Piątka z PZP - szkolenie online z rozporządzeń
19.01.2021
1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy nowego PZP. Jednak „reforma” zamówień publicznych to nie tylko nowa ustawa… Nowe obowiązki dla wykonawców zostały zawarte również w licznych i obszernych rozporządzeniach wykonawczych do nowej PZP. I jak już nie raz się przekonaliśmy, zawarte tam przepisy niejednokrotnie są bardziej skomplikowane niż 623 artykuły samej ustawy PZP.
czytaj dalej ›
NOWE rozporządzenia i nowelizacje do nowej PZP - CYKL SZKOLEŃ Z NOWEJ USTAWY PZP_EKSTRA
22.12.2020
Rewolucja w PZP właśnie się rozpoczęła. W ostatnich dniach 2020 r. w Dzienniku Ustaw miał miejsce istny wysyp rozporządzeń do nowej PZP. Wprowadzają one istotne zmiany i nowe obowiązki dla Wykonawców, jak choćby konieczność pozyskania nowych dokumentów podmiotowych, w tym zaświadczeń o niekaralności dla podmiotu (tzw. KRK zbiorowe) i dla osób wchodzących w skład zarządów, rad nadzorczych i prokurentów.
czytaj dalej ›
Czy wiesz już jak przygotować się na nową ustawę PZP? - zapraszamy na szkolenie
25.09.2020
Na początku przyszłego roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Jak będzie wyglądać nowa ustawa PZP? Jakie zmiany wprowadzi? Na co najlepiej przygotować się już teraz? Co nowego czeka zamawiających i wykonawców? Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwieją eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI: Piotr Trębicki, radca prawny i senior partner oraz Joanna Hołowińska, adwokat, partner.
czytaj dalej ›
#Nasze ostatnie sukcesy_PZP
31.07.2020
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI udzieliła wsparcia Corning Optical Communications Polska w uzyskaniu prestiżowego zamówienia w zakresie infrastruktury teleinformatycznej dla jednostki wojskowej.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w prestiżowym rankingu LEGAL 500
16.04.2020
Z wielką radością informujemy o tym, że Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny raz została wyróżniona w międzynarodowym rankingu prawniczym – Legal 500 EMEA. Jest to jeden z dwóch, obok Chambers Europe, najbardziej prestiżowych rankingów prawniczych na świecie. To, że nasza Kancelaria od lat jest wyróżniana w obu tych rankingach, jest dla nas ogromnym zaszczytem.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Zmiany w funkcjonowaniu spółek na tle Tarczy Antykryzysowej
02.04.2020
Tarcza Antykryzysowa wprowadziła wyczekiwane zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółek handlowych w czasie epidemii, wynikające przede wszystkim z utrudnień w bezpośredniej komunikacji. Zmiany dotyczą m. in. zdalnego sposobu odbywania posiedzeń oraz podejmowania uchwał przez organy zarządzające oraz nadzorcze w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkach akcyjnych, a także zdalnego odbywania zgromadzeń.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Branża zamówień publicznych według "tarczy antykryzysowej"
01.04.2020
Jeszcze wczoraj, 31 marca 2020 r. - z drobnymi wyjątkami - weszła w życie tzw. tarcza antykryzysowa (czyli ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw). Po przegłosowaniu przez Sejm 92 poprawek Senatu, wczoraj wieczorem, Prezydent RP podpisał w/w nowelizację.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem prezydenta
01.04.2020
Informujemy, że wczoraj wieczorem Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową.
Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona. Poniżej wskazujemy najważniejsze w naszej ocenie składniki tarczy tj. wybrane systemy wsparcia dla przedsiębiorców z których będą oni mogli skorzystać w przypadku spełnienia warunków określonych w Ustawie.
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Specustawa ponownie w Sejmie
27.03.2020
Informujemy, że w dziś w nocy zakończyło się posiedzenie Senatu, na którym zostały przyjęte ustawy dotyczące walki z epidemią koronawirusa i jej skutkami wraz ze zmianami wynikającymi z wcześniej przyjętych poprawek. Teraz ustawy trafią ponownie do Sejmu, który podejmie decyzję o ich ostatecznym kształcie, w tym przyjęciu bądź odrzuceniu wprowadzonych przez Senat zmian
czytaj dalej ›
#CZTR_COVID-19: Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki
26.03.2020
Podstawą prawną odpowiedzialności członków zarządu jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych. Paragraf pierwszy tego artykułu stanowi, żejeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. A zatem członek zarządu jest zobowiązany do spłacenia wierzytelności ze swojego majątku, jeżeli spółka okaże się niewypłacalna.
czytaj dalej ›
Zdalnie, ale na pełnych obrotach
20.03.2020
Ze względu na pandemię koronawirusa, a także kierując się troską o naszych pracowników, pracujemy w trybie zdalnym. Dzięki czynionym od wielu lat inwestycjom IT i organizacyjnym, nawet pracując w takim trybie, jesteśmy W PEŁNEJ GOTOWOŚCI, aby Państwu pomagać i wspierać w tych trudnych czasach.
czytaj dalej ›
Prawnik z głową w chmurach? To niekoniecznie musi być zła wiadomość!
09.03.2020
Świat zmienia się pod wpływem technologii. Doskonale o tym wiemy, w końcu doświadczamy tych zmian w każdym aspekcie życia. Zarówno prywatnie, jak i służbowo. Elektroniczne podpisy, e-dokumenty, przenoszenie zasobów z nośników fizycznych na cyfrowe – to tylko niektóre z udoskonaleń wykorzystywanych w biznesie. Co ważne, coraz więcej gałęzi gospodarki przenosi swoje usługi do świata on-line.
czytaj dalej ›
PZP i Ubezpieczenia to nie wszystko
25.02.2020
Rok 2020 jest bez wątpienia szczególny dla naszej historii. Dokładnie 10 lat temu założyliśmy Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI, wierząc, że wspólnie możemy stworzyć firmę, która zapewni wysoką jakość usług, połączoną z doskonałą wiedzą ekspercką. Ciągle rosnące grono Klientów utwierdza nas w przekonaniu, że ten cel udało się w pełni zrealizować.
Dekadę później jesteśmy zgranym, blisko trzydziestoosobowym zespołem, specjalizującym się już nie tylko w prawie ubezpieczeniowym, prawie instytucji finansowych czy też prawie zamówień publicznych, z którymi większość z Państwa nas kojarzy.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki delegatem Zgromadzenia OIRP
07.02.2020
2 lutego br. odbyły się zebrania rejonowe Izby warszawskiej, w trakcie których stołeczni radcowie prawni wybrali 320 delegatów na Zgromadzenie OIRP w Warszawie. To oni wybiorą w czerwcu 2020 organy XI kadencji OIRP w Warszawie. Z radością informujemy, że wśród wybranych reprezentantów rejonu III znalazł się mec. Piotr Trębicki. Gratulujemy!
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł prelegentem Forum Kadr
20.11.2019
Już w najbliższy piątek odbędzie się kolejna edycja Forum Kadr, której głównym celem jest przedstawienie Państwu w sposób kompleksowy zmian mających bardzo duży wpływ na funkcjonowanie każdej organizacji. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi mec. Magdalena Sudol.
czytaj dalej ›
Bezpłatne śniadanie z CZTR: Nowe PZP bez tajemnic
23.10.2019
Jest nam niezmiernie miło, że nasze pierwsze śniadanie z cyklu #NowePZPbeztajemnic spotkało się
z tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne szkolenie już w grudniu – szczegóły prześlemy niebawem.
czytaj dalej ›
Bezpłatne śniadanie z CZTR: Nowe PZP bez tajemnic
01.10.2019
Znamy już ostateczne brzmienie nowego Prawa zamówień publicznych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Przed nami intensywny czas przygotowań do nowych zasady prowadzenia i wygrywania przetargów publicznych.
Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy Państwa na pierwsze bezpłatne Śniadanie z cyklu #NowePZPbeztajemnic, podczas którego omówimy kierunki zmian oraz ich skutki w postępowaniach przetargowych.
czytaj dalej ›
BEZPŁATNE SZKOLENIE: Praktyczny przewodnik po najważniejszych zmianach procedury cywilnej
26.09.2019
Nie ma wątpliwości, że wprowadzana etapami nowelizacja ustawy kodeks postępowania cywilnego, której zdecydowana większość wejdzie w życie 7 listopada 2019 r., w sposób istotny zmieni dotychczasowe regulacje. Czy nowe przepisy o postępowaniu cywilnym wpłyną na prawa i obowiązki stron procesu oraz sposób prowadzenia sporu? Czy nowe regulacje są istotne z punktu widzenia praktyki prowadzenia sporów sądowych? O tym jak przygotować się do zmieniającego się prawa opowiemy Państwu już 16 października.
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł prelegentem podczas I Polskiego Kongresu Prawa Pracy
12.09.2019
Już w grudniu zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w I Polskim Kongresie Prawa Pracy, organizowanym przez Wydawnictwo MUST READ MEDIA. W trakcie tego 3-dniowego wydarzenia poruszonych zostanie wiele ciekawych kwestii z zakresu prawa pracy, zarówno w formie wykładów jak też praktycznych warsztatów. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. adw. Magdalena Sudol, która poprowadzi prelekcję pt. "Wypowiedzenie umowy o pracę bez winy pracownika".
czytaj dalej ›
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI z sukcesem reprezentowała Klienta w sporze z UOKiK
10.09.2019
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 września 2019 r. (sygn. akt I NSK 54/18) potwierdził aktualność wniosków, jakie dotychczas płynęły z orzecznictwa SN-u dotyczącego prawomocności materialnej wyroków uznających postanowienia wzorca umowy za niedozwolone. W skrócie oznacza to tyle, że UOKiK może nakładać na przedsiębiorcę karę za stosowanie klauzul wpisanych do tzw. rejestru klauzul abuzywnych, ale jedynie w takich wypadkach, w których klauzula została wcześniej wpisana do rejestru na skutek postępowania w stosunku do tego samego przedsiębiorcy.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki wykładowcą na Uczelni Łazarskiego
05.09.2019
Już w październiku ruszają zajęcia w ramach studiów podyplomowych Prawo w biznesie nowych technologii, organizowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.
