MENU

‹ Aktualności

Czy umowa zlecenie może zawierać zakaz konkurencji?
23.03.2015

Firmy coraz częściej wprowadzają do umów cywilnoprawnych wzorowane na regulacji Kodeksu pracyklauzule o zakazie konkurencji obejmujące zarówno okres trwania umowy, jak również okresy następujące po rozwiązaniu umowy.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 września 2003 r., wprowadzenie do umowy zlecenia zakazu konkurencji w trakcie jej trwania jest dopuszczalne. Sąd Najwyższy wskazał jednak, że zakaz konkurencji po ustaniu stosunku prawnego jest skuteczny jedynie w przypadku zagwarantowania zleceniobiorcy stosownego wynagrodzenia za okres karencji analogicznie do art. 101 (2) Kodeku pracy. Jednak orzeczenie to jest kontrowersyjne. 

Więcej w dziale Publikacje oraz na stronie Bankier.pl.

Obserwuj nas na LinkedIn
lub zobacz pozostałe aktualności ›
Obserwuj nas na LinkedIn
X
Link do PDF zostanie wysłany na podany adres email po wypełnieniu formularza: