Przyjęta propozycja ustawy zakłada zwiększenie kodeksowej ochrony ciężarnych, które wykonują pracę tymczasową. Zgodnie z projektem, pracownice mające łączny, co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję, zostaną objęte dyspozycją art. 177 §3 Kodeksu pracy. Oznacza to, że zawarte z nimi umowy o pracę ulegną przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu. Na skutek powyższego, wskazana grupa pracowników nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Prawodawca zdecydował się również na doprecyzowanie wykazu prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Poza pracą szczególnie niebezpieczną w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks pracy, zabroniona będzie praca tego samego rodzaju, co praca wykonywana przez pracownika pracodawcy użytkownika, z którym rozwiązał on stosunek pracy w okresie ostatnich 3 miesięcy, z przyczyn niedotyczących tego pracownika.
Co istotne, nowelizowane przepisy wprowadzają dodatkowy obowiązek dla pracodawcy użytkownika. Będzie on polegał na prowadzeniu i przechowywaniu ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową, zarówno na podstawie umowy o pracę tymczasową, jak i umowy cywilnoprawnej. Ewidencja ta będzie musiała zawierać m.in. informacje o dacie rozpoczęcia oraz zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez danego pracownika w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Projektowane zmiany przywracają przy tym obowiązek posiadania przez agencje zatrudnienia lokali, w których świadczone są usługi będące przedmiotem ich działalności.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną publikacją!