W toku studiów uczestnicy będą mieli okazję czerpać wiedzę od najlepszych - w tym od partnera Kancelarii mec. Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
10.06.2019
Już po raz siedemnasty „Rzeczpospolita” opublikowała prestiżowy Ranking Kancelarii Prawniczych. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 318 kancelarii. Wśród wyróżnionych firm znalazła się m.in. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, która drugi rok z rzędu otrzymała rekomendację w kategorii „Prawo zamówień publicznych”. Indywidualną rekomendację otrzymał również senior partner Kancelarii mec. Piotr Czublun w kategorii „Prawo bankowe i finansowe”.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w prestiżowym rankingu LEGAL 500
11.04.2019
Z wielką radością przekazujemy Państwu informację, że Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI wyróżniona została w międzynarodowym rankingu prawniczym The Legal 500 EMEA. Legal 500 to jeden z dwóch najbardziej prestiżowych rankingów firm prawniczych na świecie - obok Chambers Europe, w którym również jesteśmy rekomendowani od lat - który wydawany jest przez brytyjskie wydawnictwo Legalease od 1987 r.
czytaj dalej ›
Eksperci CZTR autorami poradnika: Akta pracownicze od A do Z
21.03.2019
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy prowadzą i przechowują dokumentację pracowniczą na nowych zasadach. Nowelizacja kodeksu pracy przede wszystkim zezwoliła na jej prowadzenie w wersji elektronicznej. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w poradniku "Akta pracownicze od A do Z" opublikowanym przez Rzeczpospolitą.
czytaj dalej ›
III Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych
12.03.2019
W dniach 28–29 marca 2019 r. w Warszawie odbędzie się III Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych. To już trzecia edycja tego prestiżowego wydarzenia, które gromadzi przedstawicieli wykonawców i podwykonawców z różnych branż. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
Śniadanie z ekspertami CZTR
13.02.2019
Serdecznie zapraszamy Państwa na drugie w tym roku Śniadanie z ekspertami CZTR, które poświęcone będzie zmianom zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione jakie czekają przedsiębiorców w 2019 r.
czytaj dalej ›
HR Data Forum 2019
14.01.2019
Już 17 stycznia odbędzie się konferencja HR Data Forum 2019 - Cyfrowa Transformacja w Nowoczesnych Działach HR. Konferencja poświęcona będzie wykorzystaniu nowoczesnych technologii w obszarach HR. Wśród zaproszonych ekspertów, wystąpi m.in. adw. Edyta Defańska-Czujko, która poprowadzi dyskusję na temat monitoringu pracowników przy pomocy nowych technologii.
czytaj dalej ›
Śniadanie z prawem pracy
10.01.2019
Serdecznie zapraszamy Państwa na pierwsze w tym roku śniadanie z Zespołem Prawa Pracy, które poświęcone będzie najistotniejszym zmianom w prawie pracy, jakie czekają pracodawców w 2019 r.
czytaj dalej ›
X Kongres Bancassurance: „Koniec świata już był”
08.10.2018
W dniach 18-19 października br. odbędzie się X Kongres Bancassurance organizowany przez PIU i ZBP. Wiodącym tematem wydarzenia, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Koniec świata już był”, będą wyzwania stojące przed środowiskiem ubezpieczeniowym i bankowym w świetle prokonsumenckich zmian na rynku bancassurance. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI kolejny rok z rzędu została Partnerem Merytorycznym kongresu.
czytaj dalej ›
Jak żyć po 1 października?
03.10.2018
Przepisy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń już obowiązują. Niestety wraz z magiczną datą 1 października 2018 r. wątpliwości co do ich właściwego wdrożenia w działalności dystrybutorów nie zniknęły.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun wykładowcą podczas Fleet Management Training
19.09.2018
W dniach 3-5 października br. w Białce Tatrzańskiej odbędzie się kolejna edycja Fleet Management Training - ogólnopolskiego szkolenia dla managerów zarządzających flotą samochodową w firmach. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. mec. Piotr Czublun, który poprowadzi wykład pt. „Ubezpieczenia w leasingu po 1 października 2018 roku”.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI na XIII Forum Przetargów Publicznych
17.09.2018
W dniach 15-17 października br. w Jachrance k. Warszawy odbędzie się XIII Forum Przetargów Publicznych. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: „Prawo zamówień publicznych – problemy występujące w praktyce i orzecznictwie z uwzględnieniem RODO i elektronizacji”.
czytaj dalej ›
Eksperci CZTR autorami poradnika "Umowy i zlecenia o dzieło"
13.09.2018
Zlecenie i dzieło to jedne z najbardziej rozpowszechnionych w praktyce umów Kodeksu cywilnego. To też często występujące formy pozaetatowego zatrudnienia. Mimo wieloletniego dyskredytowania takiej współpracy przez nazywanie ich „umowami śmieciowymi” nie tracą one na popularności. Wzrost kosztów zaangażowania zleceniobiorców po oskładkowaniu umów zlecenia od stycznia 2016 r. nie zniechęcił stron do tej formy współpracy.
czytaj dalej ›
Drużyna CZTR po raz kolejny pobiegła dla tych, którzy biegać nie mogą
03.09.2018
Już drugi rok z rzędu wzięliśmy udział w Poland Business Run, największym charytatywnym biegu biznesowym, który pomaga spełniać marzenia osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Nasi waleczni zawodnicy jak zawsze dali z siebie wszystko, co więcej nasze drużyny ukończyły bieg na 44. i 101. miejscu – drużyn było 700!!! :) Gratulujemy naszej Dziesiątce Wspaniałych oraz wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej szczytnej inicjatywie!
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki w komentarzu dla DGP
25.07.2018
Zgodnie z najnowszym wyrokiem KIO klauzule waloryzacyjne nie uprawniają do wyłączania przepisów pozwalających na interwencję sądową w nadzwyczajnych okolicznościach. Na łamach dzisiejszego wydania Dziennika Gazety Prawnej wyrok komentuje mec. Piotr Trębicki.
czytaj dalej ›
Edyta Defańska-Czujko prelegentem V Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy
19.06.2018
W dniach 26‒27 czerwca 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się piąta edycja Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy, wydarzenia skierowanego do kadry zarządzającej JST. Wśród ekspertów wystąpi m.in. adw. Edyta Defańska-Czujko, która weźmie udział w debacie – „Monitoring i kontrole pracowników w samorządzie (np. czasu pracy, wejść i wyjść, dostępu do dokumentów itp.). Prawa pracodawcy”.
czytaj dalej ›
Piotr Czublun Gospodarzem bloku tematycznego podczas XII Forum Assistance
17.05.2018
Już 21 maja w Warszawie odbędzie się XII Forum Assistance. Tegoroczna edycja konferencji przebiegać będzie pod hasłem „Klient 360 – oferta, regulacje prawne, automatyzacja obsługi i customer experience”. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. Piotr Czublun, który poprowadzi jedną z czterech ścieżek tematycznych pt. Regulacje Prawne.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ: Bancassurance, affinity, ubezpieczenia grupowe po 1 października 2018 roku
08.05.2018
Każdy z branży ubezpieczeniowej z całą pewnością wie co oznacza data 1 października 2018 r. Zdaniem wielu, będzie to początek nowej ery w dystrybucji ubezpieczeń w naszym kraju, ale w opinii innych – niewiele się zmieni. Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku. Niezależenie od tego, jak oceniamy skutki wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, z całą pewnością rynek czeka wiele zmian, na które warto się dobrze przygotować.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniami w Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej
24.04.2018
Już po raz szesnasty „Rzeczpospolita" opublikowała prestiżowy Ranking Kancelarii Prawniczych. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 310 kancelarii. Wśród wyróżnionych firm znalazła się m.in. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, która otrzymała rekomendację w kategoriach „Prawo ubezpieczeniowe” oraz „Prawo zamówień publicznych”. Indywidualną rekomendację otrzymał również partner Kancelarii mec. Piotr Czublun w kategorii „Prawo ubezpieczeniowe”.
Dziękujemy za to wyróżnienie!
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI z wyróżnieniem w prestiżowym rankingu LEGAL 500
12.04.2018
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI znalazła się w tegorocznym rankingu Legal 500 EMEA – międzynarodowym rankingu kancelarii prawnych wydawanym przez brytyjską firmę Legalease. Kancelaria wyróżniona została w kategorii „Insurance” (Band 2). Indywidualną rekomendację otrzymał również partner Kancelarii r. pr. Piotr Czublun, który odpowiada za praktykę prawa ubezpieczeniowego w CZTR.
czytaj dalej ›
GDY KOŁEM SIĘ TOCZY – CZTR
10.04.2018
Zespół CZTR tworzą kreatywni ludzie z pasją do prawa, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Ale czy paragrafy i kodeksy to jedyne zamiłowanie naszych ekspertów? Co robią w wolnych chwilach? Jedni podróżują, inni piszą recenzje filmowe, startują w maratonach lub uprawiają różne aktywności sportowe. Jest jednak coś, zaraz obok wyżej wspomnianych paragrafów, co łączy nas równie mocno, szczególnie teraz, gdy wiosna zawitała do nas na dobre.
