Jeżeli zamawiający nie podjął współpracy z wykonawcą przy realizacji zamówienia, wykonawca nie może z tego tytułu ponosić negatywnych konsekwencji przez zapłatę kar umownych za opóźnienie. Powyższe wynika z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2019 r. (sygn. akt I ACa 223/18).
Wykonawca dochodził zasądzenia bezpodstawnie naliczonej i potrąconej przez zamawiającego kary umownej za nieterminową realizację umowy. Wykonawca w pozwie podnosił między innymi, że dwumiesięczne opóźnienie w wykonaniu umowy wynikało z działań podejmowanych przez zamawiającego.
Sąd I instancji ustalił, że zamawiający nie współpracował z wykonawcą w sposób zapewniający realizację obowiązku z art. 354 § 2 Kodeksu cywilnego. Zamawiający wielokrotnie podejmował też działania, które wręcz uniemożliwiały realizację prac przez wykonawcę. Zamawiający m. in. podjął decyzję o zakupie tańszych terminali z Chin, co w zbiegu z trwającym wówczas Chińskim Nowym Rokiem uniemożliwiło sprowadzenie sprzętu na czas.
W uzasadnieniu swojego wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, że wykonawca jest wprawdzie zobowiązany do naprawienia szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, ale nie wtedy gdy nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Jak wynika z okoliczności sprawy wykonawca udowodnił, że nieterminowa realizacja zamówienia wynikała z działań podejmowanych przez zamawiającego, w związku z czym kara umowna w ogóle nie powinna zostać naliczona, a wykonawcy należy się pełna kwota wynagrodzenia za wykonanie umowy.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją!
Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie? Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grona subskrybentów naszego LEGAL FLASH’A! Wypełnij formularz.