezpieczającego, w formie ankiety, informacje dotyczące jego potrzeb, wiedzy i doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń na życie oraz jego sytuacji finansowej, tak aby zakład ubezpieczeń mógł dokonać oceny, jaka umowa ubezpieczenia jest odpowiednia dla potrzeb ubezpieczającego.
czytaj dalej ›
Legal Flash: wyrok SN o dochodzeniu zapłaty wynagrodzenia dla wykonawców
03.03.2015
W dniu 9 stycznia 2015 r. Sąd Najwyższy (sprawa pod sygnaturą: V CSK 111/14) uznał, że poręczenie wierzytelności publicznego zakładu opieki zdrowotnej dokonane bez zgody właściwego organu założycielskiego jest nieważne. Wyrok Sądu Najwyższego uderza w wykonawców zamówień publicznych i ogranicza im możliwość dochodzenia zapłaty należnego wynagrodzenia.
czytaj dalej ›
Kiedy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?
02.03.2015
Czy na umowie zlecenie przysługuje zatrudnionemu urlop? Czy zleceniodawca może obniżyć jego wynagrodzenie za czas uzgodnionej nieobecności w pracy? Magdalena Sudoł w Bankier.pl odpowiada na pytania dotyczące wykonywania pracy na umowy inne niż umowa o pracę.
czytaj dalej ›
Czy Warszawa ma wolną rękę w sprawie Mostu Łazienkowskiego?
02.03.2015
Czy zapowiedziany przez władze Warszawy remont Mostu Łazienkowskiego w formie zamówienia z wolnej ręki to dobry pomysł? Piotr Trębicki, partner w kancelarii Czublun Trębicki, rekomenduje raczej negocjacje bez ogłoszenia.
czytaj dalej ›
Zmiana osoby realizującej zamówienie tylko za zgodą zamawiającego
26.02.2015
Jeśli umowa na przeprowadzenie szkoleń wymaga uzyskania zgody na zamianę osób szkolących, a firma takiego akceptu nie uzyskała, można nałożyć na nią kary umowne. – Szkolenie w gorszej sali może się udać, ale szkolenie z kiepskim wykładowcą – nigdy – mówi Piotr Trębicki Dziennikowi Gazecie Prawnej.
czytaj dalej ›
Zamawiający nie są nieomylni: ABC pytań do SIWZ
25.02.2015
Jedynym dysponentem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zamawiający. Jego dominująca pozycja jest niezależna od trybu, w jakim prowadzona jest procedura i wynika wprost z przepisów ustawy PZP. Dodatkowo jest ugruntowana jednolitym w tym zakresie stanowiskiem doktryny, orzecznictwem i gdzieś na końcu również praktyką. Zamawiający nie są jednak nieomylni – pisze Matylda Kraszewska w eGospodarka.pl
czytaj dalej ›
Nowa ustawa ubezpieczeniowa wywróci rynek?
19.02.2015
17 lutego 2015 r. projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z 16 lutego 2015 r. został skierowany do publicznych konsultacji. Piotr Czublun, radca prawny w kancelarii Czublun Trębicki, zauważa, że wprowadzenie przepisów w obecnym kształcie sprawi, iż ryzyko inwestycyjne stanie się ryzykiem ubezpieczyciela, nie zaś klienta, co w efekcie może doprowadzić to do wyeliminowania tych produktów z rynku.
czytaj dalej ›
Założenia ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej pod lupą
13.02.2015
Cezary Chułek w aktualnym Miesięczniku Ubezpieczeniowym zauważa, że w założeniach nowego projektu ustawy nieoczekiwanie znalazło się wiele prokonsumenckich propozycji spoza Solvency II. Regulacje te przewidują m.in. nowe obowiązki informacyjne wobec klientów, w tym zapobiegające misselingowi oraz zmiany mające wzmocnić ubezpieczonych w umowach na cudzy rachunek.
czytaj dalej ›
Jak opłacać ZUS od zlecenia, aby zyskać wyższy zasiłek macierzyński?