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Rozliczanie pracowników – opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzeń
04.04.2018
Rozliczanie świadczeń pracowników wymaga rozległej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i obowiązkach podatkowych płatników. Niejednolite i skomplikowane konstrukcje przepisów są przyczyną wielu wątpliwości oraz błędów w rozliczeniach. Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo już 17 maja podczas szkolenia - "Rozliczanie pracowników – opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzeń", które poprowadzi adw. Edyta Defańska-Czujko.
czytaj dalej ›
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. Komentarz
26.02.2018
Eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, pod redakcją mec. Piotra Czubluna, przygotowali komentarz do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, stanowiący kompleksowe omówienie ustawy z 15.12.2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, której celem jest implementowanie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z 20.1.2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń – tzw. dyrektywa IDD.
czytaj dalej ›
CZTR Partnerem Merytorycznym konferencji "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń w praktyce"
23.02.2018
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ostatecznie wchodzi w życie w pełnym zakresie 1 października 2018 roku. To z całą pewnością bardzo dobra wiadomość dla podmiotów zaangażowanych w dystrybucję ubezpieczeń. Temu właśnie zagadnieniu poświęcona będzie konferencja organizowana przez Puls Biznesu, która odbędzie się w dniach 16-17 maja br. w Warszawie. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI została Partnerem Merytorycznym wydarzenia a wśród zaproszonych ekspertów wystąpią m.in. mec. Piotr Czublun oraz mec. Tomasz Klemt.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki prelegentem Forum Zamówień Publicznych na Dostawy i Usługi
16.02.2018
W dniach 16–18 kwietnia 2018 r. w Zakopanem odbędzie się Forum Zamówień Publicznych na Dostawy i Usługi - ogólnopolska konferencja dla osób odpowiedzialnych za realizację najczęściej przeprowadzanych postępowań w Polsce, czyli zamówień na wykonanie określonej usługi lub dostawy w celu zapewnienia bieżącej działalności jednostki albo realizacji zleconych jej zadań.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki prelegentem podczas II Kongresu Wykonawców Zamówień Publicznych
13.02.2018
W dniach 20-21 marca 2018 r. w Warszawie odbędzie się II Kongres Wykonawców Zamówień Publicznych. To już druga edycja tego prestiżowego wydarzenia, które gromadzi przedstawicieli wykonawców z różnych branż. Wśród zaproszonych ekspertów wystąpi m.in. mec. Piotr Trębicki, który 20 marca wygłosi prelekcję pt. „Rażąco niska cena w świetle najnowszego orzecznictw KIO i Sądów Okręgowych”.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie – Analiza potrzeb
01.02.2018
W 5 odcinku #BeInObiektywnie eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI rozwiewają wątpliwości dotyczące nowego obowiązku przeprowadzenia analizy potrzeb klienta przez dystrybutorów ubezpieczeń. Tłumaczą, kto, jak i w jakiej formie powinien realizować ten obowiązek.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - Klient w ubezpieczeniach grupowych
23.01.2018
W 4 odcinku specjaliści z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI zastanawiają się m.in. Kim jest klient w ubezpieczeniach grupowych? Czy poszukujący ochrony w grupowych ubezpieczeniach będzie klientem w rozumieniu przepisów? Dlaczego nie można się opierać tylko na literalnym brzmieniu przepisów?
czytaj dalej ›
SZKOLENIE: Jak RODO wpłynie na pracodawców?
17.01.2018
Począwszy od 25 maja 2016 r. zaczną bezpośrednio obowiązywać przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie danych osobowych (RODO). Pracodawcy mają zatem już niewiele czasu na przygotowanie się do zmian.
czytaj dalej ›
#BeInObiektywnie - RODO
08.01.2018
W drugim odcinku #BeInObiektywnie 🎬 mec. Piotr Czublun i mec. Tomasz Klemt dyskutują o najważniejszych zmianach czekających ubezpieczycieli w związku z rozpoczęciem stosowania przepisów RODO.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki uhonorowany medalem z okazji XXXV-lecia samorządu radców prawnych
15.12.2017
Prawnicy w CZTR żyją nie tylko zamówieniami publicznymi czy ubezpieczeniami, ale biorą również udział w licznych dyskusjach publicznych. Zabierają głos w ważnych dla Polski sprawach - o tym co w prawie szwankuje i o potrzebnych zmianach. Miło nam poinformować, że Mec. Piotr Trębicki został uhonorowany medalem z okazji XXXV-lecia samorządu radców prawnych. Wyróżnienia przyznano w uznaniu zasług dla samorządu.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
09.10.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych wrześniowych publikacji.
czytaj dalej ›
IX Kongres Bancassurance: "Bancassurance: popiół i diament"
09.10.2017
W dniach 5-6 października br. odbył się IX Kongres Bancassurance organizowany przez PIU i ZBP. Wiodącym tematem wydarzenia, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Bancassurance: popiół i diament”, były zmiany dotyczące dystrybucji ubezpieczeń i proces wdrożenia tych zmian na polskim rynku bancassurance. Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI, już po raz kolejny, była Partnerem Merytorycznym tego wydarzenia.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
11.09.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych sierpniowych publikacji.
czytaj dalej ›
CZUBLUN TRĘBICKI na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju
05.09.2017
W dniu dzisiejszym w Krynicy-Zdroju rozpoczęła się kolejna edycja Forum Ekonomicznego, największego wydarzenia gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej, miejsca spotkań najważniejszych osób świata biznesu, kultury i mediów. Na tzw. „polskim Davos” nie mogło zabraknąć również Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, reprezentowanej przez radcę prawnego, eksperta ds. zamówień publicznych - Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Trębicki w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej
05.09.2017
„Zamawiający coraz częściej rozdzielają czynności wykluczania z postępowania i wyboru najkorzystniejszej oferty. Wymusza to na firmach składanie dwóch różnych odwołań” - czytamy w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. O komentarz w tej sprawie poproszono r.pr. Piotra Trębickiego.
czytaj dalej ›
Drużyna CZTR pobiegła dla tych, którzy biegać nie mogą
04.09.2017
Zgodnie z zapowiedzią, w dniu wczorajszym drużyna CZTR wystartowała w charytatywnym biegu biznesowym Warszawa Business Run. Tym samym wsparliśmy podopiecznych m.in. Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, która na co dzień pomaga osobom po amputacjach. Już przygotowujemy się do kolejnej edycji!
czytaj dalej ›
Piotr Czublun prelegentem Szczytu Ubezpieczeniowego
01.08.2017
W dniach 28-29 września br. odbędzie się pierwsza w Polsce internetowa konferencja skierowana do sektora ubezpieczeniowego. Jednym z prelegentów tego wydarzenia będzie mec. Piotr Czublun, który wystąpi z prelekcją pt. Ochrona danych osobowych klientów i rozporządzenie RODO w codziennej pracy agenta.
czytaj dalej ›
Pobiegniemy, pomożemy!
21.07.2017
Już 3 września drużyna CZTR wystartuje w charytatywnym biegu biznesowym Warszawa Business Run. Tym samym wesprzemy podopiecznych m.in. Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, która na co dzień pomaga osobom po amputacjach. Dołącz do nas!
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
05.07.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych czerwcowych publikacji.
czytaj dalej ›
Zobacz webinarium i znajdź odpowiedź na palące pytania
30.05.2017
Warto rozmawiać! To dewiza, która bezbłędnie sprawdza się w życiu codziennym, ale okazuje się nieoceniona także w zamówieniach publicznych. Dobra komunikacja między zamawiającymi i wykonawcami to cel, do którego wszyscy powinniśmy dążyć, na każdym etapie postępowania. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego webinarium przeprowadzonego przez mec. Piotra Trębickiego dla Portalu Zamówień Publicznych Prawo i Przetargi.
czytaj dalej ›
Mec. Piotr Czublun dla Assistance TV
29.05.2017
25 maja 2018 roku zaczną obowiązywać nowe unijne regulacje dotyczące ochrony danych osobowych. Konsumenci zyskają większą kontrolę nad swoimi danymi, przetwarzanymi przez różne firmy i instytucje. Telewizja internetowa Assistance TV poprosiła o komentarz w tej sprawie mec. Piotra Czubluna.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH Raport
09.05.2017
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym LEGAL FLASH Raportem, będącym podsumowaniem naszych kwietniowych publikacji.
czytaj dalej ›
DOBRA ZAMIANA - Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI w nowej siedzibie!
17.03.2017
Po ponad 7 latach działalności z sentymentem żegnamy biuro przy ul. Wiślanej, na rzecz nowopowstałego kompleksu biurowo-mieszkalnego na warszawskim Powiślu.
Już od 13 marca 2017 zapraszamy do naszej nowej siedziby, przy ulicy Solec 18 w Warszawie (klatka C, wejście od strony Wisły), vis-à-vis Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
czytaj dalej ›
100 ZMIAN DLA FIRM: Świadectwa pracy
03.01.2017
Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców odstępuje od zasady wydawania świadectwa pracy po 24 miesiącach zatrudnienia.
czytaj dalej ›
„100 ZMIAN DLA FIRM”
15.12.2016
Rządowy projekt zakładający 100 usprawnień dla firm, głównie mikro małych i średnich, coraz bliżej realizacji. Proponowane przez wiceministra Mateusza Morawieckiego rozwiązania wprowadzają zapowiedzianą w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw.
czytaj dalej ›
Co dalej z podwyżkami OC?
30.11.2016
Kierowcy, kupując polisy ubezpieczeniowe dla swoich samochodów, muszą coraz głębiej sięgać do portfeli. Czy podwyżki polis OC i AC to efekt wprowadzenia podatku bankowego, który płacą też firmy ubezpieczeniowe?
