Po pierwsze są to osoby, do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, tj. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Mają oni prawo do świadczenia 500+ jeżeli mieszkają i pracują w Polsce, a więc na takich samych zasadach, jak obywatele Polski otrzymują analogiczne świadczenia za granicą.
Kolejną kategorią osób uprawnioną do korzystania z programu 500+ są cudzoziemcy spoza UE, jeżeli wynika to z wiążących Polskę dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym.
O świadczenie wychowawcze mogą się również ubiegać cudzoziemcy posiadający zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz cudzoziemcy, którzy mają prawo do pobytu w Polsce przynajmniej na okres 6 miesięcy, na podstawie karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. W powyższych przypadkach warunkiem otrzymania świadczenia 500+ jest zamieszkiwanie świadczeniobiorcy w Polsce wraz z rodziną.