12.02.2015
Magdalena Sudoł w Bankier.pl po raz kolejny odpowiada na pytania czytelników, tym razem w sprawie pracy na kilku umowach zlecenie. Od której umowy najlepiej opłacać składki ZUS? Może od wszystkich umów? Na jaki zasiłek chorobowy lub macierzyński można liczyć pracując na umowie zlecenie?
czytaj dalej ›
Szkolenie "Ubezpieczenia z UFK – co dalej z opłatami likwidacyjnymi?"
12.02.2015
W dniu 11 lutego 2015 odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń SZKOŁY UBEZPIECZEŃ kancelarii Czublun Trębicki. Podczas spotkania Piotr Czublun, partner w kancelarii, omówił istotę problemu opłat likwidacyjnych w świetle orzecznictwa i stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także działania podejmowane przez rynek, mające na celu ten problem rozwiązać.
czytaj dalej ›
KNF przekazała do publicznych konsultacji założenia „Zasad procesu obsługi skarg przez instytucje finansowe”
11.02.2015
Celem zaproponowanych przez KNF zmian jest opracowanie jednolitych standardów w zakresie rozpatrywania skarg przez instytucje finansowe, które zawierałyby regulacje objęte zakresem dotychczasowych wytycznych KNF oraz wytycznych opublikowanych przez ESA’s (ang. European Supervisory Authorities).
czytaj dalej ›
Jak uzyskać zwrot podwójnej składki zdrowotnej z etatu i działalności gospodarczej?
10.02.2015
Pracujesz na etacie i równolegle rozpocząłeś prowadzenie własnej firmy, jednak osiągane dochody są na tyle małe, że nie pozwalają na odliczenie składki zdrowotnej, płaconej w ramach ZUS z działalności gospodarczej? Nasza prawnik, Magdalena Sudoł, podpowiada w Bankier.pl jak uzyskać zwrot podwójnej składki zdrowotnej.
czytaj dalej ›
Niekarany, ale wezwany do uzupełnienia
05.02.2015
- Zbytnia drobiazgowość zamawiających może wyeliminować z postępowania przetargowego rzetelnych wykonawców, którzy dają gwarancję należytego wykonania zamówienia - stwierdza Matylda Kraszewska w Rzeczpospolitej.
czytaj dalej ›
Kto odpowiada za oświetlenie dróg?
04.02.2015
Ewelina Kurowska oraz Rafał Kmiecik w Magazynie Autostrady omawiają problem wpływu struktury właścicielskiej ogólnopolskiej sieci drogowej na coraz częstsze spory pomiędzy zarządcami a jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie odpowiedzialności za oświetlenie dróg.
czytaj dalej ›
Wywiad z Ewą Rakowską w magazynie ProMeritum
04.02.2015
Ewa Rakowska, ekspert z dziedziny prawa instytucji finansowych, podsumowała w magazynie ProMeritum 2014 rok w branży instytucji pożyczkowych.
czytaj dalej ›
Zapraszamy na warsztat "Ubezpieczenia z UFK – co dalej z opłatami likwidacyjnymi?"
19.01.2015
Mecenas Piotr Czublun wraz z całym zespołem Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w pierwszym z cyklu Warsztatów „Ubezpieczenia w praktyce”.
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł, Glosa do wyroku Sądu Najwyższego
19.01.2015
W październikowym numerze "Orzecznictwa Sądów Polskich" ( nr 10/2014, poz. 94) wydawanym we współpracy z Polską Akademią Nauk opublikowana została glosa autorstwa Magdaleny Sudoł do wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 25 kwietnia 2013 r., I PK 275/12, Orzecznictwo Sądów Polskich 2014, nr 10, poz. 94.
czytaj dalej ›
Granice ochrony informacji poufnych - komentarz eksperta
18.12.2014
Tajemnica przedsiębiorstwa nie może stanowić podstawy do utajnienia treści całego odwołania w postępowaniu przetargowym. Pewne dane muszą pozostać jawne. "Tajne odwołanie wykonawcy to przykład szkodliwej praktyki. Moim zdaniem zakazanej przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych." - wspomina Piotr Trębicki w Dzienniku Gazecie Prawnej.