Mec. Piotr Czublun gościł w poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE, gdzie mówił m.in. o tym dlaczego ceny polisy OC i AC wciąż rosną i jak długo taki trend się utrzyma.
czytaj dalej ›
Legal Flash: Postępowanie grupowe w praktyce
08.11.2016
Pozwy zbiorowe i prowadzone w ich wyniku postępowania grupowe są coraz częściej wykorzystywanym narzędziem do dochodzenia praw przez rzesze konsumentów wobec dużych instytucji państwowych i prywatnych. Do sądów coraz częściej spływają pozwy zrzeszające setki, a nawet tysiące osób i opiewające na milionowe wartości roszczeń.
czytaj dalej ›
E-Katalogi jako narzędzie zdobywania kontraktów
07.11.2016
Znowelizowane przepisy ustawy PZP przeniosły na grunt polskiego prawa instytucję eKatalogów. To rozwiązanie ułatwiające i wspierające współpracę pomiędzy biznesem a administracją. Nadal mało popularne i mało znane w Polsce. Ponieważ ostatnio otrzymaliśmy sporo pytań dotyczących zasad działania Platformy eKatalogi, przypominamy kilka najważniejszych informacji na jej temat.
czytaj dalej ›
Postępowania grupowe w praktyce
26.10.2016
Już 16 listopada odbędzie się kolejny warsztat w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. Temat przewodni spotkania to "Postępowania grupowe w praktyce". Szkolenie poprowadzą prawnicy zaangażowani w prowadzenie postępowań w imieniu zakładów ubezpieczeń. Zapraszamy!
czytaj dalej ›
VIII Kongres Bancassurance 2016 „Łączy nas klient”
24.10.2016
Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI została Partnerem Merytorycznym Debaty Prawnej podczas VIII Kongresu Bancassurance, który odbędzie się w dniach 27-28 października 2016 r. w hotelu Holiday Inn w Józefowie k. Warszawy. Tematem wiodącym kongresu będą wyzwania stojące przed środowiskiem ubezpieczeniowym i bankowym w świetle prokonsumenckich zmian zachodzących na rynku bancassurance.
czytaj dalej ›
I Otwarty Krajowy Kongres Online
19.10.2016
Do 21 października potrwa I Otwarty Krajowy Kongres Online dla Specjalistów ds. Zamówień Publicznych organizowany przez wydawnictwo Wiedza i Praktyka. Wśród zaproszonych ekspertów pojawił się m.in. mec. Piotr Trębicki, który w dniu wczorajszym poprowadził webinarium nt. nowych przepisów w zakresie rażąco niskiej ceny.
czytaj dalej ›
Nic się nie zmieniło: nadal kupujemy to, co najtańsze
13.10.2016
"Wbrew założeniom nowelizacja przepisów nie skłoniła urzędników, by częściej stawiali na jakość. Wciąż dominują kryteria, które najmniej dają, a więc gwarancja i termin realizacji zamówienia" - czytamy w dzisiejszym wydaniu DGP. Mec. Piotr Trębicki udzielił komentarza eksperckiego w tej sprawie. Zachęcamy do lektury!
czytaj dalej ›
Tydzień z nowelizacją Prawa zamówień publicznych
04.10.2016
Jeżeli wciąż nie jesteś pewien jak wdrożyć przepisy nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca, to I Otwarty Krajowy Kongres Online dla Specjalistów ds. Zamówień Publicznych jest wydarzeniem skierowanym właśnie do Ciebie!
czytaj dalej ›
„Ubezpieczenia od podstaw” - cykl webinariów
27.09.2016
Z przyjemnością zapraszamy na nowy cykl szkoleń beinsured, pod nazwą „Ubezpieczenia od podstaw”. Jeżeli zastanawiasz się, czy kulancja jest może chorobą zakaźną albo, czy underwriting, to inne określenie stenografowania, to nasze zaproszenie skierowane jest właśnie do Ciebie.
czytaj dalej ›
Uniwersalność zaświadczenia z KRK
30.08.2016
Poprzednia wiadomość dot. KRK spotkała się z dużym zainteresowaniem. Idąc za ciosem, wskazujemy jeszcze, że aktualnie na rynku można spotkać dwa rodzaje postępowań o udzielenie zamówienia, tj. postępowania prowadzone według „starych” zasad oraz postępowania prowadzone według znowelizowanych przepisów PZP.
czytaj dalej ›
Nowe podstawy zapytania do KRK
22.08.2016
Wraz z nowelizacją ustawy PZP, weszło w życie nowe rozporządzenie
w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Zgodnie
z aktualnym brzmieniem przepisów zmieniła się podstawa, którą trzeba wpisać w pkt 11 formularza z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego.
czytaj dalej ›
Piotr Trębicki kolejny raz ekspertem na antenie TVN24 Biznes i Świat
17.08.2016
Tym razem partner Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI mówił o prawach przysługujących konsumentom w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Odpowiadając na pytania Redaktor Katarzyny Karpy-Świderek, mec. Trębicki, zapoznał widzów TVN z konkretnymi uprawnieniami w razie kłopotów z biurem podróży czy przewoźnikiem lotniczym.
czytaj dalej ›
Samozatrudnieni i zleceniobiorcy stworzą w firmie związki zawodowe
12.08.2016
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o związkach zawodowych. Rząd przedstawił nową wersję projektu ustawy przewidującą szereg zmian w funkcjonowaniu organizacji związkowych. Uwagę zwraca w szczególności rozłożenie związkowego parasola ochronnego również nad nie-pracownikami poprzez umożliwienie im tworzenia i wstępowania do związków.
czytaj dalej ›
Podpis jest, pytania zostają
11.07.2016
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych właśnie stała się faktem. Prezydent 11 lipca 2016 r. podpisał ustawę zmieniającą dotychczasowe regulacje dotyczące przetargów. Za dwa tygodnie wejdzie w życie.
czytaj dalej ›
Cała prawda o UFKach
11.07.2016
Ubezpieczenia inwestycyjne (popularne UKFki) to temat jaki już od kilku lat nie schodzi z ust przedstawicieli rynku, nadzorcy i mediów. Mec. Piotr Czublun, w najnowszej publikacji na portalu egospodarka.pl, wyjaśnia czym tak naprawdę są polisy inwestycyjne.
czytaj dalej ›
Kiedy zachowanie szefa uznać można za mobbing?
05.07.2016
Już 28 września, podczas III Kongresu HR Summit 2016, organizowanego przez Puls Biznesu, Mec. Edyta Defańska-Czujko oraz mec. Piotr Trębicki przeprowadzą symulację rozprawy sądowej, podczas której zaprezentowana zostanie sprawa z powództwa pracownicy przeciwko jej pracodawcy o odszkodowanie i zadośćuczynienie z powodu mobbingu.
czytaj dalej ›
SZKOŁA UBEZPIECZEŃ - Dystrybucja ubezpieczeń – spojrzenie praktyczne
25.05.2016
Zwyczajem poprzedniego „semestru” Szkoły Ubezpieczeń beinsured, poprosiliśmy uczestników naszych szkoleń o wytypowanie tematów, które ich zdaniem warto omówić na ostatnim przed wakacjami spotkaniu, obejmującym tematy stricte ubezpieczeniowe (w planach mamy też inne pomysły). Okazuje się, że obszar budzący największe zainteresowanie, to dystrybucja ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń już za nami
25.05.2016
W dniach 10-11 maja miał miejsce IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń, najważniejsze forum dyskusji branży ubezpieczeniowej w Polsce, podczas którego Mec. Piotr Czublun poprowadził debatę pt. „Konsumeryzm. Jak spowodować, żeby regulacje służyły klientom?”.
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP w Senacie
20.05.2016
Wczoraj zakończyło się 18. posiedzenie Senatu, na którym jednak nie zajmowano się nowelizacją ustawy PZP. Czekamy zatem na kolejne posiedzenie, które zaplanowano na 8 i 9 czerwca. W porządku obrad na pierwszym miejscu znalazła się tzw. mała nowelizacja PZP.
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP przyjęta przez Sejm
13.05.2016
Sejm uchwalił dziś nowelizację ustawy PZP. Wciąż nie znamy jednak jej ostatecznej wersji.
Teraz nowelizacja trafi do Senatu, a ten może jeszcze wprowadzić poprawki. Nieznany jest zatem dzień wejścia
w życie tzw. małej nowelizacji.
O szczegółach przyjętego projektu wkrótce będziemy Państwa informować.
czytaj dalej ›
LEGAL FLASH: Nowy model kontroli wzorców umownych
10.05.2016
Z dniem 17 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza nowy model kontroli postanowień we wzorcach umownych. Nowe przepisy przyznają Prezesowi UOKiK szerokie kompetencje w zakresie kontroli postanowień umownych.
czytaj dalej ›
W Wielki Piątek i Wigilię będziemy pracować krócej?
29.04.2016
24 marca 2016 r. do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o dniach wolnych od pracy, przewidujący poszerzenie katalogu świąt będących dniami wolnymi od pracy o Wielki Piątek i Wigilię. Jednocześnie projekt przewiduje, że w ww. dniach czas pracy nie mógłby przekraczać 4 godzin na dobę.
czytaj dalej ›
IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń
22.04.2016
Mec. Piotr Czublun został zaproszony do wzięcia udziału w IV Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń w roli moderatora panelu dyskusyjnego "Konsumeryzm. Jak spowodować, żeby regulacje służyły klientom?".
czytaj dalej ›
Wszyscy nasi aplikanci zdali egzamin adwokacki i radcowski!
