W związku z nowelizacją Kodeksu pracy od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy, które odwracają dotychczasową zasadę wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych pracownika.
Pracodawca niezmiennie jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie
i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Nie ulega zmianie również zasada, zgodnie z którą wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej, a częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.
Co jednak się zmieni? Zgodnie z nowymi przepisami wypłaty wynagrodzenia należy dokonywać na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złoży w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Pracodawcy przysługuje również prawo żądania podania takiego numeru wyłącznie, gdy pracownik nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją!
Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie? Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grona subskrybentów naszego LEGAL FLASH’A! Wypełnij formularz.