czytaj dalej ›
Alert Prawny_wyrok SO w Białymstoku
15.12.2014
Prawnicy Kancelarii przygotowali informację prawną będącą krótkim omówieniem wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku (II Ca 796/14).
czytaj dalej ›
Alert Prawny - rozporządzenie MF
06.11.2014
W dniu 30 października 2014 r. opublikowane zostało kolejne rozporządzenie wykonawcze do znowelizowanej ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.
czytaj dalej ›
"Ubezpieczyciel jak saper - myli się tylko raz" - Piotr Czublun w Dzienniku Ubezpieczeniowym o karze dla Aegonu
23.10.2014
„Niestety, UOKiK w ostatniej decyzji dotyczącej Aegonu jednoznacznie potwierdził fakt, który dla wszystkich był dość oczywisty, ale też o którym wszyscy na poważnie nie myśleli (zobacz: decyzja nr RBG 30/2014)..."
czytaj dalej ›
Trybunał wskaże granice nieprawdy - Dziennik Gazeta Prawna
22.10.2014
"Sędziowie z Luksemburga mają rozstrzygnąć, czy z przetargu wykluczać trzeba tylko przedsiębiorców, którzy kłamią z premedytacją, czy także tych, którzy wprowadzili zamawiającego w błąd przez niedbalstwo". Piotr Trębicki wypowiada się w DGP na temat pytań prejudycjalnych kierowanych do TSUE.
czytaj dalej ›
Szkolenie „Co nowego w prawach konsumenta? Co nowego w obowiązkach przedsiębiorców?”
21.10.2014
W dniu 20 października 2014 r. w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, Piotr Trębicki poprowadził szkolenie pt. „Co nowego w prawach konsumenta? Co nowego w obowiązkach przedsiębiorców?”.
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI - partner merytoryczny debaty VI edycji Kongresu Bancassurance 23-24 października 2014 r.
17.10.2014
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI wystąpi jako jeden z partnerów merytorycznych debaty, która odbędzie się podczas najbliższego Kongresu Bancassurance.
czytaj dalej ›
Alert dotyczący nowego rozporządzenia o wpisie do RAU
17.10.2014
w dniu 10 października 2014 r. opublikowane zostało kolejne rozporządzenie wykonawcze do znowelizowanej ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.
czytaj dalej ›
Nowe prawa konsumentów: od teraz czy po świętach
17.10.2014
Czy regulacje nowej dyrektywy unijnej dotyczącej rękojmi za wady towaru działają w Polsce jeszcze przed wejściem w życie ustawy? - między innymi o tym można przeczytać w artykule autorstwa Piotra Trębickiego oraz Moniki Kozłowskiej.
czytaj dalej ›
Alert o rozporządzeniach brokerskich
15.10.2014
W dniu 8 października 2014 r. weszły w życie dwa kolejne rozporządzenia wykonawcze Ministra Finansów do znowelizowanej ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.
czytaj dalej ›
Alert o wysokości opłat za monity
13.10.2014
W ostatnich dniach UOKiK po raz kolejny wypowiedział się na temat wysokości opłat za monity kierowane do dłużników - konsumentów.
czytaj dalej ›
Alert dot. nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 sierpnia 2014 r.
01.10.2014
Kolejna nowelizacja ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm. – dalej „ustawa PZP”) wkrótce zacznie obowiązywać.
czytaj dalej ›
Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych
29.08.2014
29 sierpnia 2014 r. Sejm uchwalił zmianę ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm. – dalej „ustawa PZP”). Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta, a po podpisaniu zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw.
czytaj dalej ›
Komentarz do wytycznych dla zakładów ubezpieczeń dotyczących dystrybucji ubezpieczeń
19.08.2014
W związku z wydaniem przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 24 czerwca 2014 r. ostatecznej wersji Wytycznych dla zakładów ubezpieczeń dotyczących dystrybucji ubezpieczeń, zespół specjalistów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI pod kierunkiem Mecenasa Piotra Czubluna przygotował komentarz do tego aktu.