18.04.2016
Z dumą i radością informujemy, że podobnie jak w poprzednich latach, wszyscy nasi aplikanci zdali egzamin adwokacki i radcowski! Do grona adwokatów dołączyła Magdalena Sudoł, a do grona radców prawnych Ewelina Bukowska, Marek Sterniczuk oraz Przemysław Stopnicki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!
czytaj dalej ›
Nagranie webinarium dot. Rekomendacji KNF
08.04.2016
Wszystkich tych z Państwa, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć w webinarium pt. „Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dot. badania adekwatności produktu”, serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego szkolenia.
czytaj dalej ›
Ubezpieczyciele muszą nadążać za regulacjami
07.04.2016
Mec. Piotr Czublun udzielił komentarza dla Obserwatora Finansowego, w którym podkreślił, że nie pamięta okresu w najnowszych dziejach ubezpieczeń gospodarczych w Polsce, który obfitowałby w tak liczne zmiany otoczenia prawnego.
czytaj dalej ›
Nowelizacja PZP już w Sejmie
25.03.2016
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych trafił właśnie do Sejmu. 24 marca 2016 r., czyli po dziewięciu dniach od przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.
czytaj dalej ›
Tragedia na SPECTRE II
29.02.2016
18 maja 2033 roku doszło do tragedii na stacji międzyplanetarnej SPECTRE II. Roszczenia armatorów oraz rodzin pasażerów przekroczyły 2 mld BitUSD. Dzięki możliwości jakie daje narzędzie „Back to the future”, raport w tej sprawie zostanie przedstawiony 22 marca 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
czytaj dalej ›
Pierwszy pozew za szkody wyrządzone przez autonomiczny samochód
26.02.2016
Niewielu zapewne o tym wiedziało, ale jeden z liderów w rozwoju technologii samojezdnych samochodów od kilku miesięcy testował
w podwarszawskiej Zielonce swój autonomiczny pojazd. Pech chciał, że już trzeciego dnia testów „w realu”, na trasie Zielonka-Kobyłka, doszło do zderzenia autosamochodu z Fiatem Uno.
czytaj dalej ›
Forma zatrudnienia a wysokość zasiłku macierzyńskiego
29.01.2016
Adwokat Edyta Defańska – Czujko po raz kolejny wyjaśniała zagadnienia praktyki prawa pracy w programie „Biznes dla Ludzi” emitowanym na antenie TVN24 BiŚ. Tym razem temat rozmowy był skupiony wokół kwestii związanych z ustalaniem wysokości zasiłku macierzyńskiego przy różnych formach zatrudnienia i wysokościach odprowadzanych składek.
czytaj dalej ›
Kolejna publikacja eksperta prawa pracy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
10.12.2015
Limity w zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje pracy określa art. 20 ust. 1 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ustawodawca natomiast nie przewidział niemniej, jakie mogą grozić sankcje za przekroczenie dopuszczalnych limitów. Opinii na ten temat udziela adw. Edyta Defańska - Czujko w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.
czytaj dalej ›
Co dalej z outsourcingiem w ubezpieczeniach?
13.11.2015
Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która z początkiem przyszłego roku wchodzi w życie, to dla rynku będzie dość spora rewolucja. Jednym z jej elementów będzie bez wątpienia podejście do zlecania usług przez zakład ubezpieczeń firmom zewnętrznym w ramach tzw. outsourcingu.
czytaj dalej ›
Wyrejestrowanie pracownika z ZUS po likwidacji firmy - wątpliwości
02.11.2015
Jedna z czytelniczek Bankier.pl zwróciła się do nas z takim problemem: Syn będąc zarejestrowany w Urzędzie Pracy dowiedział się, że jest zatrudniony na umowę zlecenie. Nie może mieć statutu osoby bezrobotnej, będąc zatrudnionym. Ktoś wykorzystał jego dane i zgłosił go do ZUS (wynagrodzenie 10 zł brutto miesięcznie - przez 5 miesięcy). Nadmieniam, iż syn nigdy nie był zatrudniony w tej firmie, nie ma umowy i gdyby nie informacja z PUP, nic by nie wiedział, że tam pracował. Firma nie istnieje już prawie od roku, właściciel wyprowadził się w nieznanym kierunku. Syn wyjaśniał zaistniałą sytuację w ZUS. Otrzymał odpowiedź, że ma sprawę skierować do Sądu Pracy, ale kogo skarżyć? Był w PIP, ale po sprawdzeniu sytuacji stwierdzono, że ta sprawa nie podlega kontroli organów PIP, gdyż firma została wyrejestrowana i ma zgłosić ten fakt do Prokuratury. Kto jest uprawniony do wyrejestrowania pracownika z ZUS po likwidacji firmy, jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku? Syn chce tylko uregulować sprawę wyrejestrowania.
czytaj dalej ›
Szkolenie NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY za nami!
22.10.2015
21.10.2015 w Sienna Training Centre odbyło się szkolenie NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE PRACY. Adwokat Edyta Defańska-Czujko z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI oraz Katarzyna Czublun z firmy doradczej Zegar Słoneczny przybliżyły uczestnikom zmiany, jakich działy HR mogą się spodziewać w przyszłym roku.
czytaj dalej ›
Trzy towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają opłaty likwidacyjne
29.09.2015
Postępowania UOKiK wobec towarzystw ubezpieczeniowych, które oferowały lub oferują ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, nadal trwają. Jednak trzy towarzystwa – Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z kwestionowanych wzorców umownych. Teraz UOKiK czeka na podobne decyzje kolejnych ubezpieczycieli.
czytaj dalej ›
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przyjęta przez Sejm
14.09.2015
Sejm w piątek 11 września 2015 r. przyjął tekst nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracjnej. Dostosowuje ona obowiązki ubezpieczycieli do przepisów unijnych, w tym dyrektywy 2009/138/WE (Wypłacalność II), regulującej zagadnienia związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, a także zawiera szereg rozwiązań prokonsumenckich.
czytaj dalej ›
Poszkodowany w wypadku nie jest konsumentem
10.09.2015
Sąd Najwyższy, odpowiadając na pytanie sądu apelacyjnego w sporze pomiędzy Uniqa TU a UOKiK, zdecydował, że osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, więc nie może korzystać z praw wynikających z tej ustawy.
czytaj dalej ›
Senatorowie za wzmocnieniem UOKiK
31.08.2015
W zeszłym tygodniu, mimo sprzeciwu przedsiębiorców, dwie komisje senackie - ustawodawcza i gospodarki, pozytywnie oceniły wzmocnienie uprawnień UOKiK dzięki nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wydaje się, że ustawa zostanie przyjęta za kilka dni.
czytaj dalej ›
Tysiące przetargów do renegocjacji?
31.08.2015
Od ostatniego piątku obowiązują nowe przepisy umożliwiające renegocjację długoterminowych umów zawartych w trybie przetargu w przypadku, gdy np. wzrosły składki ZUS lub trzeba odprowadzić składki od umów-zleceń.
czytaj dalej ›
Konsultacje KE w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia
20.08.2015
W związku ze zbliżającym się terminem implementacji do porządków krajowych państw Unii Europejskiej nowych dyrektyw zamówieniowych, trwają intensywne prace przygotowujące systemy zamówieniowe do planowanych zmian. W związku z opracowaniem przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia wykonawczego w zakresie stworzenia wzoru formularza Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia, w ramach Komitetu doradczego ds. zamówień publicznych prowadzone są konsultacje z państwami członkowskimi. Tym samym, państwa członkowskie mogą po raz kolejny wziąć udział w konsultacjach dotyczących stanowienia ogólnoeuropejskich standardów w zamówieniach publicznych.
czytaj dalej ›
Ustawa antylichwiarska przyjęta przez Sejm
07.08.2015
Sejm przyjął ostateczny kształt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa m.in. wprowadza maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego – 25% całkowitej kwoty kredytu i 30% tej kwoty w stosunku rocznym. Pozaodsetkowe koszty kredytu w całym okresie kredytowania nie będą mogły być wyższe od całkowitej kwoty kredytu. Za pozaodsetkowe koszty kredytu należy rozumieć wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek.
czytaj dalej ›
Czy UOKiK będzie miał dostęp do dowodów prokuratorskich?
07.08.2015
UOKiK chce wzmacniać swoje działania śledcze – już nie tylko konsument czy przedsiębiorca mógłby zgłaszać zawiązanie porozumienia między przedsiębiorcami. W dokumencie „Polityka ochrony konkurencji i konsumentów” znalazł się pomysł, by Urząd mógł korzystać z dowodów pozyskanych przez organy ścigania w ramach kontroli operacyjnej.
czytaj dalej ›
Kto odpowiada za atak na rachunek bankowy klienta?
22.07.2015
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Prawo reguluje wyraźnie kwestie odpowiedzialności banku w przypadku ataku na cały system – wtedy odpowiedzialność ponosi bank, gdyż to on ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Jednak czasem zdarzają się ataki bezpośrednio na konta danego klienta-przedsiębiorcy. W tym przypadku należy rozważyć, czy to przypadkiem klient nie dopuścił się rażącego niedbalstwa.
czytaj dalej ›
Play będzie udzielał pożyczek?
15.07.2015
Akcjonariusze operatora sieci Play kupili serwis pożyczkowy należący do Grupy Aasa. Jest to kolejny operator komórkowy na polskim rynku, który nawiązuje współpracę z instytucją finansową. Dotychczas operatorzy nawiązywali współpracę z bankami, P4 natomiast od razu może dysponować gotowym produktem w postaci działającego serwisu pożyczkowego. Serwis pożyczkowy asakredyt.pl jest obecny na polskim rynku już od trzech lat, jednak nie jest szerzej znany.
czytaj dalej ›
Polisy ogniowe tanieją
15.07.2015
Po gwałtownym wzroście cen polis ogniowych w 2011 roku, w 2015 roku staniały one o 50% (w branżach mało ryzykownych) lub nawet 70% (w branżach wysokiego ryzyka). Polisę ogniową może w tej chwili wykupić właściwie każda firma, ponieważ ubezpieczyciele coraz częściej wymagają spełnienia jedynie podstawowych przepisów ochrony przeciwpożarowej.
czytaj dalej ›
Koniec z opłatami za przygotowanie umowy o pożyczkę?
