Subsydiowanie skrośne – pojęcie wywodzące się z nauk ekonomicznych i prawa ochrony konkurencji. Na gruncie zamówień publicznych pojawia się sporadycznie, zazwyczaj w formie zarzutu w postępowaniu odwoławczym. Jego obecność zawdzięczamy art. 89 ust. 1 pkt. 3 Pzp, za pomocą którego ustawodawca zobligował zamawiającego do odrzucenia oferty, której złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Wspomniany przepis otwiera uczestnikom postępowania o udzielenie zamówienia publicznego drogę do kwestionowania ofert sprzecznych z prawem lub dobrymi obyczajami, jeśli zagrażają lub naruszają ich interes. Wprowadzony więc został otwarty katalog czynów kwalifikowanych jako czyny nieuczciwej konkurencji, a jego implementacje na grunt Pzp, ze względu na pomysłowość niektórych wykonawców, należy uznać za najlepsze rozwiązanie.
W postępowaniach odwoławczych w formie zarzutów opartych na czynie nieuczciwej konkurencji przeplatają się cztery działania wykonawców. Są to w kolejności występowania: stosowanie rażąco niskiej ceny, manipulowanie cenami oferty, uzgadnianie ofert między wykonawcami oraz właśnie subsydiowanie
skrośne.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją.