Wielokrotnie CZUBLUN TRĘBICKI w opiniach dla Klientów w sprawach związanych z realizacją projektów finansowanych ze środków unijnych wskazywał na to, że błędy i problemy z wykonaniem projektu wynikają z nadmiernych regulacji przepisów krajowych w porównaniu do wymogów określonych przez UE. Teraz problem zbytniej komplikacji przepisów krajowych względem regulacji UE dostrzegł i opisał Europejski Trybunał Obrachunkowy w sprawozdaniu z wydatkowania środków unijnych za 2018 r.
Europejski Trybunał Obrachunkowy ocenił prawidłowość wydawania środków unijnych i uznał, że ze względu na zbyt skomplikowane procedury i niejasne zasady cztery miliardy euro wydano z naruszeniem przepisów.
ETO wprost w raporcie wskazuje:
„Liczba i wpływ błędów wykrytych przez Trybunał wskazują na utrzymujące się uchybienia w zakresie prawidłowości wydatków zadeklarowanych przez instytucje zarządzające. Największy udział w szacowanym poziomie błędu miały niekwalifikowalne wydatki i projekty, drugi pod względem wielkości udział wiązał się natomiast z przypadkami naruszenia zasad rynku wewnętrznego (np. zasad dotyczących zamówień publicznych i pomocy państwa) oraz brakiem głównej dokumentacji poświadczającej. Niektóre z powyższych błędów wynikały ze złożonych przepisów krajowych, wykraczających poza wymogi ustanowione w prawodawstwie UE”.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją!
Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie? Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grona subskrybentów naszego LEGAL FLASH’A! Wypełnij formularz.