10.07.2015
UOKiK zakwestionował praktykę pobierania opłaty administracyjnej za przygotowanie umowy pożyczki i przekazanie pieniędzy klientowi. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów opłaty administracyjne powinny odpowiadać rzeczywistym kosztom poniesionym przez przedsiębiorcę.
czytaj dalej ›
Czy czekają nas zamówienia publiczno-publiczne?
01.07.2015
Przeniesione z unijnej dyrektywy na grunt polski art. 7 i 8 projektu nowej ustawy PZP budzą skrajne uczucia. Po jednej stronie barykady stoją największe urzędy państwowe – NBP czy BGK. Z drugiej strony są prywatni przedsiębiorcy, którzy chcą brać udział w intratnych przetargach na usługi dla takich instytucji. Kto wygra?
czytaj dalej ›
Pod koniec roku czeka nas przetargowy zawrót głowy?
30.06.2015
Sejm uchwalił przepisy pozwalające na wypowiadanie umów przetargowych. W przypadku przystąpienia wykonawcy z zamawiającym do negocjacji i braku porozumienia – umowę można rozwiązać. A wydaje się, że wielu wykonawców może w tym roku usiąść do negocjacji. Powodem jest nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładająca oskładkowanie umów-zleceń.
czytaj dalej ›
Waloryzacja cen możliwa dzięki nowelizacji ustawy PZP
30.06.2015
W ubiegłym tygodniu Sejm prawie jednomyślnie przyjął projekt nowelizacji ustawy PZP, który umożliwia stronom umowy o zamówienie publiczne negocjowanie waloryzacji płac już w chwili ogłoszenia zmiany przepisów mogących mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia, a nie dopiero wraz z ich wejściem w życie.
czytaj dalej ›
Nowa ustawa o ochronie konkurencji jeszcze przed końcem kadencji?
25.06.2015
Prezes UOKiK w poniedziałek powiedział PAP, iż rząd jest zdeterminowany, by uchwalić nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jeszcze przed końcem kadencji. Jedną z najważniejszych zmian, jakie szykuje rząd, UOKiK, resort finansów oraz resort sprawiedliwości jest wzmocnienie ochrony konsumentów przed stosowaniem klauzl abuzywnych. Ma to szczególnie znaczenie w kontekście debat o unieważnienie umów kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich oraz umów na „polisolokaty”.
czytaj dalej ›
Składki na ZUS również od kontraktów menedżerskich
23.06.2015
17 czerwca br. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, że tytułem do opodatkowania ubezpieczeniem społecznym w przypadku członków zarządu spółki akcyjnej, którzy zawarli z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania, w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej jest umowa o świadczenie usług.
czytaj dalej ›
Aegon zawiesza decyzję o niepobieraniu opłat likwidacyjnych
11.06.2015
Na stronie Aegon pojawiło się oświadczenie, że firma od 8 czerwca wraca do pobierania opłat likwidacyjnych od klientów, którzy zdecydują się na wcześniejsze rozwiązanie umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną. Aegon w listopadzie 2014 roku podjął decyzję, że przy wcześniejszym rozwiązaniu umowy opłata likwidacyjna nie będzie pobierana. Po ponad pół roku od tego czasu wraca więc do stanu pierwotnego.
czytaj dalej ›
Nie trzeba zwracać zakupionego towaru osobiście
10.06.2015
W regulaminach wielu sklepów, sprzedających swoje towary na odległość znaleźć można klauzule, które zobowiązują klienta do zwrotu zakupionego towaru osobiście do siedziby firmy lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. Takie postanowienia mogą być uznane za naruszenie zbiorowych praw konsumentów a na firmę może zostać przez UOKiK nałożona kara.
czytaj dalej ›
Pierwsza dama musi rzucić pracę?
29.05.2015
Dlaczego żadna z żon ostatnich prezydentów Polski nie pracowała zarobkowo? Czy brak pracy zarobkowej małżonki Prezydenta RP to wymóg prawny, czy tylko kurtuazyjny zwyczaj? Wszak w ten sposób pozbawia się nie tylko wynagrodzenia i przerywa karierę zawodową, ale z powodu braku oskładkowanego w ZUS przychodu, traci także pięć lat stażu emerytalnego. Wątpliwości wyjaśnia Edyta Defańska, adwokat w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co na to ZUS i pracodawca?
29.05.2015
Powszechnie panuje opinia, że tzw. żółte papiery trudno podważyć, a pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim od psychiatry może czuć się bezpiecznie. Przecież pracodawcy i kontrolerom z ZUS trudno będzie udowodnić, że on tylko symuluje chorobę i bezprawnie korzysta ze zwolnienia. Jak jest naprawdę? Czy zwolnienie lekarskie od psychiatry rządzi się innymi prawami niż zwykłe chorobowe? Wątpliwości wyjaśnia Edyta Defańska, adwokat z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Czy InPostowi uda się uratować intratny rządowy kontrakt?
21.05.2015
Centrum Usług Wspólnych (CUW), powołując się na przesłankę ochrony interesu publicznego, unieważniło wygrany przez InPost przetarg na dostarczanie korespondencji rządowej. Wartość tego zamówienia to ponad 30 mln złotych. Jako przyczynę unieważnienia podano „wystąpienie istotnej zmiany okoliczności, powodującej, że przeprowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć".
czytaj dalej ›
Rzecznik Ubezpieczonych do transformacji
21.05.2015
Posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do sejmu projekt ustawy, który rozszerzy kompetencje Rzecznika Ubezpieczonych na banki, SKOK-i i domy maklerskie. Projekt ma zostać uchwalony w bardzo szybkim tempie i jest szansa, że wejdzie w życie już w 3. kwartale. Rzecznik Ubezpieczonych przekształci się wtedy w Rzecznika Finansowego.
czytaj dalej ›
UOKiK: Do reklamacji niepotrzebny paragon
21.05.2015
Nie można sugerować konsumentowi, że prawo do reklamacji mu nie przysługuje, gdyż zgubił bądź zniszczył paragon. Reklamacja bowiem może być przyjęta na podstawie: potwierdzenia płatności, wyciągu z rachunku bankowego, e-maila czy zeznań świadków - stwierdził UOKiK.
czytaj dalej ›
VIII Forum Assistance za nami
13.05.2015
W dniu 12 maja w hotelu Regent Warsaw odbyło się VIII Forum Assistance. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży - podsumowuje miniony rok oraz ukazuje możliwości rozwoju sektora w przyszłości. Jednym z panelistów na temat Rekomendacji U był mecenas Piotr Czublun z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Rada Zamówień Publicznych Konfederacji LEWIATAN opracowała katalog dobrych praktyk w zamówieniach publicznych
11.05.2015
Ponad pół roku funkcjonowania znowelizowanych przepisów ustawy PZP pokazało, że dobre prawo nie wystarczy. Poza nim, konieczna jest dobra praktyka stosowania tego prawa, której na rynku zamówień publicznych często brakuje.
Jak poinformował LEWIATAN, dane pochodzące z Urzędu Zamówień Publicznych wskazują, że od października 2014 r. liczba przetargów rozstrzyganych - wyłącznie w oparciu o kryterium ceny spadła z 93% do 13%. Nie wpłynęło to jednak znacząco na sposób określenia wag poszczególnych kryteriów. Większość zamawiających, pomimo wprowadzenia do dokumentacji kryterium jakościowego, w dalszym ciągu największy nacisk kładzie na cenę.
czytaj dalej ›
Europejski Kongres Samorządów: żeby nauka nie poszła w las
11.05.2015
Mimo tego, że od Europejskiego Kongresu Samorządów minął już tydzień, dyskusje rozpoczęte na jego forum są nadal żywe. Mecenas Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, który na tym wydarzeniu szczególny nacisk położył na kwestie zamówień publicznych, ma nadzieję, że debaty, zapoczątkowane na kongresie, przeniosą się na szersze forum.
W załączeniu podsumowanie wydarzenia.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Pre-existing conditions oficjalnie zakazane
07.05.2015
Przed kilkoma dniami do rejestru klauzul abuzywnych zostało wpisane następujące postanowienie: "W okresie sześciu miesięcy od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, Zakład Ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności i jest zwolniony z obowiązku wypłaty świadczenia należnego z tytułu śmierci Ubezpieczonego, jeżeli zdarzenie to nastąpi pośrednio lub bezpośrednio na skutek urazu, choroby somatycznej lub psychicznej rozpoznanych przed objęciem Ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową".
czytaj dalej ›
PARP pomoże polskim firmom w uzyskaniu zagranicznych przetargów
07.05.2015
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki chciałoby zwiększenia udziału polskim firm w zagranicznych postępowaniach przetargowych. Dlatego zamierzają uruchomić Punkt Kontaktowy ds. Międzynarodowych i Zagranicznych Zamówień Publicznych. Pierwszymi partnerami polskich firm będą agencje ONZ.
czytaj dalej ›
Kolejne warsztaty wiosennej edycji Szkoły Ubezpieczeń!
07.05.2015
Serdecznie zapraszamy na dwa kolejne warsztaty wiosennej edycji Szkoły Ubezpieczeń kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Warsztaty odbędą się w każdą drugą środę maja i czerwca w siedzibie kancelarii. Tematyka dwóch najbliższych spotkań to "Ubezpieczenia majątkowe" oraz "Zamówienia publiczne w ubezpieczeniach".
czytaj dalej ›
Grupówki coraz popularniejsze
06.05.2015
Ubezpieczenia inwestycyjne tracą rynek na rzecz ubezpieczeń grupowych - pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. Niska składka i niewysokie ryzyko to korzyści, przemawiające do klientów.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Konsultacje KE w sprawie prawa własności intelektualnej i ochrony tajemnicy handlowej w zamówieniach publicznych
30.04.2015
CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska, jako uczestnik konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską, informuje o możliwości przystąpienia przez wykonawców i zamawiających do procesu konsultacyjnego.
