Już od 1 lipca 2019 r. zawieranie umów o zarządzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych stanie się obowiązkowe dla pierwszej grupy pracodawców. Celem nowego programu emerytalnego w ramach III filaru jest stworzenie efektywnego, dobrowolnego, kapitałowego systemu oszczędzania Polaków na cele emerytalne. Funkcjonujące do tej pory dobrowolne formy oszczędzania nie cieszyły się wystarczająco dużym zainteresowaniem, aby zapewnić zabezpieczenie potrzeb życiowych Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Środki gromadzone przez uczestników PPK mają stanowić ich prywatną własność – taki argument najczęściej wskazywany jest jako największa różnica pomiędzy nowym programem, a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. W konsekwencji środki będą „podążać” za osobą zatrudnioną w przypadku zmiany miejsca pracy. Uczestnik może m.in. wskazać osoby, które otrzymają środki zgromadzone na jego rachunku PPK po jego śmierci. Uregulowano także podział środków w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa uczestnika.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją!
Interesują Cię najnowsze zmiany w prawie? Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grona subskrybentów naszego LEGAL FLASH’A! Wypełnij formularz.