czytaj dalej ›
Alert o projektach nowych rozporządzeń do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym
17.07.2014
W związku ze zmianami w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym, Ministerstwo Finansów opublikowało kolejne projekty aktów wykonawczych do ww. ustawy.
czytaj dalej ›
Alert o projekcie rozporządzenia
10.07.2014
W ostatnich dniach został opublikowany projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych. Nowe Rozporządzenie musi zostać wydane w związku z wchodzącą w życie w dniu 10 sierpnia 2014 r. ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, dotyczącej m.in. zawodów agenta, brokera ubezpieczeniowego i aktuariusza.
czytaj dalej ›
Rekomendacja U - zmiany na rynku ubezpieczeń oferowanych przez banki - wywiad z Piotrem Czublunem
26.06.2014
Wejście w życie długo zapowiadanej Rekomendacji U przez wielu uważane było za kres funkcjonowania rynku bancassurance w Polsce. Zdaniem Piotra Czubluna, radcy prawnego i partnera w kancelarii Czublun Trębicki, nowe regulacje zmienią rynek, ale nie zagrożą jego istnieniu.
czytaj dalej ›
Wraz z przyjęciem Rekomendacji U, Komisja wydała Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń.
24.06.2014
Jak czytamy w komunikacie Urzędu, KNF oczekuje, że Wytyczne, podobnie jak Rekomendacja U, zostaną wprowadzone do dnia 31 marca 2015 r.
czytaj dalej ›
Na dzisiejszym 217 posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego wydała skierowaną do banków Rekomendację U dotyczącą dobrych praktyk w zakresie bancassurance.
24.06.2014
KNF oczekuje, że rekomendacja zostanie wprowadzona nie później niż do dnia 31 marca 2015 r. Treść przyjętej Rekomendacji jest już przez nas analizowana i wkrótce opublikujemy nasz komentarz.
czytaj dalej ›
Serdecznie dziękujemy za udział w warsztacie: „Co dalej z bancassurance, czyli jak przygotować organizację na wejście w życie REKOMENDACJI U?”
23.06.2014
Przyjemnością było gościć Państwa, móc podzielić się z Państwem naszą wiedzą i pomysłami oraz uczestniczyć w dyskusjach.
czytaj dalej ›
Alert o ustawie deregulacyjnej
11.06.2014
W ostatnich dniach została opublikowana ważna nowelizacja przepisów dotyczących ubezpieczeń, związana z deregulacją wybranych zawodów (m.in. agenta i brokera ubezpieczeniowego i aktuariusza).
czytaj dalej ›
KNF opublikował kolejny projekt Rekomendacji U w sprawie bancassurance.
31.05.2014
Zapraszamy do lektury dokumentu - w zakładce PUBLIKACJE
czytaj dalej ›
Ministerstwo Finansów krytycznie o projekcie „Wytycznych dla zakładów ubezpieczeń dotyczących dystrybucji ubezpieczeń”.
28.05.2014
Opublikowany niedawno przez KNF projekt 14 rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń został negatywnie oceniony przez resort finansów. Co ciekawe...
czytaj dalej ›
Mniej za poradę prawną. Wypowiedź radcy prawnego Piotra Trębickiego
08.05.2014
Usługi adwokatów i radców znacznie staniały. To jeden z efektów otwarcia zawodów.
czytaj dalej ›
Polskie przepisy o zamówieniach publicznych do zmiany
06.05.2014
Liczne zmiany w sektorze zamówień publicznych mogą ułatwić małym przedsiębiorstwom rywalizację z dużymi firmami.
czytaj dalej ›
Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń
30.04.2014
Komisja Nadzoru Finansowego opracowała projekt „Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń”.
czytaj dalej ›
Wpis od skargi na orzeczenie KIO w wysokości 5 mln jest niekonstytucyjny
18.04.2014
Wygórowana wysokość wpisu dla wielu wykonawców jest przeszkodą nie do pokonania i bezpośrednią przyczyną niedochodzenia swoich praw przed sądem.