W związku z dostrzeżeniem przez Komisję Europejską problemu naruszenia prawnie chronionych dóbr wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia i realizujących kontrakty, a także zamawiających wydatkujących środki publiczne, Komisja Europejska prowadzi konsultacje mające na celu zgromadzenie informacji zwrotnych i opinii dotyczących poszanowania praw własności intelektualnej oraz tajemnicy handlowej.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Umowy chwilówek dalekie od ideału
30.04.2015
Coraz więcej konsumentów ma problemy ze spłatą pożyczek krótkoterminowych. Federacja konsumentów po raz kolejny przeprowadziła badanie dokumentów, związanych z tzw. chwilówkami. Do badania zostało wybranych 14 wzorców pochodzących z 14 różnych serwisów internetowych 12 podmiotów oferujących pożyczki krótkoterminowe do 30 dni, dostępne w ofercie na przestrzeni stycznia i lutego 2015 r.
czytaj dalej ›
RAPORT PRAWNY kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
30.04.2015
Nie mają Państwo czasu czytać prasy i śledzić zmian w prawie? Zachęcamy do subskrybowania RAPORTU PRAWNEGO, przygotowywanego co miesiąc przez ekspertów z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Kompleksowo omawia on wszelkie zmiany w prawie -m.in. projekty ustaw w trakcie legislacji, rozporządzenia oraz orzeczenia. W dziale Publikacje znajdą Państwo wersję testową na marzec 2015.
czytaj dalej ›
KNF nadal zamierza tropić działalność quasi-ubezpieczeniową
28.04.2015
KNF podtrzymuje stanowisko, że "świadczenie odpłatnej usługi polegającej na zapewnieniu klientowi ochrony przed skutkami zdarzeń losowych jest działalnością ubezpieczeniową. Jej legalne wykonywanie wymaga zezwolenia, a brak zezwolenia może grozić odpowiedzialnością karną. W szczególności dotyczy to biur podróży i pośredników turystycznych odpłatnie zapewniających klientowi zwrot wpłaty lub inną wycieczkę w razie niedojścia zaplanowanego wyjazdu do skutku z przyczyn losowych, np. choroby klienta, upadłości tour-operatora albo anulowania wycieczki z innego losowego powodu."
czytaj dalej ›
Zmieniło się prawo zamówień publicznych, schematy myślenia - nie
24.04.2015
Mimo zmian, które wniosła nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, niektórzy zamawiający nadal stosują zabór wadium jako karę za nieuzupełnienie dokumentów przez wykonawców. Jest to niezgodne zarówno z prawem, jak i ze zdrowym rozsądkiem – piszą r.pr. Matylda Kraszewska oraz Marek Sterniczuk w Rzeczpospolitej.
czytaj dalej ›
Za jedną składkę OC ochrona w całej Unii
20.04.2015
W dniu 26 marca 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na skutek pytania litewskiego Sądu Najwyższego, wydał wyrok, dotyczący obowiązkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i zróżnicowania wysokości składki ubezpieczeniowej w zależności od terytorium, na którym użytkowany jest pojazd. W ocenie TSUE, z przepisów tych wynika, że w zamian za zapłatę przez ubezpieczonego tej samej składki ubezpieczyciel, co do zasady, zobowiązuje się do ponoszenia ryzyka wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym w ewentualnym wypadku z udziałem ubezpieczonego pojazdu, niezależnie od państwa członkowskiego Unii, na terytorium którego pojazd ten jest użytkowany i w którym dochodzi do wypadku.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: Rząd ekspresowo wzmacnia UOKiK
16.04.2015
Premier Ewa Kopacz zdecydowała się na przekazanie Urzędowi Kontroli Konkurencji i Konsumentów dodatkowych 5 mln zł rezerwy budżetowej oraz na przeprowadzenie nowelizacji Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która ma nadawać Urzędowi dodatkowe uprawnienia, z pominięciem etapu przedstawiania założeń do projektu ustawy. To przyspieszy procedurę legislacyjną o kilka miesięcy.
czytaj dalej ›
Legal Flash CZTR: KNF na tropie działalności quasi-ubezpieczeniowej
14.04.2015
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów zawiadomienie z art. 225 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej przeciwko T-Mobile Polska. KNF twierdzi, że T-Mobile popełnia przestępstwo, polegające na oferowaniu klientom sieci usługi ubezpieczeniowej bez wymaganego przez Komisję Nadzoru Finansowego zezwolenia.
czytaj dalej ›
Trwa Distribution&Sales for Insurance
09.04.2015
Dziś rusza Forum Distribution & Sales for Insurance 2015. To jedyne w Polsce, branżowe spotkanie top managerów rynku ubezpieczeniowego w całości skupione na możliwościach podniesienia sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Partnerem merytorycznym konferencji jest kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Wiosenna edycja warsztatów SZKOŁY UBEZPIECZEŃ
07.04.2015
Serdecznie zapraszamy Państwa na wiosenną edycję warsztatów szkoły ubezpieczeń, prowadzonych przez ekspertów z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI. Szkolenia ruszają tuż po świętach Wielkanocnych. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.
czytaj dalej ›
UOKiK prosi rząd o nowe uprawnienia – czy jest się czego bać?
07.04.2015
Prezes UOKiK Adam Jasser chce, by jeszcze w tej kadencji uchwalono nowelizację niedawno wprowadzonej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. UOKiK ma już gotowy projekt, nad którym można by procedować z pominięciem etapu przedstawienia założeń projektu. Jakich uprawnień chcieliby urzędnicy?
czytaj dalej ›
Nowe regulacje o pozasądowym rozstrzyganiu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami
02.04.2015
Rząd przyjął założenia w sprawie pozasądowego rozstrzygania sporów pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Przyjęcie nowej ustawy jest niezbędne w celu implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/11/UE z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich, która zakłada stworzenie we wszystkich państwach członkowskich jednolitego systemu pozasądowego rozstrzygania sporów, obejmującego swym zakresem wszelkie zaistniałe spory między konsumentem a przedsiębiorcą. Rozstrzyganiem sporów, po wyczerpaniu standardowej drogi reklamacyjnej przez konsumenta, zajmą się ADR-y (Alternative Dispute Resolution).
czytaj dalej ›
1 kwietnia: przełomowy dzień dla branży ubezpieczeniowej
01.04.2015
Jeszcze rok temu takie wiadomości tego dnia wielu potraktowałoby zapewne jako żart primaaprilisowy. A jednak, już od dzisiaj, od 1 kwietnia 2015 roku, obowiązują m.in: Rekomendacja U, Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych i Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń.
czytaj dalej ›
Przedłużanie umowy OC drogą elektroniczną a odstąpienie od umowy
01.04.2015
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie zawiera dodatkowych regulacji odnoszących się do zawierania umowy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Stąd też pytanie, czy nie powinniśmy tu zastosować przepisów ustawy o prawach konsumenta, która szczegółowo reguluje ten tryb zawierania umowy – pisze Piotr Czublun, radca prawny, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w Miesięczniku Ubezpieczeniowym.
czytaj dalej ›
Jak i kiedy można zabrać wadium w przetargach z aukcją?
31.03.2015
Zamawiający ma dużą swobodę w wykładni przepisu, pozwalającego na zabór wadium. Wykonawcom nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na korzystne dla nich orzeczenia. A takie będą – twierdzą w dzisiejszej Rzeczpospolitej Piotr Trębicki, partner w kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI oraz Rafał Kmiecik, aplikant radcowski.
czytaj dalej ›
UOKiK, nie sąd unieważni zapis w umowie?
30.03.2015
Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje na temat rewolucyjnych zmian w rejestrze klauzul niedozwolonych. W tej chwili to sąd stwierdza, że klauzula jest niedozwolona, następnie trafia ona do rejestru UOKiK, przestaje obowiązywać w danej umowie i może być podstawą roszczeń odszkodowawczych. Jak donoszą media, nowy pomysł rządu zakłada, że to właśnie UOKiK decyzją administracyjną będzie mógł uznać klauzulę za niedozwoloną. Firma dotknięta niekorzystnym orzeczeniem będzie się mogła odwołać do sądu.
Co to może oznaczać dla przedsiębiorcy?
czytaj dalej ›
Zamówienia publiczne tylko dla najpracowitszych firm
26.03.2015
Od firm startujących w przetargach wymaga się potwierdzenia wcześniejszej realizacji dwóch, trzech podobnych zleceń. – W 99% zamówień wymóg realizacji od 2 do 5 kontaktów potwierdza rzetelność firmy – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Piotr Trębicki z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
Czy umowa zlecenie może zawierać zakaz konkurencji?
23.03.2015
Czy w umowie zlecenie może znaleźć się klauzula o zakazie konkurencji, która zabrania podejmowania zatrudnienia w podobnym charakterze nie tylko podczas trwania umowy zlecenia, ale także kilka miesięcy później? Za co żyć w tym okresie, gdy nie można pracować? Czy taka klauzula jest ważna i co grozi za jej złamanie? O tym pisze Magdalena Sudoł z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI na łamach Bankier.pl.
czytaj dalej ›
Nowa ustawa ubezpieczeniowa: legislator nie słucha głosu branży
16.03.2015
13 marca 2015 r. odbyła się druga część posiedzenia komisji uzgodnieniowej poświęconej nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Na posiedzeniu obecni byli zarówno przedstawiciele środowiska ubezpieczeniowego, w tym mec. Piotr Czublun oraz przedstawiciele głównych urzędów zaangażowanych w regulowanie rynku ubezpieczeniowego.
Najbardziej szokujący dla uczestników był brak możliwości zgłaszania uwag merytorycznych. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów jednoznacznie podkreślali, że czas na zgłaszanie uwag merytorycznych do propozycji zapisów ustawowych już minął.
czytaj dalej ›
Video Flash CZTR: Czy konsumenci nie muszą myśleć?
13.03.2015
Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej nadaje szereg nowych uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego, by jeszcze lepiej dbać o prawa konsumentów. Czy tak daleko posunięta ingerencja w rynek jest zjawiskiem dobrym? Mecenas Piotr Czublun w video komentarzu wyjaśnia tę kwestię.
czytaj dalej ›
Legal Flash: Marketing bezpośredni tylko za zgodą abonenta? Wątpliwości interpretacyjne
12.03.2015
25 grudnia 2014 r. weszła w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Powyższą ustawą dokonano również nowelizacji kilku innych ustaw, pośród nich ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Wydaje się, że zakazane zostało używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę. Czy aby na pewno?
czytaj dalej ›
Klauzule podwyższonego ryzyka w umowach o zamówienie publiczne
11.03.2015
Zamawiający, próbując zabezpieczyć się przed niezrealizowaniem przez wykonawców umowy o zamówienie publiczne, wprowadzają do niej instytucję wykonania zastępczego. Praktyka pokazuje, że w przypadku tej klauzuli na rynku panuje duża dowolność – pisze w Rzeczpospolitej radca prawny Matylda z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
czytaj dalej ›
11 marca: seminarium o nowej ustawie ubezpieczeniowej
10.03.2015
Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych zaprasza na seminarium w całości poświęcone projektowi nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Ustawa prawdopodobnie diametralnie zmieni rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej, a nie masz czasu na szczegółową analizę ponad 400 stron? Zapraszamy 11 marca do Adgar Plaza.
czytaj dalej ›
W Kalifornii Google pomaga ubezpieczyć samochód
09.03.2015
Google wprowadził nowe narzędzie, pozwalające porównać oraz zakupić ubezpieczenie samochodu przez internet. Na razie działa tylko w Kalifornii, jednak jeśli przejdzie testy i odbiór będzie pozytywny, będzie ono dostępne w coraz to nowych krajach na całym świecie.
czytaj dalej ›
Nowe obowiązki ubezpieczycieli: analiza potrzeb klienta wg nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej
04.03.2015
Zgodnie z art. 21 projektu nowej ustawy, przed zawarciem umowy ubezpieczenia na własny rachunek w zakresie działu I grupa 3 załącznika do ustawy (umowy z UFK), zakład ubezpieczeń musi uzyskać od ubezpieczającego, w formie ankiety, informacje dotyczące jego potrzeb, wiedzy i doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń na życie oraz jego sytuacji finansowej, tak aby zakład ubezpieczeń mógł dokonać oceny, jaka umowa ubezpieczenia jest odpowiednia dla potrzeb ubezpieczającego.
czytaj dalej ›
Legal Flash: wyrok SN o dochodzeniu zapłaty wynagrodzenia dla wykonawców
03.03.2015
W dniu 9 stycznia 2015 r. Sąd Najwyższy (sprawa pod sygnaturą: V CSK 111/14) uznał, że poręczenie wierzytelności publicznego zakładu opieki zdrowotnej dokonane bez zgody właściwego organu założycielskiego jest nieważne. Wyrok Sądu Najwyższego uderza w wykonawców zamówień publicznych i ogranicza im możliwość dochodzenia zapłaty należnego wynagrodzenia.
czytaj dalej ›
Zamawiający nie są nieomylni: ABC pytań do SIWZ
25.02.2015
Jedynym dysponentem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zamawiający. Jego dominująca pozycja jest niezależna od trybu, w jakim prowadzona jest procedura i wynika wprost z przepisów ustawy PZP. Dodatkowo jest ugruntowana jednolitym w tym zakresie stanowiskiem doktryny, orzecznictwem i gdzieś na końcu również praktyką. Zamawiający nie są jednak nieomylni – pisze Matylda Kraszewska w eGospodarka.pl
czytaj dalej ›
Nowa ustawa ubezpieczeniowa wywróci rynek?
19.02.2015
17 lutego 2015 r. projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z 16 lutego 2015 r. został skierowany do publicznych konsultacji. Piotr Czublun, radca prawny w kancelarii Czublun Trębicki, zauważa, że wprowadzenie przepisów w obecnym kształcie sprawi, iż ryzyko inwestycyjne stanie się ryzykiem ubezpieczyciela, nie zaś klienta, co w efekcie może doprowadzić to do wyeliminowania tych produktów z rynku.
czytaj dalej ›
Założenia ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej pod lupą
13.02.2015
Cezary Chułek w aktualnym Miesięczniku Ubezpieczeniowym zauważa, że w założeniach nowego projektu ustawy nieoczekiwanie znalazło się wiele prokonsumenckich propozycji spoza Solvency II. Regulacje te przewidują m.in. nowe obowiązki informacyjne wobec klientów, w tym zapobiegające misselingowi oraz zmiany mające wzmocnić ubezpieczonych w umowach na cudzy rachunek.
czytaj dalej ›
Szkolenie "Ubezpieczenia z UFK – co dalej z opłatami likwidacyjnymi?"
12.02.2015
W dniu 11 lutego 2015 odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń SZKOŁY UBEZPIECZEŃ kancelarii Czublun Trębicki. Podczas spotkania Piotr Czublun, partner w kancelarii, omówił istotę problemu opłat likwidacyjnych w świetle orzecznictwa i stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także działania podejmowane przez rynek, mające na celu ten problem rozwiązać.
czytaj dalej ›
Niekarany, ale wezwany do uzupełnienia
05.02.2015
- Zbytnia drobiazgowość zamawiających może wyeliminować z postępowania przetargowego rzetelnych wykonawców, którzy dają gwarancję należytego wykonania zamówienia - stwierdza Matylda Kraszewska w Rzeczpospolitej.
czytaj dalej ›
Kto odpowiada za oświetlenie dróg?
04.02.2015
Ewelina Kurowska oraz Rafał Kmiecik w Magazynie Autostrady omawiają problem wpływu struktury właścicielskiej ogólnopolskiej sieci drogowej na coraz częstsze spory pomiędzy zarządcami a jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie odpowiedzialności za oświetlenie dróg.
czytaj dalej ›
Magdalena Sudoł, Glosa do wyroku Sądu Najwyższego
19.01.2015
W październikowym numerze "Orzecznictwa Sądów Polskich" ( nr 10/2014, poz. 94) wydawanym we współpracy z Polską Akademią Nauk opublikowana została glosa autorstwa Magdaleny Sudoł do wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 25 kwietnia 2013 r., I PK 275/12, Orzecznictwo Sądów Polskich 2014, nr 10, poz. 94.
czytaj dalej ›
Granice ochrony informacji poufnych - komentarz eksperta
18.12.2014
Tajemnica przedsiębiorstwa nie może stanowić podstawy do utajnienia treści całego odwołania w postępowaniu przetargowym. Pewne dane muszą pozostać jawne.
"Tajne odwołanie wykonawcy to przykład szkodliwej praktyki. Moim zdaniem zakazanej przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych." - wspomina Piotr Trębicki w Dzienniku Gazecie Prawnej.
czytaj dalej ›
Trybunał wskaże granice nieprawdy - Dziennik Gazeta Prawna
22.10.2014
"Sędziowie z Luksemburga mają rozstrzygnąć, czy z przetargu wykluczać trzeba tylko przedsiębiorców, którzy kłamią z premedytacją, czy także tych, którzy wprowadzili zamawiającego w błąd przez niedbalstwo". Piotr Trębicki wypowiada się w DGP na temat pytań prejudycjalnych kierowanych do TSUE.
czytaj dalej ›
Alert o projekcie rozporządzenia
10.07.2014
W ostatnich dniach został opublikowany projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych. Nowe Rozporządzenie musi zostać wydane w związku z wchodzącą w życie w dniu 10 sierpnia 2014 r. ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, dotyczącej m.in. zawodów agenta, brokera ubezpieczeniowego i aktuariusza.
czytaj dalej ›
Alert o ustawie deregulacyjnej
11.06.2014
W ostatnich dniach została opublikowana ważna nowelizacja przepisów dotyczących ubezpieczeń, związana z deregulacją wybranych zawodów (m.in. agenta i brokera ubezpieczeniowego i aktuariusza).
czytaj dalej ›
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
18.04.2014
Z okazji Świąt Wielkanocnych,
życzymy pogodnych, zdrowych Świąt,
pomyślności w życiu osobistym i zawodowym
oraz dobrego wypoczynku i wiosennego nastroju.
Zespół CZUBLUN TRĘBICKI Kancelarii Radców Prawnych
czytaj dalej ›
Podwyższenie progu bagatelności stało się faktem
03.04.2014
1 kwietnia 2014 r. w Dzienniku Urzędowym opublikowano wyczekiwaną przez zamawiających i wykonawców nowelizację ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm. – dalej „ustawa PZP”), która podnosi tzw. próg bagatelności z wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro do 30.000 euro.
czytaj dalej ›
Powstanie baza zdarzeń i szkód
31.01.2014
Polska Izba Ubezpieczeń wraz z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, zapowiedziały uruchomienie bazy zdarzeń i szkód (BZS), która będzie zawierać dane o ubezpieczeniach majątkowych oraz ubezpieczeniach na życie. Z racji tego, że dla ubezpieczeń majątkowych komunikacyjnych prowadzona jest obecnie baza w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, nowo utworzona baza nie obejmie tych ubezpieczeń.
czytaj dalej ›