czytaj dalej ›
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
18.04.2014
Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzymy pogodnych, zdrowych Świąt, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz dobrego wypoczynku i wiosennego nastroju. Zespół CZUBLUN TRĘBICKI Kancelarii Radców Prawnych
czytaj dalej ›
Ubezpieczenia komunikacyjne będą drożały. Wywiad z radcą prawnym Piotrem Czublunem
11.04.2014
Eksperci przewidują, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w najbliższym czasie wzrosną i zrównają się z cenami w krajach Europy Zachodniej.
czytaj dalej ›
Podwyższenie progu bagatelności stało się faktem
03.04.2014
1 kwietnia 2014 r. w Dzienniku Urzędowym opublikowano wyczekiwaną przez zamawiających i wykonawców nowelizację ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm. – dalej „ustawa PZP”), która podnosi tzw. próg bagatelności z wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro do 30.000 euro.
czytaj dalej ›
Opublikowano dyrektywy
31.03.2014
28 marca 2014 r. opublikowano nowe dyrektywy zamówieniowe.
czytaj dalej ›
Zamawiający może się zabezpieczyć przed niekorzystnym przebiegiem realizacji zamówienia
26.03.2014
Nie da się skatalogować wszystkich przypadków, w których przyczyny niewykonania lub nienależytej realizacji kontraktu leżą po stronie wykonawcy, dlatego przezorny zamawiający powinien w treści umowy w sprawie zamówienia przewidzieć możliwość jej rozwiązania, wypowiedzenia lub odstąpienia z powodu takich okoliczności.
czytaj dalej ›
Na czym polega problem z polisami inwestycyjnymi? Wywiad z radcą prawnym Piotrem Czublunem
24.02.2014
Tzw. polisolokata nie jest ubezpieczeniem kapitałowym. Zamieszanie wokół tego rodzaju produktów jest spowodowane niewłaściwa formą ich sprzedaży. Problem polega na tym, że często klient nie wie, co kupuje.
czytaj dalej ›
Zmienione warunki kontraktowe FIDIC szkodzą wykonawcy
19.02.2014
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad często nie zgadza się z zarzutami branży, która skarży się na brak stosowania zasad FIDIC w kontraktach drogowych.
czytaj dalej ›
Ustawa o zamówieniach publicznych ciągle niedoskonała
19.02.2014
Nikt nie jest w stanie ocenić faktycznych konsekwencji wyłączenia spod rygoru ustawy Prawo Zamówień Publicznych postępowań o wartości do 126 tys.747 zł. Dopiero praktyka pokaże, czy zmiana nie wpłynie na sztuczne zawyżanie cen przez wykonawców.
czytaj dalej ›
Kolejne zmiany w ustawie PZP. Czy tym razem wykonawcom będzie łatwiej?
13.02.2014
7 lutego 2014 r. Sejm uchwalił kolejną po listopadowej zmianie w zakresie podwykonawstwa nowelizację ustawy PZP.
czytaj dalej ›
Wyrok NSA w sprawie zwolnienia z VAT
05.02.2014
Uwaga na wyrok NSA w sprawie zwolnienia z VAT usług pomocniczych do świadczonych przez ubezpieczającego usług w zakresie umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.
czytaj dalej ›
Powstanie baza zdarzeń i szkód
31.01.2014
Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, zapowiedziały uruchomienie bazy zdarzeń i szkód (BZS), która będzie zawierać dane o ubezpieczeniach majątkowych oraz ubezpieczeniach na życie. Z racji tego, że dla ubezpieczeń majątkowych komunikacyjnych prowadzona jest obecnie baza w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, nowo utworzona baza nie obejmie tych ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
Rekomendacja U w sprawie bancassurance
03.01.2014
Po kilkunastu miesiącach oczekiwań 30 grudnia 2013 roku światło dzienne ujrzała propozycja Rekomendacji U Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących dobrych praktyk w zakresie bancassurance.
czytaj dalej ›
Obserwuj nas na LinkedIn
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: